
Inhalacje na zatoki ułatwią oddychanie, rozrzedzą wydzielinę i zmniejszą ból. Do inhalacji można dodawać sól morską, zioła lub olejki eteryczne. Inhalacje nie są zalecane osobom z cerą wrażliwą i naczynkową.
Zioła i olejki eteryczne w inhalacjach na zatoki
Inhalacje to sposób leczenia zatok przez wdychanie pary wodnej wzbogaconej substancjami leczniczymi. Zioła i olejki aromaterapeutyczne dodane do gorącej wody zmniejszą ból, ułatwią oddychanie i rozrzedzą wydzielinę. W przypadku inhalacji na zatoki do gorącej wody najlepiej dodać łyżkę stołową soli kuchennej lub morskiej, 3-4 łyżki mięty pieprzowej, szałwii, skrzypu polnego lub rumianku. Skutecznie zadziała także olejek geraniowy, który rozgrzeje, rozkurczy i zadziała przeciwbólowo i olejek sosnowy o działaniu antyseptycznym – łagodzącym zapalenie zatok, kaszel i katar.
Inhalacje na zatoki – przygotowanie
Naszykuj niedużą miskę i czysty ręcznik lub bawełnianą ściereczkę. Do miski wrzuć ok. 3-4 łyżki stołowe suszonych ziół lub wlej 3-4 krople olejku eterycznego. Całość zalej wrzątkiem (ok. pół litra). Głowę pochyl nad parującą wodą i przykryj ręcznikiem. Zamknij oczy i swobodnie, powoli wdychaj parę nosem i ustami. Inhalacja powinna trwać kilka minut (ok. 3-5). Parująca woda jest gorąca dlatego nie należy pochylać się zbyt blisko. Pomiędzy głową a taflą wody należy zachować odstęp min. 30-40 cm.
Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto z kajmakiem i jabłkami
Inhalacje należy powtarzać każdego dnia przez siedem dni. Zabiegów inhalacyjnych powinny unikać osoby z cerą wrażliwą i naczynkową.
- Inhalacje na kaszel mają działanie odkażające. Dowiedz się, jak przygotować inhalacje w domu.
- Inhalacja to najlepszy, domowy sposób na katar. Poznaj domowe sposoby na katar.