Reklama

Niedokrwistość, inaczej anemia spowodowana jest najczęściej niedoborem żelaza.. Mogą ją wywoływać także choroby przewlekłe i utrata krwi.

Reklama

Najczęściej pojawiającą się odmianą anemii wśród pacjentów jest niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. W większości cierpią na nią kobiety, które skarżą się na łamliwość i wypadanie włosów.

Główną przyczyną anemii jest niedobór żelaza w organizmie. Może być spowodowana także brakiem witaminy B12. Towarzyszy również niektórych chorobom nowotworowym. Objawia się m.in. zmęczeniem, osłabieniem i brakiem koncentracji.

Anemia – spowodowana nie tylko niedoborem żelaza

  • Anemia wywołana utratą krwi – jej przyczyną są urazy i wypadki. W niektórych przypadkach pojawia się na skutek długotrwałej, utraty krwi.
  • Anemia megaloblastyczna – związana jest z niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego. Jej przyczyną może być niewłaściwa dieta, wegetarianizm, alkoholizm i niezrównoważona dieta.
  • Anemia towarzysząca chorobom przewlekłym – uwidacznia się ona przy zakażeniach bakteryjnych, pasożytniczych i grzybiczych. Często towarzyszy również nowotworom złośliwym, chorobom autoimmunologicznym i infekcjom dróg moczowych.
  • Anemia wywołana niedoborem żelaza – spowodowana utratą krwi, chorobami przewlekłymi oraz obfitymi miesiączkami. Związana jest także z ciążą i okresem dojrzewania.

Leczenie anemii

Jeśli anemia została wywołana przez utratę krwi jest ona leczona poprzez transfuzję (przetaczanie krwi). Gdy zaś niedokrwistość pojawiła się w związku z niedoborem żelaza, lekarz po przebadaniu powinien przepisać żelazo w formie najlepszej dla organizmu. Anemia związana z niedoborem witaminy B12 leczona jest poprzez zastrzyki. Chorym sugerowana również jest wtedy dieta obfitująca w mięsa, ryby, ostrygi, małże i mleko.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama