Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
mama z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Czkawka u noworodka – zapobieganie i sposoby zlikwidowania

Czkawka to skurcze mięśni przepony połączone z charakterystycznym odgłosem. Czkawka u niemowląt pojawia się często po karmieniu, kąpieli lub przewijaniu. Przyczyną czkawki jest zbyt duża różnica temperatur lub powietrze, które przedostaje się do brzuszka wraz z zasysanym pokarmem.

Czkawka to skurcze mięśni przepony połączone z charakterystycznym odgłosem. Czkawka u niemowląt pojawia się często po karmieniu, kąpieli lub przewijaniu. Przyczyną czkawki jest zbyt duża różnica temperatur lub powietrze, które przedostaje się do brzuszka wraz z zasysanym pokarmem.

Zapobieganie czkawce u niemowlaka

W przypadku niemowląt karmionych piersią zapobieganie czkawce polega na ułożeniu malucha i piersi matki w takiej pozycji, aby powietrze nie dostawało się do ust dziecka i mogło ono miarowo ssać pokarm. U niemowląt karmionych butelką należy zwrócić uwagę na to, aby cały smoczek był wypełniony pokarmem. Kolejną czynnością zapobiegającą powstawaniu czkawki jest dopilnowanie, aby maluchowi odbiło się po jedzeniu.

Sposoby zlikwidowania czkawki u niemowlaka

Czkawka może wystąpić pomimo przestrzegania czynności zapobiegawczych. Można wówczas spróbować ponownie nakarmić dziecko lub dać mu do picia ciepłą przegotowaną wodę, ponieważ regularny oddech i odruchy połykania rozluźnią przeponę.

 

Przyczyną czkawki może być także powiększenie napełnionego żołądka. Czkawka ustąpi samoistnie, gdy treść przedostanie się do jelit. Proces ten ułatwi noszenie dziecka w pozycji pionowej, jego brzuszek warto oprzeć o własną pierś, a główkę o ramię. Jeżeli czkawka powstała przez wychłodzenie organizmu malucha, np. po kąpieli, należy ogrzać niemowlę otulając je kocykiem. Ulgę w uporczywej czkawce może przynieść zmiana pozycji, np. przekręcenie dziecka na bok lub na brzuch. Spowoduje to zmianę rytmu oddechu i może zatrzymać odruch czkania. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
siedzące niemowlę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak urozmaicać dietę dziecka karmionego piersią – schemat żywienia
Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.

Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.   Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt, tzw. schemat żywienia, co pewien czas są aktualizowane. Również w 2015 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowało nowe zalecenia. Schemat żywienia niemowląt, rodzaj i moment wprowadzania do diety nowych posiłków, różni się w zależności od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym . Dietę dziecka karmionego mlekiem matki można zacząć urozmaicać po 6 miesiąca życia. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 1.-5. miesiąc życia Do czwartego miesiąca życia dziecku należy podawać wyłącznie mleko, w tym przypadku mleko matki . W pierwszym miesiącu życia dziecko powinno dostawać 7 porcji dziennie, każda porcja to ok. 110 ml. Od 2. do 4. miesiąca należy podawać dziecku 6 porcji po 120-140 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: po 6. miesiącu życia W 6. miesiącu wciąż podstawowym pokarmem powinno być mleko. W 6. miesiącu można zacząć do jego diety wprowadzać inne pokarmy: przeciery z owoców i warzyw (gotowana marchew, jabłko, dynia, puree ziemniaczane), zblendowane delikatne mięso drobiowe, jajko, wodę i soki bez dodatku cukru. Łącznie dziecko powinno spożywać 5 posiłków na dobę, każda porcja powinna mieć ok. 150-160 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 7.-8. miesiąc życia Około 7. miesiąca można zacząć wprowadzać do diety: gotowane i rozgniecione widelcem, a nie zblendowane, warzywa i owoce, zmiksowane lub drobno zmielone mięso (także ryby), nabiał: jogurt naturalny i delikatne sery, warzywa i owoce w większych kawałkach (podawane dziecku do ręki), pieczywo, wodę i niesłodzone cukrem soki. Dziecko powinno jeść 5 posiłków dziennie,...

szklanka wody z lodem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sposoby na czkawkę: lodowata woda, cukier i cytryna
Sposoby na czkawkę pozwalają się pozbyć tej nieprzyjemnej dolegliwości, zanim sama ustąpi. Czkawka to regularne mimowolne skurcze przepony i krtani, którym towarzyszy zamykanie się głośni, powodujące chwilowe odcięcie dopływu powietrza. Efektem jest charakterystyczny odgłos czkania.

Sposoby na czkawkę pozwalają się pozbyć tej nieprzyjemnej dolegliwości, zanim sama ustąpi. Czkawka to regularne mimowolne skurcze przepony i krtani, którym towarzyszy zamykanie się głośni, powodujące chwilowe odcięcie dopływu powietrza. Efektem jest charakterystyczny odgłos czkania. Sposoby na zwalczenie czkawki u dorosłych Czkawkę można próbować zwalczyć na wiele sposobów . Żaden z nich nie gwarantuje jednak, że uda ci się pozbyć irytującej dolegliwości.   1. Nabierz powietrza do płuc i wstrzymaj oddech na około 10 sekund. Po tym czasie odetchnij. Powtórz to trzy lub cztery razy. 2. Przyłóż papierową torbę do ust i zrób do niej kilka wdechów i wydechów. 3. Przyciągnij kolana do klatki piersiowej i przytrzymaj je tak przez 5 minut. 4. Przepłucz gardło lodowatą wodą. 5. Wypij szklankę zimnej wody małymi, regularnymi łykami. 6. Delikatnie uciskaj dłońmi klatkę piersiową i przeponę. 7. Przez minutę potrzymaj w ustach pół łyżeczki octu . Następnie wypluj go. 8. Podczas przełykania śliny przyciskaj delikatnie koniuszek i grzbiet nosa. 9. Weź do ust łyżeczkę cukru. Kiedy zacznie się rozpuszczać, przełknij go. 10. Ukrój cienki plasterek cytryny , połóż go na języku i przez 3 minuty ssij jak cukierek. 11. Wypij łyk wody, a następnie zjedz płaską łyżeczkę soli. 12. Otwórz usta i nie zamykaj ich przynajmniej przez 3 minuty. Przełykaj ślinę, ale staraj się nie zamykać przy tym ust.   Na często występujące czkawki może pomóc picie dwóch kubków herbaty z melisy dziennie. Jeśli jednak czkawka występuje częściej niż dwa razy w tygodniu, a ataki trwają dłużej niż 10 minut, należy skonsultować się z lekarzem. Jak zwalczyć czkawkę u niemowląt? Czkawki często występują u...

Niemowlę ze smoczkiem leży w zielonym kocu.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Spokój i opanowanie, czyli sposoby na kolki u niemowlaka
Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy.

Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy. Przyczyny kolki u niemowląt Główną przyczyną kolki u niemowlaka jest nierozwinięty układ pokarmowy powodujący zaburzenia czynności trawienia. Kolkę powodują także: łapczywe jedzenie oraz równoczesne połykanie dużych ilości powietrza, stany lękowe i niepokój, napięcie nerwowe u rodziców, nietolerancja laktozy, zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych, alergia na białko mleka krowiego. Sposoby na kolki u niemowlaka Kolka jest dolegliwością przejściową. Można próbować łagodzić objawy kolki. Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie, ponieważ dziecko odczuwa stres oraz poddenerwowanie rodziców i reaguje w podobny sposób. Do najpopularniejszych sposób łagodzenia objawów kolki należą: noszenie na rękach – noszenie dziecka na rękach, tak aby brzuszek malucha opierał się na brzuchu rodzica uspokoi malucha i usprawni pracę jelit. masaż brzuszka – w trakcie ataku kolki można pomóc dziecku masując brzuszek. Masaż należy wykonywać ciepłą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara . Innym sposobem masażu, który pomoże przy objawach kolki u niemowlaka, jest ułożenie malucha na brzuszku i masowanie pleców dziecka kolistymi ruchami. Masaż ułatwi wydalanie gazów. herbatki ziołowe – w godzinach występowania dolegliwości związanych z kolką można podać dziecku herbatkę...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner