Jak badać tętno spoczynkowe i ile wynosi jego norma?
Tętno spoczynkowe to liczba skurczów serca, którą można odnotować dzięki pomiarowi pulsu na tętnicach powierzchniowych, np. na przedramieniu. Normy tętna mierzonego w spoczynku zależą od płci, wieku i kondycji osoby badanej.
Tętno spoczynkowe to liczba skurczów serca, którą można odnotować dzięki pomiarowi pulsu na tętnicach powierzchniowych, np. na przedramieniu. Normy tętna mierzonego w spoczynku zależą od płci, wieku i kondycji osoby badanej.
Jak zmierzyć tętno spoczynkowe?
Aby prawidłowo zmierzyć tętno spoczynkowe, będzie ci potrzebny stoper albo zwykły zegarek. Przyłóż palec wskazujący i środkowy do jednej z tętnic, najłatwiej będzie ci zmierzyć puls na tętnicy znajdującej się po wewnętrznej stronie nadgarstka. Policz, ile uderzeń tętna wyczujesz w ciągu minuty. Pamiętaj, że tętno powinno być mierzone w spoczynku, czyli wtedy, kiedy badana osoba jest zrelaksowana i przed badaniem nie podejmowała się żadnego wysiłku fizycznego, np. nie wchodziła po schodach. Tylko wtedy badanie będzie miarodajne.
Norma tętna w spoczynku w zależności od wieku.
U niemowląt norma tętna wynosi 130 uderzeń na minutę. Liczba uderzeń na minutę, które są traktowane jako normalny puls, spada wraz z wiekiem. Przyjmuje się, że u osób dorosłych pomiędzy 18. a 65. rokiem życia przeciętnie tętno to 70 uderzeń na minutę. U osób po 65. roku życia – 60. Dotyczy to osób o przeciętnej kondycji fizycznej.
Norma tętna w spoczynku w zależności od kondycji fizycznej
Im lepsza kondycja fizyczna, tym niższe tętno uznawane jest za normalne. Mężczyźni w wieku od 18 do 65 lat, których kondycja fizyczna jest dobra lub bardzo dobra często mają puls wynoszący od 55 do 65 uderzeń na minutę. Kobiety w tym samym wieku i w podobnym stopniu wytrenowane mogą mieć tętno wynoszące 60-68 uderzeń na minutę.
Dla mężczyzn o przeciętnej kondycji norma wynosi 70-73 uderzenia na minutę. Dla kobiet o przeciętnej kondycji – 74-76 uderzeń na minutę.
U mężczyzn ze słabą kondycją tętno wynosi zazwyczaj od 74 do 80 uderzeń na minutę, u kobiet o słabej kondycji – 79-84 uderzenia na minutę.
O czym może świadczyć zbyt szybkie lub zbyt wolne tempo spoczynkowe?
Jeśli dana osoba jest badana w spoczynku i nie przeżywa żadnych silnych emocji, a jej tętno jest szybsze niż normalnie, wynosi przynajmniej 100 uderzeń na minutę, może to świadczyć o tachykardii, czyli przyspieszonej pracy serca.
Niskie tętno, mniej niż 60 uderzeń na minutę, może być objawem bradykardii, spowolnionej lub nieregularnej pracy serca.
W obu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.
- Ćwiczenia uzupełnij interwałowym biegiem. Dowiedz się, jak należy biegać na bieżni.
- Wystarczy 10 minut dziennie, żeby mieć płaski brzuch. Sprawdź nasz zestaw ćwiczeń.
- Bieganie to za mało? Wymodeluj pośladki za pomocą sprawdzonych ćwiczeń.