Igła ze strzykawką wbita w ramię
©Kzenon/Fotolia
Styl życia

Choroba nadnerczy: czy guz chromochłonny można usunąć?

W przypadku guza chromochłonnego należy działać szybko. Objawy w postaci kołatania serca, podwyższania się ciśnienia czy nagłych, silnych bólów głowy, są niebezpieczne dla człowieka. Guz chromochłonny możemy leczyć farmakologicznie, ale również operacyjnie.

W przypadku guza chromochłonnego należy działać szybko. Objawy w postaci kołatania serca, podwyższania się ciśnienia czy nagłych, silnych bólów głowy, są niebezpieczne dla człowieka. Guz chromochłonny możemy leczyć farmakologicznie, ale również operacyjnie.

 

Guz chromochłonny jest to nowotwór, najczęściej łagodny, który powoduje nadczynność hormonów: adrenaliny i noradrenaliny. Przeważnie rozwija się w 30-50. roku życia i nie daje przerzutów. Nie jest znana konkretna przyczyna jego powstania, ale podejrzewa się, że odpowiedzialne za jego występowanie są geny. Nazywany jest również nowotworem „10%”, ponieważ w 10% swojej objętość lokalizuje się poza nadnerczami – m.in. na aorcie nerkach i wątrobie.

Objawy guza chromochłonnego

Guz chromochłonny wywołuje objawy zagrażające zdrowiu i życiu, dlatego nie należy zbyt długo zwlekać z wizytą u endokrynologa. Jest to m.in.:

  • kołatanie serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • zaburzenia układu pokarmowego: nudności i wymioty,
  • gorączka, której towarzyszą dreszcze.

 

Guz chromochłonny w trakcie ciąży bardzo zagraża dziecku – może doprowadzić do odklejenia się łożyska, a nawet sprowokować poronienie.

Leczenie guza chromochłonnego

Diagnostyka guza nadnerczy odbywa się na podstawie badania moczu, którego próbki pobierane są przez całą dobę. Gdy istnieje podejrzenie wystąpienia guza chromochłonnego, lekarz prowadzący powinien skierować na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, aby zlokalizować umiejscowienie nowotworu. Leczenie osób z guzem chromochłonnym odbywa się na dwa sposoby:

  • leczenie farmakologiczne – zażywanie leków blokujących nadmiar hormonów nadnerczy (szczególnie adrenaliny i noradrenaliny) oraz obniżające poziom ciśnienia tętniczego. Taka terapia musi trwać przez całe życie,
  • leczenie operacyjne – polega na wycięciu guza i może definitywnie zlikwidować problem chorych nadnerczy. Przed zabiegiem należy obniżyć ciśnienie i przygotować organizm – spożywać dużo soli, aby zatrzymać w organizmie wodę, która rozszerza naczynia krwionośne – pomocne jest to podczas zabiegu.

 

Przy zezłośliwieniu się guza (rzadko, ale się zdarza) należy również usunąć guza, jeżeli nie ma przerzutów do innych organów. Inną metodą leczenia złośliwego nowotworu nadnerczy jest radioterapia, chemioterapia, ablacja przezskórna lub krioablacja. W przeciągu 5 lat od diagnozy złośliwego guza chromochłonnego około połowy osób z tym schorzeniem umiera.

 

 

Kobieta z silnym bólem głowy siedzi na łóżku
©gstockstudio/fotolia
Styl życia
Guz chromochłonny rdzenia nadnerczy
Nadczynność nadnerczy może obejmować sam rdzeń. W rdzeniu nadnerczy wytwarzane są niewielkie ilości adrenaliny i noradrenaliny. Adrenalina i noradrenalina określane są mianem hormonów katecholowych, nazywanych także hormonami stresu. Są one przyczyną m.in. wzrostu ciśnienia tętniczego.

Nadczynność nadnerczy może obejmować sam rdzeń. W rdzeniu nadnerczy wytwarzane są niewielkie ilości adrenaliny i noradrenaliny. Adrenalina i noradrenalina określane są mianem hormonów katecholowych, nazywanych także hormonami stresu. Są one przyczyną m.in. wzrostu ciśnienia tętniczego. Objawy nadczynności rdzenia nadnerczy Najczęściej do nadczynności rdzenia nadnerczy dochodzi, gdy w obrębie kory nadnerczy rozwija się guz. Jest on określany guzem chromochłonnym. Guz wpływa na zwiększenie ilości wytwarzanej adrenaliny i noradrenaliny, co powoduje szereg negatywnych objawów. np. nadciśnienie tętnicze, bezsenność, zawroty głowy, bardzo silne bóle głowy, drżenie mięśni, skoki ciśnienia, kołatanie serca, niepokój i nerwowość. Oprócz zmian odczuwanych przez osobę, nadczynność rdzenia nadnerczy jest przyczyną zmian biochemicznych w organizmie . Stężenie glukozy we krwi się zwiększa i przyspiesza przemiana materii. Rozpoznanie i leczenie guza chromochłonnego rdzenia nadnerczy Rozpoznanie guza zlokalizowanego w rdzeniu nadnerczy odbywa się przez określenie stężeń hormonów we krwi, badań obrazowych (np. tomografia komputerowa) oraz testów farmakologicznych . Najbardziej skuteczne leczenie przynoszą zabiegi chirurgiczne, które mają na celu usunięcie aktywnego hormonalnie guza. Zabieg jest niezbędny, ponieważ długotrwale utrzymujący się stan podwyższonego stężenia hormonów powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie. Przed planowanym zabiegiem konieczne jest przygotowanie farmakologiczne. Ma ono na celu ustabilizowanie ciśnienia i normalizację akcji serca. Okres przygotowawczy trwa około 2 tygodni. Preferowanymi lekami są α-blokery (leki alfa-adrenolityczne) głównie fenoksybenzamina, rzadziej prazosyna, doksazosyna i terazosyna. U osób z tachykardią lub zaburzeniami rytmu serca stosuje się także leki uzupełniające β-blokery, zwykle podawane są: propranolol,...

mężczyzna zamyślony i przejęty patrzy w okno
©Monkey Business/fotolia
Styl życia
Przyczyny nadczynności kory nadnerczy, czyli zespołu Cushinga
Nadczynność nadnerczy może być spowodowana zbyt długotrwałym zażywaniem kortykosteroidów lub samoistną nadczynnością nadnerczy. Zespół Cushinga mogą także wywołać: nowotwór przysadki mózgowej, nowotwór ektopowy lub pierwotna choroba nadnerczy.

Nadczynność nadnerczy może być spowodowana zbyt długotrwałym zażywaniem kortykosteroidów lub samoistną nadczynnością nadnerczy. Zespół Cushinga mogą także wywołać: nowotwór przysadki mózgowej, nowotwór ektopowy lub pierwotna choroba nadnerczy.   Nadnercza to nieduże gruczoły, które są położone w górnych granicach obu nerek . Nadnercze złożone jest z dwóch części – korowej i rdzeniastej. Budowa nadnerczy ma znaczenie dla wydzielniczych funkcji gruczołu. Kora nadnerczy stanowi około 80-90% całości nadnerczy . Odpowiedzialna jest za wytworzenie glikokortykosteroidów (np. kortyzolu – wpływa na metabolizm białek, tłuszczy i cukrów oraz funkcje tkani łącznej), mineralokortykosteroidów (aldosteronu – reguluje ciśnienie krwi w organizmie) oraz w niewielkim stopniu za produkcję hormonów płciowych (androgenów). Pozostałą część zajmuje rdzeń nadnerczy. Rdzeń wytwarza niewielkie ilości adrenaliny i noradrenaliny. Nadczynność nadnerczy zwykle związana jest z nadczynnością kory nadnerczy, nazywanej zespołem Cushinga. Przyczyny nadczynności kory nadnerczy – nadmiar kortykosteroidów i nowotwory Bezpośrednią przyczyną nadczynności kory nadnerczy, czyli zespołu Cushinga jest nadmierna ilość kortyzolu w organizmie . Podniesiony poziom kortyzolu może być efektem długotrwałego zażywania nadmiernych dawek kortykosteroidów, których działanie jest podobne do działania kortyzolu (np. prednizonu lub prednizolonu). Leki te często bywają przepisane w przypadku chorób takich jak: astma , toczeń , zapalenie jelit lub reumatoidalne zapalenie stawów. Zalecane są także jako środki zapobiegające odrzuceniu organu po przeszczepie. Lecznicze dawki sterydów przekraczają naturalny poziom hormonu w organizmie. Choroba wywołana nadmiernym przyjmowaniem sterydów określana jest jako jatrogenny zespół Cushinga. Przyczyną zespołu Cushinga może być także...

Nadnercza
©unlimit3d/fotolia
Styl życia
Guz chromochłonny – co się przyczynia do jego powstania i czym się objawia
Przyczyny rozwoju guza chromochłonnego nadnerczy nie są dokładnie określone. Guz nadnercza jest zmianą nowotworową, której towarzyszą liczne objawy. Dominujące symptomy choroby wywodzą się z układu współczulnego, ale mogą pojawić się również symptomy ze strony innych układów, na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty.

Przyczyny rozwoju guza chromochłonnego nadnerczy nie są dokładnie określone. Guz nadnercza jest zmianą nowotworową, której towarzyszą liczne objawy. Dominujące symptomy choroby wywodzą się z układu współczulnego, ale mogą pojawić się również symptomy ze strony innych układów, na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty.   Guz chromochłonny jest zmianą nowotworową lokalizującą się w rdzeniu nadnerczy . W ponad 95 procent przypadków jest to nowotwór o charakterze łagodnym, nie dający przerzutów do innych narządów. Zapadalność na chorobę przypada na osoby powyżej 40. roku życia . Istota choroby Guz nadnercza jest nowotworem hormonalnie czynnym. Objawy towarzyszące chorobie są wynikiem nadmiernej produkcji i wydzielania amin katecholowych do krwi: adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Katecholaminy pobudzają układ współczulny, czyli układ nerwowy , który współpracuje z gruczołami wydzielającymi hormony do krwi i odpowiada za podniesie aktywności człowieka w trakcie uprawiania sportu czy w sytuacjach zagrożenia. Powoduje to przyspieszenie pracy serca, bladość powłok skórnych oraz wzrost ciśnienia krwi. Guz w 90 procentach przypadków rozwija się w obrębie jednego nadnercza . Niekiedy nowotwór umiejscawia się w innych miejscach ludzkiego organizmu, na przykład w okolicy nerek lub wątroby, w pęcherzu moczowym, gruczole krokowym czy worku osierdziowym. Przyczyny guza nadnerczy Przyczyny powstawania guza chromochłonnego nie są znane. W niektórych przypadkach rozwój guza jest warunkowany genetycznie. Nowotwór rozwija się, gdyż komórki z których jest zbudowany wydzielają zbyt duże ilość amin katecholowych . Hormony te, oddziałując na układ nerwowy, powodują zmiany dotyczące pracy serca, ciśnienia krwi oraz stężenia glukozy....

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner