Trening kardio dla osób z nadwagą. Jak zacząć?
© Kiattisak/Adobe Stock
Styl życia

Porady dla osób z nadwagą - jak zacząć trening kardio?

Treningi kardio, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy ćwiczenia na orbitreku, uznawane są za najlepszy sposób, by zgubić zbędną tkankę tłuszczową. Często okazują się one jednak zbyt wymagające dla osób z dużą nadwagą.

Treningi kardio, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy ćwiczenia na orbitreku, uznawane są za najlepszy sposób, by zgubić zbędną tkankę tłuszczową. Często okazują się one jednak zbyt wymagające dla osób z dużą nadwagą.

 

Zbyt intensywny lub zbyt trudny plan treningowy to główny powód, dla którego wiele osób porzuca ćwiczenia wkrótce po podjęciu decyzji o zmianie stylu życia. Zależy nam na szybkich efektach i podejmujemy się treningów, na które nasze ciało zupełnie nie jest przygotowane. Nie dość, że zniechęcamy się do aktywności, to jeszcze ryzykujemy poważnymi kontuzjami.

Nie wszystko na raz - trening dla osób z nadwagą

Dlaczego tak szybko poddajemy się w kwestii ćwiczeń? Działa tu mechanizm podobny do tego, który uruchamia się podczas diety – wiele osób sądzi, że im bardziej będzie ona restrykcyjna, tym szybsze i bardziej spektakularne będą jej efekty. Tymczasem, już po kilku dniach jedzenia bardzo małej ilości kalorii dziennie, zaczynamy tracić motywację do schudnięcia. Jesteśmy głodni, rozdrażnieni, fizycznie czujemy się coraz gorzej. Po kilku dniach wracamy do starych nawyków lub, co gorsza, zaczynamy objadać się bez opamiętania.

 

Tak samo jest z ćwiczeniami. Na fali początkowego entuzjazmu postanawiamy, że już na pierwszym treningu przebiegniemy 5 kilometrów. Tymczasem po 300 metrach dopada nas zadyszka, wracamy do domu z poczuciem porażki i porzucamy dalsze treningi. Uznajemy, że to po prostu nie dla nas.

Jak ćwiczyć z głową przy nadwadze?

Pierwszym krokiem przed zmianą stylu życia powinna być konsultacja z lekarzem. Wykonanie podstawowych badań pozwoli określić, czy nadwaga nie jest związana z chorobą autoimmunologiczną lub innym, poważnym schorzeniem, które stanowiłoby przeciwwskazanie do treningów.

 

Na początek zawsze należy zaczynać od lekkich ćwiczeń, nie forsować się (wyjątek stanowią osoby, które mimo nadwagi pozostają aktywne fizycznie). Jakie treningi najlepiej wykonywać?

 

Marsze – nie porywaj się na przebiegnięcie maratonu, po prostu zacznij... chodzić. To właśnie zwykły marsz jest ćwiczeniem najbardziej polecanym osobom, które chcą zacząć bezpiecznie ćwiczyć. Plusem chodzenia jest to, że nie wymaga ani specjalnego sprzętu (wystarczą wygodne buty), ani nakładów finansowych, ani przygotowania. Jeżeli nie masz kondycji, nie zakładaj od razu przejścia 15 kilometrów. Zacznij od krótkich, 15 lub 30-minutowych marszów, a później stopniowo zwiększaj ten czas.

 

Jazda na rowerze – jeżeli masz sporą nadwagę, możesz zacząć jeździć na rowerku stacjonarnym (w domu lub na siłowni). Ćwiczenia na nim nie obciążają stawów tak bardzo, jak jazda na zwykłym rowerze. Podczas treningów na rowerku możesz korzystać z pulsometru – dbaj o to, by Twoje tętno nie było za wysokie. Najlepiej, jeżeli będzie się ono mieściło w przedziale 60-70% HR.

 

Pamiętaj, że nawet najmniejsze kroczki doprowadzą Cię do celu szybciej niż intensywne ćwiczenia, które sprawią, że się zniechęcisz i poddasz. Bądź konsekwentny i zdeterminowany, a na pewno zmienisz swoje życie na lepsze!

Para na rowerze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wytrzymałość rośnie dzięki bieganiu, jeździe na rowerze czy treningom cardio
Aby wydłużyć czas, w jakim jest się w stanie wykonywać wysiłek fizyczny, należy zwiększyć swoją wytrzymałość. Popularnie choć błędnie utożsamiana z kondycją, wytrzymałość rośnie, gdy stopniowo zwiększa się podejmowany wysiłek. Dobre do poprawienia wydolności są treningi cardio, również spalające tłuszcz, ale i bieganie, jazda na rowerze czy skakanie na skakance.

Aby wydłużyć czas, w jakim jest się w stanie wykonywać wysiłek fizyczny, należy zwiększyć swoją wytrzymałość. Popularnie choć błędnie utożsamiana z kondycją, wytrzymałość rośnie, gdy stopniowo zwiększa się podejmowany wysiłek. Dobre do poprawienia wydolności są treningi cardio, również spalające tłuszcz, ale i bieganie, jazda na rowerze czy skakanie na skakance. Na rowerze, na skakance, podczas biegu – tak można poprawić wytrzymałość Oprócz spalania tkanki tłuszczowej i obniżania cholesterolu ćwiczenia na rowerze, bieganie i skakanie na skakance wpływają też na wzrost wytrzymałości. Wszystkie te ćwiczenia można wykonywać zarówno w domu, na siłowni, jak i na zewnątrz. Trening poprawiający wytrzymałość fizyczną powinien zaczynać się od rozgrzewki , jak w przypadku każdych innych ćwiczeń. Początkowo należy ustalić, na jakim poziomie jest kondycja – ile można przebiec czy przejechać bez konieczności walczenia o każdy oddech. Jeśli jest naprawdę kiepsko, trzeba zacząć nie od biegania czy spinningu, ale od marszów bądź marszobiegów i przejażdżek w wolnym czy średnim tempie. Podobnie jest ze skakaniem na skakance, z którym trzeba uważać także wtedy, kiedy ma się problemy ze stawami lub nadwagę. Z każdym tygodniem trening powinien być wydłużany, dzięki czemu wytrzymałość faktycznie będzie rosła. Najlepiej zacząć od ćwiczenia 3 razy w tygodniu. Bardzo ważna jest regularność, by nie zaprzepaścić uzyskanych efektów przez zbyt długą przerwę. Trening cardio na spalanie tłuszczu i wytrzymałość Trening cardio poprawia wydolność, sprawność i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Jest bardziej intensywny niż pojedyncze ćwiczenia na bieżni, rowerze czy ze skakanką, ponieważ powinien trwać 30 minut lub więcej. Dlatego jeśli wytrzymałość jest naprawdę mizerna, można...

kobiety podczas aerobiku przy stepie
©AlexanderNovikov/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia aerobowe w domu wyrzeźbią sylwetkę i poprawią pracę serca!
Ćwiczenia aerobowe to system ćwiczeń cardio (wzmacniają układ sercowo-naczyniowy), które angażują do pracy mięśnie wszystkich partii ciała. Regularne ćwiczenia modelują sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening aerobowy można wykonywać także w domu.

Ćwiczenia aerobowe to system ćwiczeń cardio (wzmacniają układ sercowo-naczyniowy), które angażują do pracy mięśnie wszystkich partii ciała. Regularne ćwiczenia modelują sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening aerobowy można wykonywać także w domu. Ćwiczenia aerobowe – na czym polegają? Ćwiczenia aerobowe , zwane także tlenowymi to trening, podczas którego mięśnie produkują energię. Trening powinien trwać od 30 do 60 minut i być wykonywany 3-4 razy w tygodniu. Do najpopularniejszych ćwiczeń aerobowych zalicza się bieganie, jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, pływanie, skakanie na skakance, czy energiczny taniec. Ćwiczenia aerobowe w domu – jakie wykonywać? Ćwiczenia aerobowe w domu nie wymagają specjalistycznego sprzętu siłowego. Potrzebujesz do nich skakanki, rowerka stacjonarnego, bieżni domowej, rytmicznej muzyki i wygodnych, sportowych butów . Pamiętaj, by ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu, a każdy trening poprzedź rozgrzewką mięśni ciała. Chcesz kupić sprzęt do wykonywania ćwiczeń aerobowych w domowym zaciszu? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj Martes Sport kod rabatowy . Ćwiczenia aerobowe - skakanie na skakance Skakanie na skakance jest doskonałym ćwiczeniem na spalenie zbędnych kalorii (około 350 kcal w pół godziny). Podczas regularnych ćwiczeń ujędrnisz brzuch, nogi, a także pośladki. Możesz ćwiczyć na jednej nodze, na dwóch lub wykonywać przeskoki w tył. Ćwiczenia aerobowe - wchodzenie po schodach Wykorzystaj domowe schody do ćwiczeń. Podczas 30-minutowego treningu możesz spalić nawet 300 kalorii. Oprócz tego wyrzeźbisz nogi i pośladki. Ćwiczenia aerobowe - jazda na rowerku stacjonarnym Podczas jazdy na rowerku stacjonarnym spalisz zbędne kalorie (w ciągu godziny nawet 1000!), poprawisz wydolność płuc i wymodelujesz nogi....

dziewczyna ćwiczy na siłowni
©Mat Hayward/Fotolia
Styl życia
Odchudzanie na siłowni krok po kroku
Jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć? Z pewnością na 100% swoich możliwości. Jeżeli chodzisz na siłownię raczej dla towarzystwa i ploteczek i większość czasu spędzasz właśnie na pogaduchach, nie łudź się, że schudniesz.

 Jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć? Z pewnością na 100% swoich możliwości. Jeżeli chodzisz na siłownię raczej dla towarzystwa i ploteczek i większość czasu spędzasz właśnie na pogaduchach, nie łudź się, że schudniesz. Jak schudnąć na siłowni? Jeśli chcesz ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć, musisz podzielić swoją wizytę na kilka etapów: 1. Zacznij od ćwiczeń cardio – są to ćwiczenia na bieżni, orbitreku , steperze oraz rowerku stacjonarnym. Potraktuj je jako rozgrzewkę i wykonuj je przez około 10-15 minut. 2. Ćwiczenia właściwe – należy zawsze zaczynać ćwiczenia począwszy od górnych, a kończąc na dolnych partiach ciała. W związku z tym weź na pierwszy ogień pracę nad ramionami, a na koniec zostaw nogi. Na każdej maszynie, z której korzystasz, na samym początku rób nie więcej niż 2 serie po 10 powtórzeń. Jeżeli czujesz, że to jeszcze dla ciebie za dużo, po prostu zmniejsz liczbę serii. 3. Trening także zakończ ćwiczeniami cardio – 10 minut.   Ten rodzaj ćwiczeń na siłowni nazywamy treningiem obwodowym – ćwiczysz na kolejnych maszynach, na każdej ćwicząc inne partie mięśni. Ten trening najlepiej wykonywać 3-4 razy w tygodniu, by dać mięśniom czas na odpoczynek i regenerację. Wykorzystaj dostępny w Eastend kod rabatowy i kup wygodne spodnie sportowe na siłownię. Żeby schudnąć na siłowni, trzymaj dietę w domu Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie ćwiczenia będziesz wykonywać i ile czasu spędzisz na siłowni, nie osiągniesz spektakularnego efektu, jeśli nie będzie to szło w parze ze zdrowym odżywianiem. Staraj się, by posiłki były regularne, nawadniaj regularnie organizm (szczególnie na sali ćwiczeniowej), unikaj wysokokalorycznych i przetworzonych produktów. Na rowerze treningowym możesz ćwiczyć...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner