Wysoki wynik hormonu TSH może oznaczać problemy z tarczycą
Podwyższone wyniki TSH zwykle są znakiem niedoczynności tarczycy, ale mogą też pojawić się w okresie regeneracji organizmu po przebytych infekcjach.
Podwyższone wyniki TSH zwykle są znakiem niedoczynności tarczycy, ale mogą też pojawić się w okresie regeneracji organizmu po przebytych infekcjach.
Gdy stężenie TSH we krwi przekracza 5,0 mU/l, można mówić o wysokim TSH. Żeby jednak upewnić się, że problem leży w tarczycy, a nie np. chorobach nadnerczy, należy przeprowadzić dodatkowe badania hormonów tarczycy.
Objawy podwyższonego TSH
Objawami niedoczynności tarczycy, o której świadczy podwyższone TSH, są:
- osłabienie, poczucie ciągłego zmęczenia,
- uczucie ciągłego zimna, trudność w tolerowaniu chłodu,
- obniżenie nastroju, objawy przypominające depresję,
- nieregularne miesiączki,
- zwiększenie masy ciała przy braku zmiany w diecie,
- pojawianie się obrzęków,
- zaparcia i spowolnienie perystaltyki jelit.
Przyczyny podwyższonego TSH
Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy. To autoimmunologiczna przewlekła choroba, która prowadzi do wyniszczenia tarczycy i zmniejszenia produkcji jej hormonów. Innymi przyczynami wysokiego wyniku TSH może być:
- inne autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (np. zapalenie poporodowe lub podostre),
- niedobór jodu lub jego nadmierne spożywanie (duże stężenie jodu może doprowadzić do hamowania działania hormonów),
- leczenie jodem promieniotwórczym (np. w terapii choroby Gravesa-Basedowa),
- stosowanie niektórych leków
- chirurgiczne usunięcie tarczycy,
- wrodzona niedoczynność tarczycy u dzieci, których matki podczas ciąży cierpiały na niedoczynność tarczycy,
- przedawkowanie leków przeciwtarczycowych.
Wysokie TSH nie musi się wiązać z problemami z tarczycą – może to być także efekt zaburzeń krążenia lub chorób nadnerczy. Dlatego w przypadku odbiegania wyników od normy należy wykonać badania stężenia hormonów tarczycy – FT3 (wolnej trójjodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny).
Leczenie wysokiego TSH
Obniżanie poziom TSH polega na przyjmowaniu doustnie tyroksyny – leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, który będzie dostosowywał dawki do aktualnych wyników badań.
Wysokie TSH w ciąży
Podwyższone wyniki TSH w ciąży niosą ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań u kobiet, prowadząc do przedwczesnego porodu i poronienia. Może też doprowadzić do rozwinięcia się cukrzycy ciążowej i nadciśnienia ciążowego. Niedoczynność tarczycy może też negatywnie wpływać na późniejszy rozwój dziecka. Leczenie podczas ciąży polega na doustnym podawaniu tyroksyny (T4), aby wyrównać poziom TSH. Warto również wzbogacić dietę o jod i przyjmować suplementy zawierające go.
- Niedoczynność tarczycy może wynikać z nieprawidłowościach w funkcjonowaniu przysadki. Dowiedz się więcej o przyczynach niedoczynności tarczycy.
- Sucha i skóra i uczucie ciągłego zimna? To mogą być objawy niedoczynności tarczycy.
- Wpływa na produkcję hormonów i gęstość kości. Poznaj bliżej rolę i funkcje tarczycy.