siedzące niemowlę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak urozmaicać dietę dziecka karmionego piersią – schemat żywienia

Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.

Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.

 

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt, tzw. schemat żywienia, co pewien czas są aktualizowane. Również w 2015 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowało nowe zalecenia. Schemat żywienia niemowląt, rodzaj i moment wprowadzania do diety nowych posiłków, różni się w zależności od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym. Dietę dziecka karmionego mlekiem matki można zacząć urozmaicać po 6 miesiąca życia.

Kasia gotuje z Polki.pl- Tort naleśnikowy

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 1.-5. miesiąc życia

Do czwartego miesiąca życia dziecku należy podawać wyłącznie mleko, w tym przypadku mleko matki. W pierwszym miesiącu życia dziecko powinno dostawać 7 porcji dziennie, każda porcja to ok. 110 ml. Od 2. do 4. miesiąca należy podawać dziecku 6 porcji po 120-140 ml.

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: po 6. miesiącu życia

W 6. miesiącu wciąż podstawowym pokarmem powinno być mleko. W 6. miesiącu można zacząć do jego diety wprowadzać inne pokarmy:

  • przeciery z owoców i warzyw (gotowana marchew, jabłko, dynia, puree ziemniaczane),
  • zblendowane delikatne mięso drobiowe,
  • jajko,
  • wodę i soki bez dodatku cukru.

Łącznie dziecko powinno spożywać 5 posiłków na dobę, każda porcja powinna mieć ok. 150-160 ml.

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 7.-8. miesiąc życia

Około 7. miesiąca można zacząć wprowadzać do diety:

  • gotowane i rozgniecione widelcem, a nie zblendowane, warzywa i owoce,
  • zmiksowane lub drobno zmielone mięso (także ryby),
  • nabiał: jogurt naturalny i delikatne sery,
  • warzywa i owoce w większych kawałkach (podawane dziecku do ręki),
  • pieczywo,
  • wodę i niesłodzone cukrem soki.

Dziecko powinno jeść 5 posiłków dziennie, wielkość jednej porcji to ok. 170-180 ml.

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 9.-12. miesiąc życia

Od 9. miesiąca życia dziecko powinno jeść 4-5 razy dziennie porcje ok. 190-220 ml. Posiłki powinny być złożone z produktów zalecanych dla młodszych dzieci. Po 12 miesiącu życia można spróbować urozmaicić dietę dziecka o mleko krowie. Należy jednak obserwować, czy nie wywołuje ono u dziecka uczulenia lub objawów świadczących o nietolerancji laktozy, do których należą m.in.: wysypka, egzema, problemy trawienne, m.in. wymioty i biegunki.


niemowlę leżące na brzuszku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Żywienie niemowląt: jak urozmaicać dietę dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym?
Dieta dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym od piątego miesiąca życia może być wzbogacana o inne produkty.

Dieta dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym od piątego miesiąca życia może być wzbogacana o inne produkty.   Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym opracowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zakłada, że już od 5. miesiąca życia dietę dziecka można uzupełniać innymi niż mleko pokarmami. Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym: 1.-4. miesiąc życia Jeśli mleko modyfikowane jest jedynym pokarmem przyjmowanym przez dziecko, w pierwszym miesiącu życia powinno ono dostawać 7 porcji po 110 ml dziennie. Od 2. do 4. miesiąca należy karmić dziecko 6 razy dziennie, porcjami 120-140 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym: 5.-6. miesiąc życia Choć nawet po 4. miesiącu mleko powinno stanowić podstawę żywienia dziecka, od 5. miesiąca życia możesz zacząć urozmaicać dietę dziecka innymi pokarmami. Jeśli dziecko zaczyna interesować się innym jedzeniem, możesz zacząć podawać mu obiady składające się z: przecierów warzywnych i owocowych (gotowana marchew, jabłko, dynia, puree ziemniaczane), zblendowanego mięso drobiowe, gotowanego jajka. Do picia podawaj mu wodę oraz soki bez dodatku cukru. Dziecko w tym wieku powinno spożywać 5 posiłków na dobę. Wielkość każdej porcji to ok. 150-160 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym: 7.-8. miesiąc życia Około 7. miesiąca można zacząć wprowadzać do diety: gotowane, ale nie blendowane na przecier, tylko rozgniecione widelcem warzywa i owoce, zmiksowane lub drobno zmielone mięso drobiowe lub mięso ryb, jogurt i delikatne sery, pieczywo i lekkostrawne kasze. Ośmiomiesięcznym dzieciom można podawać do ręki większe kawałki gotowanych owoców i warzyw.   Dziecko 7 i 8-miesięczne powinno jeść 5 posiłków dziennie....

Niemowlę je łyżeczką
©Oksana Kuzmina/Fotolia
Styl życia
Jak bezpiecznie uzupełniać i urozmaicać dietę niemowlęcia?
Rozszerzenie diety niemowlaka powinno następować stopniowo. Można zacząć je już w 4. miesiącu życia, jeśli dziecko było karmione sztucznym mlekiem, i w 6., jeśli było karmione piersią. Kiedy u dziecka zaczną pojawiać się ząbki możesz zamiast przecierów zacząć podawać mu dania o bardziej zwartej konsystencji.

Rozszerzenie diety niemowlaka powinno następować stopniowo. Można zacząć je już w 4. miesiącu życia, jeśli dziecko było karmione sztucznym mlekiem, i w 6., jeśli było karmione piersią. Kiedy u dziecka zaczną pojawiać się ząbki możesz zamiast przecierów zacząć podawać mu dania o bardziej zwartej konsystencji. Kiedy zacząć wprowadzać do diety nowe produkty? Moment, kiedy należy zacząć wprowadzanie do diety dziecka nowych produktów, zależy od sposobu, w jaki było dotychczas karmione. Jeśli dziecko było karmione piersią , wprowadzanie dodatkowych produktów można rozpocząć po. 6 miesiąca życia. Jeżeli natomiast mlekiem modyfikowanym – po 4 miesiącu. T o, że niemowlę zacznie jeść inne produkty, nie oznacza, że trzeba zrezygnować z karmienia go piersią. Karmić piersią możesz tak długo, jak tylko chcesz.   Obserwuj swoje dziecko i nie przyspieszaj niczego na siłę. Odpowiedni moment na wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka poznasz po tym, że będzie ono samo interesowało się innymi pokarmami niż mleko. Przestanie ono najadać się samym mlekiem. Od jakich potraw rozpocząć rozszerzanie diety dziecka Pierwsze posiłki uzupełniające powinny składać się z lekkostrawnych, nieuczulających i niewywołujących wzdęć produktów. Mogą to być przeciery warzywne, np. z gotowanej marchwi lub z dyni i ziemniaków. Możesz je przygotować sama, poprzez ugotowanie warzyw i zblendowanie ich, albo kupić gotowe dania w słoiczkach. Podawaj je w porze obiadowej, około południa.   W 3-4 tygodniu rozszerzania diety po obiedzie możesz zacząć podawać dziecku owocowe desery, np. przecier z jabłek, kleik ryżowy ze zblendowanymi malinami.   Stopniowo możesz też zacząć wprowadzać gluten , początkowo w niewielkich ilościach. Zacznij na przykład od zmieszania łyżeczki ugotowanej kaszki manny z obiadkiem lub deserem. Kolejne posiłki...

szklanka wody z lodem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sposoby na czkawkę: lodowata woda, cukier i cytryna
Sposoby na czkawkę pozwalają się pozbyć tej nieprzyjemnej dolegliwości, zanim sama ustąpi. Czkawka to regularne mimowolne skurcze przepony i krtani, którym towarzyszy zamykanie się głośni, powodujące chwilowe odcięcie dopływu powietrza. Efektem jest charakterystyczny odgłos czkania.

Sposoby na czkawkę pozwalają się pozbyć tej nieprzyjemnej dolegliwości, zanim sama ustąpi. Czkawka to regularne mimowolne skurcze przepony i krtani, którym towarzyszy zamykanie się głośni, powodujące chwilowe odcięcie dopływu powietrza. Efektem jest charakterystyczny odgłos czkania. Sposoby na zwalczenie czkawki u dorosłych Czkawkę można próbować zwalczyć na wiele sposobów . Żaden z nich nie gwarantuje jednak, że uda ci się pozbyć irytującej dolegliwości.   1. Nabierz powietrza do płuc i wstrzymaj oddech na około 10 sekund. Po tym czasie odetchnij. Powtórz to trzy lub cztery razy. 2. Przyłóż papierową torbę do ust i zrób do niej kilka wdechów i wydechów. 3. Przyciągnij kolana do klatki piersiowej i przytrzymaj je tak przez 5 minut. 4. Przepłucz gardło lodowatą wodą. 5. Wypij szklankę zimnej wody małymi, regularnymi łykami. 6. Delikatnie uciskaj dłońmi klatkę piersiową i przeponę. 7. Przez minutę potrzymaj w ustach pół łyżeczki octu . Następnie wypluj go. 8. Podczas przełykania śliny przyciskaj delikatnie koniuszek i grzbiet nosa. 9. Weź do ust łyżeczkę cukru. Kiedy zacznie się rozpuszczać, przełknij go. 10. Ukrój cienki plasterek cytryny , połóż go na języku i przez 3 minuty ssij jak cukierek. 11. Wypij łyk wody, a następnie zjedz płaską łyżeczkę soli. 12. Otwórz usta i nie zamykaj ich przynajmniej przez 3 minuty. Przełykaj ślinę, ale staraj się nie zamykać przy tym ust.   Na często występujące czkawki może pomóc picie dwóch kubków herbaty z melisy dziennie. Jeśli jednak czkawka występuje częściej niż dwa razy w tygodniu, a ataki trwają dłużej niż 10 minut, należy skonsultować się z lekarzem. Jak zwalczyć czkawkę u niemowląt? Czkawki często występują u...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik