Reklama

Spływy kajakowe są jedną z form rekreacji, która w Polsce stale zyskuje na popularności. Kajakarstwo jest również dyscypliną sportową, ale różni się od rekreacyjnej formy spędzania czasu, która jest przeznaczona dla amatorów. W obu przypadkach warunkiem bezpiecznej aktywności jest umiejętność pływania.

Reklama

Teoretycznie udział w spływach kajakowych może wziąć udział każdy. Dokument potwierdzający umiejętność pływania nie jest bowiem wymagany podczas zapisów czy wypożyczaniu sprzętu. Jednak dla bezpieczeństwa własnego i innych, nie zaleca się korzystania z tej formy rozrywki osobom, które nie potrafią pływać.

Gdzie można wybrać się na spływy kajakowe i jak się do nich przygotować?

Jeszcze kilka lat temu liczba miejsc, w których organizowano spływy kajakowe była ograniczona. Coraz większa popularność tej formy aktywności fizycznej sprawiła jednak, że obecnie możliwości jest znacznie więcej i w zasadzie w rejonach w całej Polsce można spróbować pływania kajakiem. Do najpopularniejszych i najbardziej znanych rejonów spływów kajakowych należą:

  • Suwalszczyzna (Czarna Hańcza),
  • Mazury (Krutynia),
  • Bory Tucholskie (Brda i Wda),
  • Puszcza Drawska (Drawa, Korytnica).

Jeśli ktoś ma zaplanowany urlop w okolicach tych miejsc, to śmiało na listę atrakcji może wpisać spływy kajakowe. Aby dobrze się do nich przygotować, trzeba pamiętać o tym, aby:

  • zadbać o kondycję fizyczną (kajakarstwo jest wymagającą aktywnością),
  • skorzystać z pomocy doświadczonego kajakarza, który zaprezentuje prawidłową technikę pływania na kajakach (liczy się praktyka),
  • poznać techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach (np. wywrotka).

Bezpośrednio przed spływem kajakowym wskazane jest wykonanie kilkuminutowej rozgrzewki całego ciała. Ponadto należy dokładnie sprawdzić stan techniczny kajaka, którym chce się wypłynąć i założyć kamizelkę asekuracyjną.

Jakie są korzyści z kajakarstwa?

Spływy kajakowe stanowią nie tylko ciekawą formę spędzenia czasu wolnego, ale mają również szereg innych korzyści. Regularne treningi pozwalają wysmuklić sylwetkę - nie tylko górną partię ciała, ale również nogi, które intensywnie pracują podczas pływania kajakiem. Ponadto poprawia się przemiana materii, zwiększa pojemność płuc, a wydzielane endorfiny poprawiają ogólne samopoczucie.

Reklama

Dużym plusem tego rodzaju aktywności są stosunkowo niewielkie koszty. Ceny udziału w jednodniowym spływie kajakowym zaczynają się już od ok. 30 złotych.

Reklama
Reklama
Reklama