mama z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Czkawka u noworodka – zapobieganie i sposoby zlikwidowania

Czkawka to skurcze mięśni przepony połączone z charakterystycznym odgłosem. Czkawka u niemowląt pojawia się często po karmieniu, kąpieli lub przewijaniu. Przyczyną czkawki jest zbyt duża różnica temperatur lub powietrze, które przedostaje się do brzuszka wraz z zasysanym pokarmem.

Czkawka to skurcze mięśni przepony połączone z charakterystycznym odgłosem. Czkawka u niemowląt pojawia się często po karmieniu, kąpieli lub przewijaniu. Przyczyną czkawki jest zbyt duża różnica temperatur lub powietrze, które przedostaje się do brzuszka wraz z zasysanym pokarmem.

Zapobieganie czkawce u niemowlaka

W przypadku niemowląt karmionych piersią zapobieganie czkawce polega na ułożeniu malucha i piersi matki w takiej pozycji, aby powietrze nie dostawało się do ust dziecka i mogło ono miarowo ssać pokarm. U niemowląt karmionych butelką należy zwrócić uwagę na to, aby cały smoczek był wypełniony pokarmem. Kolejną czynnością zapobiegającą powstawaniu czkawki jest dopilnowanie, aby maluchowi odbiło się po jedzeniu.

Sposoby zlikwidowania czkawki u niemowlaka

Czkawka może wystąpić pomimo przestrzegania czynności zapobiegawczych. Można wówczas spróbować ponownie nakarmić dziecko lub dać mu do picia ciepłą przegotowaną wodę, ponieważ regularny oddech i odruchy połykania rozluźnią przeponę.

Kasia gotuje z Polki pl: jak zrobić omlet

 

Przyczyną czkawki może być także powiększenie napełnionego żołądka. Czkawka ustąpi samoistnie, gdy treść przedostanie się do jelit. Proces ten ułatwi noszenie dziecka w pozycji pionowej, jego brzuszek warto oprzeć o własną pierś, a główkę o ramię. Jeżeli czkawka powstała przez wychłodzenie organizmu malucha, np. po kąpieli, należy ogrzać niemowlę otulając je kocykiem. Ulgę w uporczywej czkawce może przynieść zmiana pozycji, np. przekręcenie dziecka na bok lub na brzuch. Spowoduje to zmianę rytmu oddechu i może zatrzymać odruch czkania. 


siedzące niemowlę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak urozmaicać dietę dziecka karmionego piersią – schemat żywienia
Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.

Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.   Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt, tzw. schemat żywienia, co pewien czas są aktualizowane. Również w 2015 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowało nowe zalecenia. Schemat żywienia niemowląt, rodzaj i moment wprowadzania do diety nowych posiłków, różni się w zależności od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym . Dietę dziecka karmionego mlekiem matki można zacząć urozmaicać po 6 miesiąca życia. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 1.-5. miesiąc życia Do czwartego miesiąca życia dziecku należy podawać wyłącznie mleko, w tym przypadku mleko matki . W pierwszym miesiącu życia dziecko powinno dostawać 7 porcji dziennie, każda porcja to ok. 110 ml. Od 2. do 4. miesiąca należy podawać dziecku 6 porcji po 120-140 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: po 6. miesiącu życia W 6. miesiącu wciąż podstawowym pokarmem powinno być mleko. W 6. miesiącu można zacząć do jego diety wprowadzać inne pokarmy: przeciery z owoców i warzyw (gotowana marchew, jabłko, dynia, puree ziemniaczane), zblendowane delikatne mięso drobiowe, jajko, wodę i soki bez dodatku cukru. Łącznie dziecko powinno spożywać 5 posiłków na dobę, każda porcja powinna mieć ok. 150-160 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 7.-8. miesiąc życia Około 7. miesiąca można zacząć wprowadzać do diety: gotowane i rozgniecione widelcem, a nie zblendowane, warzywa i owoce, zmiksowane lub drobno zmielone mięso (także ryby), nabiał: jogurt naturalny i delikatne sery, warzywa i owoce w większych kawałkach (podawane dziecku do ręki), pieczywo, wodę i niesłodzone cukrem soki. Dziecko powinno jeść 5 posiłków dziennie,...

szklanka wody z lodem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sposoby na czkawkę: lodowata woda, cukier i cytryna
Sposoby na czkawkę pozwalają się pozbyć tej nieprzyjemnej dolegliwości, zanim sama ustąpi. Czkawka to regularne mimowolne skurcze przepony i krtani, którym towarzyszy zamykanie się głośni, powodujące chwilowe odcięcie dopływu powietrza. Efektem jest charakterystyczny odgłos czkania.

Sposoby na czkawkę pozwalają się pozbyć tej nieprzyjemnej dolegliwości, zanim sama ustąpi. Czkawka to regularne mimowolne skurcze przepony i krtani, którym towarzyszy zamykanie się głośni, powodujące chwilowe odcięcie dopływu powietrza. Efektem jest charakterystyczny odgłos czkania. Sposoby na zwalczenie czkawki u dorosłych Czkawkę można próbować zwalczyć na wiele sposobów . Żaden z nich nie gwarantuje jednak, że uda ci się pozbyć irytującej dolegliwości.   1. Nabierz powietrza do płuc i wstrzymaj oddech na około 10 sekund. Po tym czasie odetchnij. Powtórz to trzy lub cztery razy. 2. Przyłóż papierową torbę do ust i zrób do niej kilka wdechów i wydechów. 3. Przyciągnij kolana do klatki piersiowej i przytrzymaj je tak przez 5 minut. 4. Przepłucz gardło lodowatą wodą. 5. Wypij szklankę zimnej wody małymi, regularnymi łykami. 6. Delikatnie uciskaj dłońmi klatkę piersiową i przeponę. 7. Przez minutę potrzymaj w ustach pół łyżeczki octu . Następnie wypluj go. 8. Podczas przełykania śliny przyciskaj delikatnie koniuszek i grzbiet nosa. 9. Weź do ust łyżeczkę cukru. Kiedy zacznie się rozpuszczać, przełknij go. 10. Ukrój cienki plasterek cytryny , połóż go na języku i przez 3 minuty ssij jak cukierek. 11. Wypij łyk wody, a następnie zjedz płaską łyżeczkę soli. 12. Otwórz usta i nie zamykaj ich przynajmniej przez 3 minuty. Przełykaj ślinę, ale staraj się nie zamykać przy tym ust.   Na często występujące czkawki może pomóc picie dwóch kubków herbaty z melisy dziennie. Jeśli jednak czkawka występuje częściej niż dwa razy w tygodniu, a ataki trwają dłużej niż 10 minut, należy skonsultować się z lekarzem. Jak zwalczyć czkawkę u niemowląt? Czkawki często występują u...

Niemowlę ze smoczkiem leży w zielonym kocu.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Spokój i opanowanie, czyli sposoby na kolki u niemowlaka
Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy.

Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy. Przyczyny kolki u niemowląt Główną przyczyną kolki u niemowlaka jest nierozwinięty układ pokarmowy powodujący zaburzenia czynności trawienia. Kolkę powodują także: łapczywe jedzenie oraz równoczesne połykanie dużych ilości powietrza, stany lękowe i niepokój, napięcie nerwowe u rodziców, nietolerancja laktozy, zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych, alergia na białko mleka krowiego. Sposoby na kolki u niemowlaka Kolka jest dolegliwością przejściową. Można próbować łagodzić objawy kolki. Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie, ponieważ dziecko odczuwa stres oraz poddenerwowanie rodziców i reaguje w podobny sposób. Do najpopularniejszych sposób łagodzenia objawów kolki należą: noszenie na rękach – noszenie dziecka na rękach, tak aby brzuszek malucha opierał się na brzuchu rodzica uspokoi malucha i usprawni pracę jelit. masaż brzuszka – w trakcie ataku kolki można pomóc dziecku masując brzuszek. Masaż należy wykonywać ciepłą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara . Innym sposobem masażu, który pomoże przy objawach kolki u niemowlaka, jest ułożenie malucha na brzuszku i masowanie pleców dziecka kolistymi ruchami. Masaż ułatwi wydalanie gazów. herbatki ziołowe – w godzinach występowania dolegliwości związanych z kolką można podać dziecku herbatkę...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik