Domowe sposoby na zatkane zatoki u dziecka - inhalacje
Zatkane zatoki u dziecka utrudniają oddychanie i spokojny sen. Najlepszym sposobem na odetkanie noska są inhalacje. Przygotowanie inhalacji dla dziecka wymaga więcej kreatywności niż tradycyjne parówki.
Zatkane zatoki u dziecka utrudniają oddychanie i spokojny sen. Najlepszym sposobem na odetkanie noska są inhalacje. Przygotowanie inhalacji dla dziecka wymaga więcej kreatywności niż tradycyjne parówki.
Domowe inhalacje udrożnią zatkane zatoki u dziecka i zadziałają odkażająco. Rozrzedzą wydzielinę zalegającą w nosku malucha i ułatwią jej wypłynięcie. Częste wycieranie noska chusteczką powoduje wysuszenie i zrogowacenie skóry. Ziołowe inhalacje zadziałają nawilżająco na otarte okolice i przyspieszą proces regeneracji skóry.
Ziołowe inhalacje na chore zatoki – rumianek lub szałwia
W przypadku chorych zatok u dziecka dobrze sprawdzą się inhalacje ziołowe, np. z rumianku lub szałwii. Zioła można kupić w aptece. Do miski (dobrze, aby była szeroka, wówczas zwiększy się powierzchnia parowa) wrzuć jedną-dwie saszetki ziół i zalej litrem wrzątku. Inhalacje w przypadku zatkanych zatok u dziecka należy wykonywać na odległość, np. ustawiając miskę z parującym ekstraktem z ziół na podłodze w łazience podczas kąpieli malucha.
Chore zatoki u dziecka – inhalacje na bazie olejków eterycznych
Inhalacje na udrożnienie zatkanych zatok u dziecka można wykonać także na bazie olejków eterycznych. Do miski z gorącą wodą można wlać 10-15 kropel np. olejku eukaliptusowego – ma orzeźwiający zapach. Łagodzi objawy przeziębienia, zatkanych zatok i grypy. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dobrze sprawdzi się także olejek sosnowy o żywicznym zapachu. Jego działanie jest antyseptyczne – łagodzi zapalenia zatok, kaszel i uporczywy katar.
Innym sposobem udrożnienia zatkanych zatok u dziecka jest skropienie chusteczki higienicznej olejkiem eterycznym (ok. 4-5 kroplami oleju sosnowego lub eukaliptusowego) i położenie jej w okolicach śpiącego dziecka. Chusteczka nie powinna znajdować się zbyt blisko malucha. Optymalna odległość, w jakiej znajdować się powinna chusteczka od miejsca, w którym przebywa dziecko to ok. 4-5 m.
Używanie ziół i olejków eterycznych może być szkodliwe dla zdrowia dziecka (może np. powodować reakcje alergiczne), dlatego przed rozpoczęciem domowych inhalacji, należy skonsultować się z lekarzem.
- Nie należy mierzyć temperatury u dziecka, gdy płacze. Pomiar zrób około 30 minut po kąpieli.
- Zapalenie krtani jest najgroźniejszą chorobą wirusową u dzieci. Sprawdź, jakie są objawy i jak ją leczyć.
- Rumień nagły jest popularnie zwany trzydniówką. Objawia się gorączką, wysypką, kaszlem i katarem.
- Zapalenie ucha to częsta przypadłość u dzieci. Przyczyną choroby są bakterie i osłabiona odporność.
- Zapalenie ucha u dziecka może być wyjątkowo bolesne. Należy podać pacjentowi antybiotyki i leki przeciwbólowe.