Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobieta przegląda ubrania.
©AntonioDiaz/Fotolia.com
Styl życia

Skuteczne sposoby na mole ubraniowe: cytryna, kasztany, liście laurowe

Mole w szafie to nie tylko latające ćmy, ale i groźne, żarłoczne larwy, które łatwo przeoczyć. Mól ubraniowy nie znosi zapachu mydła, lawendy, mięty, aromatycznych przypraw kuchennych. Wyłóż półki szaf gazetami i rozłóż na ubraniach i w kieszeniach kasztany oraz suszone plasterki cytryny.

Mole w szafie to nie tylko latające ćmy, ale i groźne, żarłoczne larwy, które łatwo przeoczyć. Mól ubraniowy nie znosi zapachu mydła, lawendy, mięty, aromatycznych przypraw kuchennych. Wyłóż półki szaf gazetami i rozłóż na ubraniach i w kieszeniach kasztany oraz suszone plasterki cytryny.

 

Życie mola może trwać aż 300 dni. Atakuje nie tylko ubrania, ale i dywany, obicia mebli, abażury, kapcie, ręczniki.

Jak wyglądają i skąd się biorą mole w szafie

Mole ubraniowe mogą przyciągać porozwieszane w mieszkaniu lepy na muchy. Najbardziej niebezpieczne i żarłoczne nie są ćmy, a prawie niezauważalne, pełzające larwy moli. To one odpowiadają za największe szkody widoczne na odzieży. Najczęściej rozprzestrzeniają się, dostając się do mieszkań przez klatkę schodową, okno, szyb wentylacyjny. Jeśli są tępione w jednym mieszkaniu, często bardzo szybko przenoszą się do sąsiednich. Mole ubraniowe są nieco smuklejsze niż spożywcze, mniejsze, w kolorach złoto-srebrnych.

Chcesz pozbyć się moli ubraniowych? Pobierz dostępny w Auchan Direct kod i zrób niezbędne zakupy – przydadzą Ci się rękawice i olejek lawendowy.

Jak wytępić mole – niezawodne sposoby

Mól ubraniowy żyje w ciepłych, ciemnych, zacienionych miejscach. Jeśli już pojawił się w twoim domu, to trzeba go jak najszybciej zwalczyć. Oto niezawodne sposoby na walkę z larwami i ćmami moli – krok po kroku:

 • Wyjmij całą odzież z szaf i półek.
 • Umyj dokładnie półki i zakamarki szaf wilgotną ściereczką z płynem do naczyń, a następnie wodą z octem i środkiem do mycia drewna. Myj szafki regularnie co kilka tygodni.
 • Wysokie i niskie temperatury niszczą jaja moli. Wynieś wszystkie ubrania, pościel, zasłony (po ich uprzednim wytrzepaniu) na mróz lub silne słońce i pozostaw tam na kilka godzin. Ciemne materiały potrzebują mniej czasu na dworze niż jasne.
 • Wyłóż półki gazetami – szkodniki nie znoszą zapachu farby drukarskiej.
 • Mole przyciągają produkty pochodzenia zwierzęcego: futra, kożuchy, skóry, wełna, puch. Takie ubrania przechowuj w pokrowcach.
 • Ubrania wieszaj w szafie dość luźno.
 • Wietrz szafy dość często przez cały rok.
 • Mole żywią się resztkami jedzenia, napojów, potem, które wyczuwają na odzieży. Pierz ubrania jak najczęściej i po założeniu nie wieszaj ich ponownie do szafy.
 • Pomiędzy ubrania, w których obecnie nie chodzisz, powkładaj aromatyczne przyprawy: liście laurowe, ziarna ziela angielskiego bądź goździki w małym, płóciennym woreczku.
 • Odstraszająco zadziała również woreczek z miętą, macierzanką, szałwią, lawendą, igłami sosnowymi.
 • Mole nie lubią zapachu cytryny – porozkładaj w szafach kawałki trawy cytrynowej, otartą skórkę lub podsuszone plasterki cytryny.
 • Mało znanym sposobem na uciążliwe mole są kasztany. Zebrane podczas spaceru owoce ułóż na półkach z odzieżą i powkładaj do kieszeni wiszących ubrań.
 • Jedna ze starszych i skutecznych metod na larwy moli to pocięta na kawałki kostka zwykłego mydła porozkładana w zakamarkach szafy.

Mole w kuchni
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mole kuchenne – jak zwalczać
Larwa mola spożywczego może zostać przeniesiona do mieszkania razem z zakupami, a dorosły osobnik może przefrunąć do nas przez okno od sąsiada. Mole kuchenne można spotkać zarówno w sklepie spożywczym, jak i sklepach zoologicznych, ogrodniczych czy restauracjach.

Larwa mola spożywczego może zostać przeniesiona do mieszkania razem z zakupami, a dorosły osobnik może przefrunąć do nas przez okno od sąsiada. Mole kuchenne można spotkać zarówno w sklepie spożywczym, jak i sklepach zoologicznych, ogrodniczych czy restauracjach. Mól spożywczy – cechy charakterystyczne Mól spożywczy (omacnica spichrzanka) to motyl nocny o niewielkich rozmiarach i brązowo-szarym zabarwieniu. Jego larwy można spotkać w suchych pokarmach: mące, cukrze, kaszach, ziarnach, bakaliach, kakao i herbacie. Jedna samica może złożyć nawet 500 jaj. Mole spożywcze najchętniej zajmują miejsce za szafkami kuchennymi. Domowe sposoby na mole 1. Czyszczenie półek – sposób na mole Wyciągnij wszystko z szafek kuchennych. Jeśli zobaczysz ślady moli w konkretnym produkcie, od razu go wyrzuć. Worek z odpadami zawiąż na sznurek i wynieś jak najszybciej do kontenera na śmieci. Umyj szafki ciepłą wodą z mydłem. Kiedy półki wyschną, wlej ocet lub olejek eteryczny do pojemnika z atomizerem i spryskaj dokładnie całą powierzchnię. Do wyczyszczonej szafki można również włożyć suszoną lawendę, wanilię, liście laurowe, goździki lub miętę.   2. Mole spożywcze zwalczysz za pomocą pomarańczy i goździków Mole spożywcze nie znoszą aromatu cytrusów. Kup pomarańczę, ozdób ją goździkami i wstaw w miejsca, w których często znajdują się mole, np. do szafki w kuchni.   3. Szklane pojemniki na żywność – mól spożywczy bez szans Wszystkie sypkie pokarmy przełóż do szklanych opakowań (plastikowe się nie sprawdzają, ponieważ mole spożywcze mogą je uszkodzić).   4. Środki na mole do kupienia W sklepach możesz zaopatrzyć się w chemiczne preparaty przeciw molom kuchennym. Pamiętaj jednak, że mogą być one...

Pranie przede wszystkim białych ubrań w pralce
©sanderstock/Fotolia
Styl życia
Pranie w orzechach – dla ochrony środowiska i oszczędności
Pranie w orzechach jest możliwe dzięki zawartej w łupinach saponinie, która po połączeniu z wodą zamienia się w pianę. Orzechy nadające się do prania rosną na drzewie sapindus mukorossi w Indiach i Nepalu.

Pranie w orzechach jest możliwe dzięki zawartej w łupinach saponinie, która po połączeniu z wodą zamienia się w pianę. Orzechy nadające się do prania rosną na drzewie sapindus mukorossi w Indiach i Nepalu.   Orzechy piorące to naturalny środek, który może zastąpić chemiczne płyny i proszki. Pranie w orzechach jest ekologiczne i ekonomiczne – pół kilograma kosztuje około 20-30 złotych i starcza na około pół roku. Pranie w orzechach – sposób postępowania Około sześciu łupin orzechów należy wrzucić do woreczka z bawełny lub skarpety, związać i włożyć bezpośrednio do bębna pralki. Aby wzmocnić działanie środka, można orzechy dodatkowo zmiażdżyć. W przypadku prania ręcznego orzechy należy roztopić we wrzątku. Pranie w orzechach – zalety Pranie w orzechach jest możliwe w każdej temperaturze. Orzechy to delikatny środek piorący, dlatego można w nim prać nawet ubranka niemowlęce i odzież osób cierpiących na choroby skóry . Pozostałe zalety są następujące:   orzechy piorące starczają na dłużej niż proszek do prania; orzechów można używać wielokrotnie; pranie w orzechach nie niszczy delikatnych tkanin ; orzechy piorące nie niszczą środowiska – wodę z prania można wykorzystać np. do podlania roślin; orzechy mają działanie grzybo- i bakteriobójcze.   Pranie w orzechach – wady Aby doprać białe tkaniny, konieczne jest dodanie łyżki sody do orzechów piorących. Inne wady prania w orzechach piorących to:   orzechy piorące mogą nie usunąć rozległych lub głębokich plam; pranie w orzechach białych tkanin powoduje, że materiał szarzeje ; ekologiczne pranie wyklucza usuwanie plam z polarów, ponieważ materiał ten może ulec zniszczeniu;...

Mole spożywcze
© Ingo Bartussek/Fotolia.com
Styl życia
Mole kuchenne: skąd się biorą owady w kuchni i jak je zwalczać?
Zwalczanie moli spożywczych polega na usunięciu zajętej przez owady i ich larwy żywności i dokładnym wysprzątaniu szafek kuchennych. Do mycia najlepiej użyć wody wymieszanej z octem w proporcjach pół na pół, z dodatkiem np. olejku cytrynowego. Żeby wyeliminować owady, można zamontować też pułapkę-lep.

Zwalczanie moli spożywczych polega na usunięciu zajętej przez owady i ich larwy żywności i dokładnym wysprzątaniu szafek kuchennych. Do mycia najlepiej użyć wody wymieszanej z octem w proporcjach pół na pół, z dodatkiem np. olejku cytrynowego. Żeby wyeliminować owady, można zamontować też pułapkę-lep.   Owady w kuchni skutecznie odbierają apetyt i chęci do gotowania. Przeważnie nie są niebezpieczne dla zdrowia, niemniej powodują obrzydzenie. Oprócz moli kuchennych najczęściej rezydują w kuchennych szafkach i za meblami prusaki oraz rybiki. Mol spożywczy – jak wygląda i skąd się bierze w domu? Mole spożywcze, czyli omacnica spichrzanka lub mklik mączny, to owady z rodziny omacnicowatych przypominające malutką ćmę. Osiąga do 18 milimetrów długości. Składa białe i okrągłe jaja. W formie poczwarki może mieć około 7 mm długości. Po wykluciu larwy mogą pełzać, a następnie tworzą oploty i w nich przemieniają się w owady latające.   Mol spożywczy najczęściej pojawia się w kuchni wtedy, gdy przyniesie go razem z zakupionymi produktami do domu. Teoretycznie jest też możliwość, że przefrunie wentylacją od sąsiada, choć to mało prawdopodobne. Mole kuchenne lubią produkty sypkie, szczególnie mąki, kasze, cukier, orzechy, inne bakalie czy otręby. Gdy zaczynają się w nich rozmnażać, można zauważyć nie tylko larwy, ale lokalne zbrylenie tych produktów i cienkie nitki.   Żywność sypką najlepiej przechowywać szczelnie zamkniętą w szklanych opakowaniach . Wówczas nawet jeśli w jednym z nich pojawią się mole kuchenne i larwy, nie rozprzestrzenią się na pozostałe produkty. Zwalczanie moli kuchennych Pierwszym krokiem w zwalczaniu moli spożywczych jest wyrzucenie wszystkich sypkich produktów, które mogły mieć kontakt z tymi owadami. Pozostałe produkty...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner