Rumień nagły, czyli trzydniówka u dzieci
Trzydniówka u dzieci to choroba, która może pojawić się w każdej porze roku. Trzydniówka wywołana jest wirusem Human herpesvirus 6 (HHV-6) odmiana A i B oraz Human herpesvirus 7 (HHV-7).
Trzydniówka u dzieci to choroba, która może pojawić się w każdej porze roku. Trzydniówka wywołana jest wirusem Human herpesvirus 6 (HHV-6) odmiana A i B oraz Human herpesvirus 7 (HHV-7).
Trzydniówka ma ostry przebieg. Wywołuje trwającą kilka dni ostrą gorączkę. Trzydniówka nazywana jest także rumieniem nagłym. Występuje zwykle u dzieci pomiędzy 6 a 24 miesiącem życia. Znane są przypadki, w których trzydniówka zaatakowała także osoby dorosłe.
Objawy trzydniówki u dzieci – bardzo wysoka gorączka i wysypka
Pierwszym objawem trzydniówki jest nagła, wysoka gorączka (>39ºC). Temperatura może utrzymywać się przez trzy do siedmiu dni. Trzydniówka u dzieci może objawiać się tylko temperaturą, jednak w niektórych przypadkach pojawiają się także:
- kaszel,
- katar,
- zaczerwienione oczy,
- grudki w gardle,
- powiększenie węzłów chłonnych szyi,
- powiększenie ucha środkowego,
- rozdrażnienie,
- biegunka.
Nagła, bardzo wysoka gorączka może wywołać u dziecka drgawki i brak apetytu. Kiedy temperatura opada na ciele dziecka pojawia się wysypka. Początkowo różowa wysypka o charakterze grudkowo-plamistym występuje tylko na tułowiu, jednak z czasem zaczyna rozprzestrzeniać się na twarz, szyję i kończyny. Wysypka utrzymuje się przez kilka dni (ok. 2-3). Wysypka przy trzydniówce nie swędzi ani nie powoduje żadnych dolegliwości.
Leczenie i diagnostyka trzydniówki
Nagła wysoka gorączka powinna być przyczyną wizyty lekarskiej. Aby upewnić się, że dziecko choruje na trzydniówkę, a temperatura nie jest wywołana np. zapaleniem ucha, płuc lub innymi infekcjami, wykonywane jest badanie fizykalne oraz badanie krwi. Trzydniówkę potwierdzają wyniki, w których po drugim dniu od pojawienia się objawów zauważalny jest niski poziom krwinek białych w surowicy oraz wysoki poziom limfocytów w rozmazie.
Leczenie trzydniówki polega na leczeniu objawowym. Nie ma leków, które skracają czas trwania choroby. Leczenie trzydniówki polega na obniżaniu gorączki. Małym dzieciom nie należy podawać kwasu acetylosalicylowego. Temperatura obniżana jest środkami na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Zastosowanie leku powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Obniżenie gorączki mogą przynieść także kąpiele w wodzie (o 1-2 stopnie chłodniejszej niż temperatura ciała) i zimne okłady na czoło, łydki oraz kark. W trakcie trwania trzydniówki ważne jest nawadnianie dziecka, np. herbatą z malin, lipy lub czarnego bzu.
- Nie należy mierzyć temperatury u dziecka, gdy płacze. Pomiar zrób około 30 minut po kąpieli.
- Zapalenie krtani jest najgroźniejszą chorobą wirusową u dzieci. Sprawdź, jakie są objawy i jak ją leczyć.
- Zatkane zatoki u dziecka uniemożliwiają mu swobodne oddychanie. By ulżyć maluszkowi, stosuj inhalacje.
- Zapalenie ucha to częsta przypadłość u dzieci. Przyczyną choroby są bakterie i osłabiona odporność.
- Zapalenie ucha u dziecka może być wyjątkowo bolesne. Należy podać pacjentowi antybiotyki i leki przeciwbólowe.