jadalnia w stylu francuskim
Flickr/Dennis Jarvis/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim?

Styl francuski wyróżnia się elegancją i swobodą w łączeniu mebli starych z nowymi. Wedle zasad francuskiej sztuki aranżacji pomieszczeń można je ze sobą dowolnie zestawiać. Typowe dla wnętrz urządzonych w tym stylu są dodatki i ozdoby przekazywane z pokolenia na pokolenie. Styl francuski wywodzi się z baroku i klasyki, stanowi przeciwieństwo minimalizmu.

Styl francuski wyróżnia się elegancją i swobodą w łączeniu mebli starych z nowymi. Wedle zasad francuskiej sztuki aranżacji pomieszczeń można je ze sobą dowolnie zestawiać. Typowe dla wnętrz urządzonych w tym stylu są dodatki i ozdoby przekazywane z pokolenia na pokolenie. Styl francuski wywodzi się z baroku i klasyki, stanowi przeciwieństwo minimalizmu.

Charakterystyka stylu francuskiego

Styl francuski jest eklektyczny. Charakteryzuje się bogactwem i elegancją. Wnętrza mają zapewnić użytkownikom wygodę i być przytulne. Można zatem wykorzystać stare meble, ewentualnie oddać je przez wstawieniem do pokoju do renowacji. Można zdecydować się je samodzielnie przemalować albo obić nowym, ale wzorowanym na oryginale, materiałem. Postarzające pęknięcia na meblach są w takim wnętrzu walorem.

 

Charakterystyczna dla tego stylu jest również symetria. To oznacza, że we wnętrzu powinna znaleźć się parzysta liczba mebli czy szykownych dodatków. Można kupić lustra w ozdobnych ramach, świeczniki, kryształowe wazony lub figurki z porcelany. Obrazy powinno się wieszać na ścianach w parach. Parkiet należy ułożyć w regularną jodełkę, a płytki w szachownicę. We francuskim wnętrzu powinien znaleźć się choć jeden charakterystyczny mebel – tzw. ludwik – fotel, komoda lub szezlong stylizowany na XVII- i XVIII-wieczny, czyli na czasy panowania we Francji królów Ludwika XIV, XV i XVI. Akcesoria powinny być ozdobione motywem roślinnym lub rzeźbieniami. Dla Francji typowe są muszle, nenufary, lilie i motyw słońca.

Tkaniny we francuskim wnętrzu

Tkaniny są ważnym elementem aranżacji wnętrza w stylu francuskim. Narzuty, firany, zasłony i poduszki wykonane z adamaszku czy tiulu będą zatem niezbędne. Jeśli chodzi o wzory lub malunki na tkaninach, korzysta się z tradycji. We Francji produkuje się kretony, czyli nadrukowywane scenki rodzajowe, a także jedwabne adamaszki czy gobeliny – ręcznie tkane tapiserie. Autorami wzornictwa tych tkanin byli wybitni twórcy, na przykład Francois Boucher – rokokowy autor słynnych tapiserii.

Kolorystyka wnętrz w stylu francuskim

Kolorystyka typowa dla francuskich wnętrz jest spokojna. Dominują pastele: beż, złamana biel i odcienie niebieskiego. Na ściany można przykleić tapety w jasnych kolorach. Alternatywą dla tapet jest jasna boazeria. Elementy aranżacji, które również wpisują się w styl francuski, to ozdobne gzymsy, sztukateria.

Meble także powinny być jasne, najczęściej wybiera się białe ze złotymi lub srebrnymi zdobieniami lub z rzeźbieniem w formie liści i kwiatów. Co ważne, meble powinny być lekkie i mieć zaokrąglone kształty. W sypialni najważniejszym meblem będzie dwuosobowe łoże z ozdobnym zagłówkiem, na przykład pikowanym.

Oświetlenie we francuskim wnętrzu

Dużą wagę należy przywiązać do okien – naturalnych źródeł światła, które powinny zostać odpowiednio zaakcentowane. Jeśli po jednej stronie okna znajduje się zasłona, to (w myśl zasady symetrii) po drugiej również powinna się ona pojawić. We wnętrzu w stylu francuskim ważne jest także sztuczne oświetlenie, dlatego osoby, które chcą urządzić wnętrze zgodnie z jego zasadami, powinny poszukać lampionów i lamp z abażurami oraz kryształowych żyrandoli.


salon w stylu klasycznym
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Aranżacja salonu w stylu klasycznym: antyki, jasne kolory i eleganckie dodatki
Styl klasyczny jest uniwersalny, a przez to ponadczasowy. Bez względu na aktualnie panujące trendy cieszy się powodzeniem w aranżacji wnętrz. Osoby, które preferują zabytkowe meble w pomieszczeniach i chcą stworzyć przytulne wnętrze, mogą zaaranżować salon w stylu klasycznym.

Styl klasyczny jest uniwersalny, a przez to ponadczasowy. Bez względu na aktualnie panujące trendy cieszy się powodzeniem w aranżacji wnętrz. Osoby, które preferują zabytkowe meble w pomieszczeniach i chcą stworzyć przytulne wnętrze, mogą zaaranżować salon w stylu klasycznym. Salon w stylu klasycznym: antyki Meble w salonie klasycznym przypominają te, które można spotkać w pałacowych wnętrzach. Można zatem na przykład wykorzystać typowy fotel Ludwik. Z tego względu styl klasyczny jest często mylony z pałacowym. Różnica między tymi dwoma stylami polega na tym, że klasyczne wnętrze jest stonowane i nie ma w nim pałacowego przepychu . Styl klasyczny czerpie z poprzednich epok, ale nadrzędnym jego celem jest stworzenie pomieszczenia eleganckiego i uporządkowanego. Dlatego też w salonie klasycznym można połączyć antyki z nowoczesnymi, prostymi w formie modelami. Powinny mieć jednak wspólny element: detal lub kolor. Meble wypoczynkowe, takie jak sofy i fotele, powinny być tapicerowane lub obite skórą, co zapewni komfort użytkowania. Można wybrać również szafy z ozdobnymi gałkami i dekorem. Salon w stylu klasycznym: naturalne materiały i jasna kolorystyka Kolorystyka klasyczna jest stonowana. Na ścianach dominują brązy, biel i szarość. Zazwyczaj meble maluje się jasną farbą bądź tylko podkreśla ich naturalny drewniany kolor. Można natomiast postawić na mocniejszy akcent kolorystyczny w dodatkach i tekstyliach, na przykład na fiolet czy bordo. Meble w klasycznym salonie powinny być wykonane z naturalnych materiałów i solidne. Wykorzystuje się szlachetne gatunki drewna: orzech, mahoń i dębinę. W stylu klasycznym liczy się jakość. Na posadzce może pojawić się marmur. Salon w stylu klasycznym: eleganckie dodatki Dekoracje w salonie klasycznym powinny być eleganckie. Mogą to być długie zasłony w intensywnym kolorze, na...

Drewniane wnętrze
©Ruth P. Peterkin/Fotolia
Styl życia
Dom urządzony po góralsku – aranżacja w stylu zakopiańskim
Styl zakopiański w architekturze wnętrz wydał równie inspirujące owoce jak w budownictwie. W Młodej Polsce splatał się z wpływami secesji, stąd na drewnianych meblach wykwitły misterne dekoracje snycerskie. Styl zakopiański w takiej formie propagował Stanisław Witkiewicz. Współczesne góralskie wnętrza są jednak o wiele bardziej oszczędne – meble mogą być gładkie lub tylko lekko rzeźbione, ich tworzywem musi być jednak naturalne drewno.

Styl zakopiański w architekturze wnętrz wydał równie inspirujące owoce jak w budownictwie. W Młodej Polsce splatał się z wpływami secesji, stąd na drewnianych meblach wykwitły misterne dekoracje snycerskie. Styl zakopiański w takiej formie propagował Stanisław Witkiewicz. Współczesne góralskie wnętrza są jednak o wiele bardziej oszczędne – meble mogą być gładkie lub tylko lekko rzeźbione, ich tworzywem musi być jednak naturalne drewno. Drewno – podstawa stylu zakopiańskiego W domu góralskim wszystko jest zrobione z drewna – to konstytutywna cecha stylu zakopiańskiego. O efekt najłatwiej w budynku z bali, ale góralskie wnętrze można też stworzyć w mieszkaniu, wykładając ściany boazerią o wyglądzie naturalnych desek. Można też jedną ze ścian wyłożyć kamieniem – to także często pojawiający się element w góralskich domkach. Do tego powinny być dobrane drewniane meble, najlepiej współgrające odcieniem ze ścianami. Meble góralskie są snycerowane – oparcia krzeseł często wieńczą ślimacznice, które nawiązują do kształtu rzeźbionych rączek przy czerpakach używanych przez pasterzy do picia owczego mleka. Bardzo popularnym zdobieniem zakopiańskich krzeseł, ław i komód są także ażurowe serca i kwiaty. Różnego rodzaju wzory mogą być w meblach nie tylko wyrzeźbione, ale i wycięte – tworzą w ten sposób efektowne prześwity, które nadają drewnu lekkości. Przytulne wnętrze – zakopiańskie wnętrze Charakterystyczne dla stylu zakopiańskiego piece ceglane i kaflowe czynią wnętrze ciepłym i przytulnym , co zapewnia komfort podczas śnieżnych i mroźnych tatrzańskich zim. Zimowy klimat Tatr dzięki aranżacji w stylu zakopiańskim można przenieść do domu w zupełnie innym rejonie Polski. Tradycyjne piece są mało funkcjonalne i zajmują dużo...

Sypialnia glamour
©2mmedia/Fotolia
Styl życia
Urządzanie mieszkania w stylu glamour
Styl glamour to połączenie nowoczesności z tradycjami barokowymi i rokokowymi. Liczą się w nim przede wszystkim zdobienia, które mają stwarzać wrażenie przepychu. Taka aranżacja wnętrza to opcja dla miłośników przestronnych pałacowych salonów, w których królują blichtr i elegancja. Styl glamour kryje jednak w sobie wiele pułapek, w które łatwo wpaść podczas urządzania – jego cechą konstytutywną jest kontrast, dobierając meble i dodatki stale balansuje się więc na granicy eklektyzmu i kiczu.

Styl glamour to połączenie nowoczesności z tradycjami barokowymi i rokokowymi. Liczą się w nim przede wszystkim zdobienia, które mają stwarzać wrażenie przepychu. Taka aranżacja wnętrza to opcja dla miłośników przestronnych pałacowych salonów, w których królują blichtr i elegancja. Styl glamour kryje jednak w sobie wiele pułapek, w które łatwo wpaść podczas urządzania – jego cechą konstytutywną jest kontrast, dobierając meble i dodatki stale balansuje się więc na granicy eklektyzmu i kiczu. Kolorystyka w stylu glamour Aby aranżacja wnętrza w stylu glamour była przemyślana i zrównoważona, trzeba zacząć od ustalenia kolorystyki. Ograniczenie się do trzech kolorów pozwoli ustrzec się przed przesadą. Najlepiej trzymać się zasady dwóch kolorów bazowych i jednego dominującego. W takich zestawieniach świetnie sprawdzają się biel i czerń przełamane intensywnym odcieniem fioletu, różu bądź purpury. U zwolenników klasyki dominantą jest zwykle srebro lub złoto. Nowoczesność i tradycja – meble we wnętrzu glamour W stylu glamour nadrzędnym celem, jaki stawia się przed wnętrzem jest zapewnienie wygodnego i luksusowego wypoczynku. Meble muszą być przede wszystkim efektowne i nawiązywać do wystroju pałacowego, np. poprzez pikowane lub zdobione motywem kwiatowym obicia. Im mniej standardowych rozwiązań, tym lepiej. Zamiast dwóch foteli, które zwykle występują w zestawie ze stolikiem do kawy, warto postawić luksusowy szezlong i pufę w jaskrawym kolorze. Styl glamour jest tym, w którym można sobie pozwolić na najbardziej fantazyjne meble . Polem do popisu są zwłaszcza toaletki i stoliki kawowe, koniecznie na cienkich, wygiętych nóżkach. Urządzając sypialnię, warto natomiast postawić na duże łoże małżeńskie z wysokim zagłówkiem, najlepiej...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner