Kobieta i mężczyzna trzymają w dłoniach papierowe serce.
©dobino/stock.adobe.com
Styl życia

Pielęgnowanie wdzięczności polepsza związek

Tym, co często tworzy szczęśliwy związek jest wdzięczność – cecha, której mało kto posiada w nadmiarze. Dlatego warto wiedzieć, jak ją w sobie wyćwiczyć i starać się robić to każdego dnia. Nie tylko wzmacnia ona bliskie relacje, ale też sprawia że człowiek staje się o wiele szczęśliwszy.

Tym, co często tworzy szczęśliwy związek jest wdzięczność – cecha, której mało kto posiada w nadmiarze. Dlatego warto wiedzieć, jak ją w sobie wyćwiczyć i starać się robić to każdego dnia. Nie tylko wzmacnia ona bliskie relacje, ale też sprawia że człowiek staje się o wiele szczęśliwszy.

 

Koncentrowanie się na tym, co pozytywne poprawia spojrzenie na świat. Ludzie wdzięczni za to, co mają, częściej czują się szczęśliwi.

Kasia gotuje z Polki.pl: pączki-murzynki

 

Udany związek a kultura narzekania

 

Polacy nie są narodem specjalnie skoncentrowanym na dostrzeganiu drobnych rzeczy, za które mogą być wdzięcznymi. Koncentrują się raczej na ciągłym narzekaniu – na rząd, pogodę, sąsiadów czy rodzinę. Niestety cecha ta z łatwością przenosi się również na grunt relacji i może zagrozić budowaniu szczęśliwego związku, a nawet wywołać w nim kryzys.

 

Nieustanne krytykowanie siebie nawzajem i zauważanie w pierwszej kolejności swoich braków czy potknięć nie wpływa dobrze na bliskość i szczęście w związku. Czasami mogą kryć się za tym dobre intencje – jak chęć podania informacji zwrotnej, która sprawi, że ktoś stanie się lepszym czy zadbanie o wizerunek dobrej osoby na zewnątrz. Niestety osoby, które są stale krytykowane raczej tracą motywację do zmiany niż ją zyskują. Zmiana musi wynikać z ich własnego pragnienia, które najprędzej pojawi się wówczas, gdy nie ich system nerwowy nie będzie nadmiernie przeciążony.

 

Jak wdzięczność wpływa na szczęście w związku?

 

Wdzięczność polega na dostrzeganiu i cieszeniu się każdego dnia z drobnych i dużych rzeczy. Czasem są to oczywistości, takie jak posiadanie dachu nad głową czy pracy, a kiedy indziej radość z pięknej pogody, podjętej przez siebie decyzji i czy poczynań drugiej osoby. Praktykowanie wdzięczności sprawia, że czujemy się szczęśliwsi w życiu, dzięki czemu łatwiej jest nam tworzyć udany związek. Dodatkowo, jeżeli wykształcimy w sobie taką postawę, prościej będzie nam zauważać dobre rzeczy, które robi dla nas partner i doceniać go za to. To z pewnością pozwoli się do niego zbliżyć i odbudować więź nadwątloną wcześniejszą krytyką.

 

Udany związek – praktyczne sposoby jak pielęgnować wdzięczność

 

Najprostszym sposobem pielęgnowania wdzięczności jest przeznaczanie czasu w ciągu dnia, w trakcie którego myśli się o dobrych rzeczach, które danego człowieka spotkały. Dla niektórych łatwiejsze jest zapisywanie tego na kartce, na przykład codziennie wieczorem. Warto też starać się obejmować różne dziedziny życia – szukać wdzięczności nie tylko do innych, ale również do samego siebie.

 

wdzięczna kobieta
©michaelheim/Fotolia.com
Styl życia
Wdzięczność jako odpowiedź na rosnący poziom niezadowolenia i frustracji
Wdzięczność jest dobrą reakcją na rosnący poziom depresji i niepokoju we współczesnym świecie. Praktykowanie jej poprawia jakość życia oraz zmniejsza stres, lęk czy niepokój. Doświadczanie wdzięczności należy praktykować małymi krokami, poprzez np. okazywanie jej osobom, które nam pomogły.

Wdzięczność jest dobrą reakcją na rosnący poziom depresji i niepokoju we współczesnym świecie. Praktykowanie jej poprawia jakość życia oraz zmniejsza stres, lęk czy niepokój. Doświadczanie wdzięczności należy praktykować małymi krokami, poprzez np. okazywanie jej osobom, które nam pomogły.   W ciągu codziennych wydarzeń, rzadko jesteśmy za coś wdzięczni. Jeśli już, to w kontekście prezentów lub czyjejś pomocy. Okazuje się jednak, że im więcej wdzięczności odczuwamy, tym jesteśmy szczęśliwsi. Wdzięczność we współczesnym świecie W ostatnich czasach można zaobserwować znaczny wzrost depresji   i nerwic. Przyczyna tego może leżeć w stosunku do życia. Poczucia, że pewne rzeczy nam się należą, jesteśmy coraz bardziej roszczeniowi. Mamy w głowie pewne wyobrażenie, jak powinna wyglądać praca, partner i ludzie dookoła. Gdy świat nie spełnia tych oczekiwań, stajemy się coraz bardziej sfrustrowani i niezadowoleni. Myślimy, że dopiero kiedy spełnimy pewne cele w przyszłości, osiągniemy szczęście.   Wdzięczność to poczucie, że nic nam się od świata nie należy, a to co mamy, zostało nam jakby podarowane. Gdy coś otrzymujemy, automatycznie staramy za to podziękować. Uczucie wdzięczności odnosi się więc do wszystkiego, co mamy w życiu: łóżka, na którym się budzimy, porannej kawy, partnera lub dzieci. Życie wydaje się dużo przyjemniejsze, gdy poczucie ciągłego niedostatku zastąpi się wdzięcznością za to, co się ma. Korzyści płynące z praktykowania wdzięczności Badania  wskazują, że odczuwanie szczęścia w życiu w 40% wynika z naszego nastawienia. Jest to więc obszar zupełnie zależny od nas. Badania pokazały , że wysoki poziom wdzięczności wpływa na: lepszą jakość życia, większe zaufanie do ludzi, wyższe poczucie własnej wartości, większą kontrolę emocji, głębsze...

Kobieta zagląda swojemu chłopakowi przez ramię, który pisze smsy.
©anyaberkut/stock.adobe.com
Styl życia
Skąd mam wiedzieć, czy mój partner ma dobre intencje?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.   Rozpoznanie kłamstwa lub nieczystych intencji u partnera może trwale zburzyć zaufanie, a tym samym naruszyć podstawy związku.   Czy psychologia miłości umożliwia poznanie intencji partnera?   Dość łatwo przychodzi nam posądzanie ludzi o to, że mają wobec nas nieczyste intencje . Zdarza się nawet, że zarzucamy to najbliższym, również partnerowi. Choć łatwo oskarżać o to inną osobę, warto uzmysłowić sobie, że rozpoznanie własnych motywacji nie jest takie proste. Często jest ich wiele raz i nie wszystkie są w pełni uświadomione. Dlatego wbrew obietnicom z różnych artykułów, nie warto wierzyć w to, że możemy sprawiedliwie ocenić intencje drugiej osoby .   Jak poznać czy partner kłamie i czy musi to zniszczyć zaufanie w związku?   Badania z zakresu psychologii pozwoliły na ustalenie wielu oznak tego, że ktoś kłamie . Można to poznać po sposobie w jaki opowiadania – na przykład dziwnym, sztywnym stylu, nadmiernie poetyckim lub rozwlekłym, zawierającym dużo szczegółów. Inną wskazówką może być sposób zachowania – uporczywe patrzenie na rozmówcę lub też unikanie jego wzroku, objawy zdenerwowania, pomimo braku powodu czy nieuzasadniona agresja.   Kłamstwo nie zawsze musi zniszczyć zaufanie w związku , zależy jakiej kwestii dotyczy i czym jest spowodowane. Można też powiedzieć, że jest wręcz na odwrót – im większe zaufanie partnerzy mają do...

Kobieta i mężczyzna spacerują po parku i trzymają w dłoni balony.
©lisovoy/stock.adobe.com
Styl życia
Małżeństwo może zmienić Twoją osobowość
Wszyscy mają znajomych, którzy po zawarciu małżeństwa wyraźnie się zmienili. Najczęściej utożsamiane jest to z silnym wpływem ich partnerów. Jednak, jak się okazuje, samo bycie w długofalowym związku musi wywołać przynajmniej delikatne zmiany w osobowości człowieka.

Wszyscy mają znajomych, którzy po zawarciu małżeństwa wyraźnie się zmienili. Najczęściej utożsamiane jest to z silnym wpływem ich partnerów. Jednak, jak się okazuje, samo bycie w długofalowym związku musi wywołać przynajmniej delikatne zmiany w osobowości człowieka.   Dobre małżeństwo wymaga zmian w życiu   Zawarcie małżeństwa wiąże się na ogół ze sporymi zmianami w życiu. Dzieje się tak, ponieważ w życiu obojga partnerów może pojawić się o wiele więcej zobowiązań niż dotychczas, mają oni też mniej czasu dla zewnętrznego świata. Większa odpowiedzialność (już nie tylko na siebie) czy wyższe potrzeby finansowe sprawiają, że ludzie często zmieniają tryb życia, który wcześniej mógł być bardziej swobodny i stają się o wiele bardziej zdroworozsądkowi niż byli. Zazwyczaj jest to trudne do przyjęcia dla części znajomych młodego małżeństwa. Z drugiej strony sprzyja to budowaniu wyjątkowej bliskości pomiędzy małżeństwem i tworzeniu udanego związku . Co więcej pozwala na dojrzewanie i pozytywne zmiany w osobowości człowieka.   Małżeństwo (udany związek) wpływa na osobowość człowieka   Udane małżeństwo wymaga rozwijania trudnej sztuki, jaką jest pozytywna komunikacja . Badania wykazały, że ludzie pozostający w długoletnich związkach posiadają większą łaskawość w stosunku do innych ludzi i łatwiej wybaczają (szczególnie drobne przewinienia). Są oni też bardziej otwarci i mniej krytyczni w stosunku do innych. Bycie w związku sprawia, że ludzie uczą się kontrolowania własnych emocji oraz większego liczenia z drugą osobą. Można więc powiedzieć, że stają się bardziej altruistyczni i lepsi. Ponieważ małżeństwo nie zawsze jest łatwe i wymaga częstych konfrontacji z drugim człowiekiem, prowadzi do silnego rozwoju osobowości .  ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik