Party Stories
Dawid Kwiatkowski w redakcji Party.pl
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Człowiek, który ma welflon na dłoni
©anankkml/Fotolia
Styl życia

Ból stawów rąk: dlaczego bolą ręce?

Ból stawów rąk jest typowym schorzeniem osób fizycznie pracujących i sportowców. Przeciążenia rąk i dłoni wywołują szereg schorzeń, które mogą uniemożliwić nam normalne, codzienne funkcjonowanie. Jest to m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń układowy. Leczenie bólu rąk oparte jest głównie na ćwiczeniach i fizjoterapii, jednak niekiedy konieczna jest także farmakoterapia.

Ból stawów rąk jest typowym schorzeniem osób fizycznie pracujących i sportowców. Przeciążenia rąk i dłoni wywołują szereg schorzeń, które mogą uniemożliwić nam normalne, codzienne funkcjonowanie. Jest to m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń układowy. Leczenie bólu rąk oparte jest głównie na ćwiczeniach i fizjoterapii, jednak niekiedy konieczna jest także farmakoterapia.

 

Bóle rąk to objawy występujące na całej powierzchni kończyn górnych, spowodowanych przede wszystkim przeciążeniem stawów i mięśni. Należy obserwować dolegliwości bólowe – jak długo trwają, gdzie są zlokalizowane i czy razem z nimi występują obrzęki. Będzie to widoczna oznaka stanu zapalnego, z którym należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Najbardziej przeszkadzającym objawem jest ból palców u rąk, spowodowany wykonywaniem w przeszłości ciężkiej, fizycznej pracy i objawiającym się teraz np. guzkami zwyrodnieniowymi Heberdena i Boucharda.

Przyczyny bólu rąk

Przyczynami bolących rąk mogą być:

 

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – to choroba charakteryzująca się bólem i porannym zesztywnieniem dłoni, które utrzymuje się co najmniej przed godzinę. Schorzenie dotyczy nie tylko zapalenia stawów rąk, ale również przekłada się na zaburzenia funkcjonowania serca, nerek i płuc. RZS prowadzi do zaniku mięśni w okolicy stawu i uniemożliwia poruszanie kończyną w stawie – nie można utrzymać widelca czy zapiąć guzika.

 

  • Toczeń układowy – choroba zapalna, która charakteryzuje się obrzękami stawów rąk i bólami mięśniowymi. Toczeń nie obejmuje bezpośrednio stawów, ale obciąża je, co powoduje reakcję bólową.

 

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy ujawniają się po 40. roku życia i są to przede wszystkim bóle w stawach międzypaliczkowych i nadgarstka. Jest to aktywny proces niszczenia kości i stawów w postaci nadżerki (guzki zwyrodnieniowe Heberdena i Boucharda). Ból nasila się rano, powoduje sztywnienie i uniemożliwia ruch rąk. Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów są wrażliwe na zmiany pogody – skarżą się na wzmocnione bóle rąk przy skokach ciśnienia atmosferycznego.

 

  • Mieszana choroba tkanki łącznej (MCTD) to objawy występujące w różnych chorobach układowych (np. RZS i tocznia układowego). Wtedy osoba chora odczuwa zarówno wszystkie dolegliwości zwyrodnieniowe, jak i obrzęki w obrębie stawów, spowodowane toczniem. Dlatego też zmiany na stawach dłoni i rąk są podwójnie bolesne.

 

Na ból stawów rąk wpływa również bezpośrednio kręgosłup, barki i szyja. Bardzo często schorzenia tych układów kostnych, będą wpływać na bolesne dolegliwości w kończynach górnych.

 

kobiece dłonie z różowymi paznokciami
©Fotos 593/Fotolia
Styl życia
Objawy RZS: trudności w poruszaniu się, problemy z wysiłkiem fizycznym i sztywnienie kończyn
Osoba, która skarży się na trudności w swobodnym poruszaniu się, problemy z wysiłkiem fizycznym oraz sztywnienie kończyn, może cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów. Są to najczęściej występujące objawy przewlekłego schorzenia, jakim jest RZS.

Osoba, która skarży się na trudności w swobodnym poruszaniu się, problemy z wysiłkiem fizycznym oraz sztywnienie kończyn, może cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów. Są to najczęściej występujące objawy przewlekłego schorzenia, jakim jest RZS. Pierwsze objawy RZS Pierwszym objawem świadczącym o tym, że może być mowa o podejrzeniu RZS, jest poranne znużenie. Dodatkowo przy tym może występować nadmierne pocenie się , zmniejszony apetyt, utrata wagi, a nawet utrzymujące się stany podgorączkowe. Po pewnym czasie osoba może skarżyć się na poranne sztywnienie palców rąk i nóg, połączone z odczuwanym bólem stawów. Zwykle takie dolegliwości występują kilkanaście minut po przebudzeniu się i jeśli się utrzymują, może świadczyć to o podejrzeniu przewlekłej choroby stawów. Guzki reumatoidalne W RZS często można także zaobserwować guzki reumatoidalne – występujące w postaci bolesnych zgrubień pojawiających się najczęściej przy stawach łokciowych. Zdarza się, że w czasie postępowania choroby okazuje się, że obejmuje ona także stawy kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego . W zaawansowanej fazie dochodzi nawet do znacznej deformacji rąk i stóp. Obrzęki stawów w RZS W reumatoidalnym zapaleniu stawów charakterystyczne są także długo utrzymujące się obrzęki stawów. W miarę rozwoju choroby nasila się stopniowo ból i pojawia się coraz większa trudność z poruszaniem się, codziennym funkcjonowaniem i wysiłkiem fizycznym. Można też zaobserwować, że nasilenie bólu jest etapowe i zmienia się w ciągu dnia.   Objawy RZS są w większości przypadków powtarzalne i charakterystyczne, jednak zależą od subiektywnych czynników, przede wszystkim od organizmu i zaawansowania choroby. W RZS ważne są badania obrazowe i krwi. Dzięki nim sprawdzisz stan tkanek miękkich .   Jedną z chorób autoimmunologicznych jest...

Dłoń zaciśnięta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przyczyny i leczenie bólu dłoni. Stany zapalne stawów
Ból dłoni ma wiele przyczyn - jedną z najczęstszych jest stan zapalny stawów. Wyróżniamy tutaj m.in. chorobę zwyrodnieniową stawów dłoni, zapalenie stawów lub zapalenie cieśni nadgarstka. Każdy ból dłoni powinien być skonsultowany z lekarzem – ortopedą lub reumatologiem.

Ból dłoni ma wiele przyczyn - jedną z najczęstszych jest stan zapalny stawów. Wyróżniamy tutaj m.in. chorobę zwyrodnieniową stawów dłoni, zapalenie stawów lub zapalenie cieśni nadgarstka. Każdy ból dłoni powinien być skonsultowany z lekarzem – ortopedą lub reumatologiem.   Bóle stawów dłoni spowodowane są głównie tym, że stawy te są szczególnie narażone na uszkodzenia i przeciążenia. Wyróżniamy kilka schorzeń, które wywołują ból dłoni. To m.in.: zapalenie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów lub łuszczycowe zapalenie stawów) – oprócz bólu występuje tutaj sztywnienie dłoni zaraz po przebudzeniu i ich obrzęk. Zapalenie pojawia się przeważnie pomiędzy 30. a 50. rokiem życia; choroba zwyrodnieniowa stawów – dużą rolę w występowaniu tego zapalenia odgrywa ciężka, fizyczna praca, a objawy zauważalne są dopiero po 40. roku życia. Charakteryzuje się bólem, sztywnością dłoni oraz pojawieniem się typowych dla tej choroby guzków zwyrodnieniowych ( guzków Heberdena i Boucharda ). Objawy nasilają się w trakcie pracy, a osłabiają w okresie odpoczynku; zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca – ból towarzyszy przy każdym najmniejszym ruchu palca oraz powoduje jego unieruchomienie w lekkim zgięciu (tzw. palec zatrzaskujący). Spowodowane jest przede wszystkim urazem w przeszłości; zespół cieśni nadgarstka – jest to silny ból dłoni w nadgarstku, który bardzo często występuje u kobiet w ciąży i osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą zwyrodnieniową czy cukrzycą. Objawia się mrowieniem, cierpnięciem dłoni oraz silnym bólem w palcach, który spowodowany jest uciskiem nerwu w kanale nadgarstkowym. W wyniku zespołu cieśni nadgarstka zmniejsza się motoryka w kciuku, palcu wskazującym, środkowym i serdecznym. Zespół cieśni nadgarstka może całkowicie uniemożliwic poruszanie dłonią; ganglion – płyn...

©Wisky/Fotolia
Styl życia
Bóle stawów w ciąży – przyczyny powstawania i sposoby na zmniejszenie dolegliwości
Bóle stawów to częsta dolegliwość w ciąży. Wywołuje je zazwyczaj wzrost wagi i większa ilość płynów w organizmie. Ból stawów może też być spowodowany chorobami, m.in. łuszczycowym zapaleniem stawów lub toczniem układowym.

Bóle stawów to częsta dolegliwość w ciąży. Wywołuje je zazwyczaj wzrost wagi i większa ilość płynów w organizmie. Ból stawów może też być spowodowany chorobami, m.in. łuszczycowym zapaleniem stawów lub toczniem układowym.   Bolesność stawów w czasie ciąży można łagodzić masażem, okładami i dietą bogatą w magnez i witaminy z grupy B. Opuchlizna i ból stawów mogą być jednak spowodowane chorobami: warto na wszelki wypadek zasięgnąć rady lekarza prowadzącego. Najczęstsze przyczyny bólu stawów w ciąży W czasie ciąży kobieta przybiera na wadze, co skutkuje bólami stawów, w szczególności kostek i kolan. Dolegliwości bólowe zazwyczaj są większe w czasie pierwszej ciąży.   Bóle stawów w ciąży mogą być spowodowane nieodpowiednią pozycją do spania . Najlepiej, aby ciężarna spała na lewym boku.   W czasie ciąży wytwarzany jest hormon relaksyna . Przygotowuje on ciało do porodu i rozluźnia stawy oraz więzadła. Relaksyna może wpływać na nadmierne rozciągnięcie mięśni, które nie chronią stawów odpowiednio. Im mocniejsze mięśnie, tym stabilniejsze i bezpieczniejsze stawy.   W organizmie ciężarnej zatrzymywane są płyny . Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi. Duża ilość płynów w ciele skutkuje m.in. drętwieniem bądź bólem stawów dłoni w ciąży. W torebce stawowej nadgarstka powstaje obrzęk. Znajdujące się w torebce stawowej zakończenia nerwowe są uciskane na skutek zwiększonego ciśnienia wywołanego przez zatrzymywane płyny.   U przyszłej mamy z tymi objawami może pojawić się zespół cieśni nadgarstka . Większe ryzyko wystąpienia tego zespołu występuje u kobiet, które spędzają dużo czasu pisząc na klawiaturze. Palce i przeguby dłoni pracują intensywnie także przy krojeniu warzyw lub szydełkowaniu.   U 50-80% kobiet w ciąży pojawiają się bóle w stawie...

Nasze akcje
wyniki konkursu duplo 2021
Fleszstyle

KONKURS! Wygraj zaproszenie na największą imprezę modową w Polsce i inne supernagrody!

Partner
hada-labo-3d-lifting-mask
Fleszstyle

Sposób Japonek na zatrzymanie upływu czasu tkwi w prostocie kosmetyków

Partner
kosmetyki-neutrogena-bright-boost
Fleszstyle

TEST REDAKCJI: Sprawdziłyśmy kosmetyki Neutrogena® Hydro Boost® i Bright Boost!

Partner