Kobieta ma bardzo stresujący dzień w pracy
©Kaspars Grinvalds/Fotolia
Styl życia

Zmęczenie nadnerczy, czyli przypadłość XXI. wieku

Zmęczenie nadnerczy to przypadłość ludzi prowadzących stresujący tryb życia. W sytuacjach napięcia gruczoły nadnerczy produkują kortyzol i adrenalinę, a nadmierne wydzielanie tych hormonów może osłabić cały organizm.

Zmęczenie nadnerczy to przypadłość ludzi prowadzących stresujący tryb życia. W sytuacjach napięcia gruczoły nadnerczy produkują kortyzol i adrenalinę, a nadmierne wydzielanie tych hormonów może osłabić cały organizm.

 

Zmęczenie nadnerczy nie jest przez medycynę uznawane za chorobę. Lekarze rozpoznają jedynie chorobę Addisona, czyli poważne uszkodzenie nadnerczy. Zmęczenie, czy też wyczerpanie nadnerczy to lekkie zaburzenia pracy tych gruczołów.

Nadnercza i ich rola w organizmie

Nadnercza to gruczoły znajdujące się w dolnej części pleców, za nerkami. Ich kształt jest niesymetryczny – każdy człowiek ma jedno trójkątne nadnercze, a drugie o kształcie półksiężyca. Rolą nadnerczy jest regulacja metabolizmu, wydzielanie hormonów stresu: kortyzolu i adrenaliny, zapobieganie procesom zapalnym i zarządzanie poziomem energii w organizmie.

Kiedy nadnercza stają się zmęczone?

Kortyzol i adrenalina to hormony wydzielane przez organizm w momentach zagrożenia, wzmożonego napięcia, silnych reakcji emocjonalnych. Obecnie wielu ludzi prowadzi tryb życia prowadzący do nadmiernego wydzielania tych hormonów. Do czynników znacznie zwiększających wytwarzanie kortyzolu i adrenaliny zalicza się na przykład stresująca praca, zbyt mała ilość snu, nadmierny wysiłek fizyczny. Nadnercza produkujące hormony w nadprogramowych ilościach mogą stać się zmęczone, czyli przepracowane.

Zmęczenie nadnerczy: jak je rozpoznać

Do najczęstszych objawów zmęczenia nadnerczy zalicza się:

 

 • problemy ze snem: utrudnione wstawanie, zmęczenie nawet po długim śnie, częste budzenie się w nocy,
 • zaburzenia koncentracji i uwagi,
 • osłabiona odporność, częste infekcje,
 • obniżone libido,
 • wypadanie włosów,
 • pogorszenie kondycji skóry – suchość, zmarszczki, szary kolor,
 • nadwrażliwość na światło i dźwięki,
 • brak apetytu,
 • bóle mięśni,
 • u kobiet objawy podobne do menopauzy lub PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego).

 

Ze względu na niecharakterystyczny przebieg objawów, zmęczenie nadnerczy jest bardzo trudne do zdiagnozowania.

Jak leczyć wyczerpanie nadnerczy?

Zmęczenia nadnerczy nie można leczyć farmakologicznie pigułkami czy suplementami diety. Jedyny sposób na wyeliminowanie objawów tego schorzenia to wprowadzenie zdrowszego stylu życia. Należy:

 • obniżyć poziom stresu (pomocne mogą być techniki relaksacyjne, joga, urlop od pracy),
 • ograniczyć spożywanie kawy i cukru,
 • uregulować sen – chodzić spać i wstawać o stałych porach,
 • włączyć aktywność fizyczną do codziennego planu dnia.

 

Zmęczenie nadnerczy nie zniknie od razu po zmianie trybu życia – na jego wyleczenie potrzeba nawet kilkunastu miesięcy.

 

mężczyzna zamyślony i przejęty patrzy w okno
©Monkey Business/fotolia
Styl życia
Przyczyny nadczynności kory nadnerczy, czyli zespołu Cushinga
Nadczynność nadnerczy może być spowodowana zbyt długotrwałym zażywaniem kortykosteroidów lub samoistną nadczynnością nadnerczy. Zespół Cushinga mogą także wywołać: nowotwór przysadki mózgowej, nowotwór ektopowy lub pierwotna choroba nadnerczy.

Nadczynność nadnerczy może być spowodowana zbyt długotrwałym zażywaniem kortykosteroidów lub samoistną nadczynnością nadnerczy. Zespół Cushinga mogą także wywołać: nowotwór przysadki mózgowej, nowotwór ektopowy lub pierwotna choroba nadnerczy.   Nadnercza to nieduże gruczoły, które są położone w górnych granicach obu nerek . Nadnercze złożone jest z dwóch części – korowej i rdzeniastej. Budowa nadnerczy ma znaczenie dla wydzielniczych funkcji gruczołu. Kora nadnerczy stanowi około 80-90% całości nadnerczy . Odpowiedzialna jest za wytworzenie glikokortykosteroidów (np. kortyzolu – wpływa na metabolizm białek, tłuszczy i cukrów oraz funkcje tkani łącznej), mineralokortykosteroidów (aldosteronu – reguluje ciśnienie krwi w organizmie) oraz w niewielkim stopniu za produkcję hormonów płciowych (androgenów). Pozostałą część zajmuje rdzeń nadnerczy. Rdzeń wytwarza niewielkie ilości adrenaliny i noradrenaliny. Nadczynność nadnerczy zwykle związana jest z nadczynnością kory nadnerczy, nazywanej zespołem Cushinga. Przyczyny nadczynności kory nadnerczy – nadmiar kortykosteroidów i nowotwory Bezpośrednią przyczyną nadczynności kory nadnerczy, czyli zespołu Cushinga jest nadmierna ilość kortyzolu w organizmie . Podniesiony poziom kortyzolu może być efektem długotrwałego zażywania nadmiernych dawek kortykosteroidów, których działanie jest podobne do działania kortyzolu (np. prednizonu lub prednizolonu). Leki te często bywają przepisane w przypadku chorób takich jak: astma , toczeń , zapalenie jelit lub reumatoidalne zapalenie stawów. Zalecane są także jako środki zapobiegające odrzuceniu organu po przeszczepie. Lecznicze dawki sterydów przekraczają naturalny poziom hormonu w organizmie. Choroba wywołana nadmiernym przyjmowaniem sterydów określana jest jako jatrogenny zespół Cushinga. Przyczyną zespołu Cushinga może być także...

urządzenie do USG
© zayacsk/Fotolia.com
Styl życia
Badania nadnerczy: kiedy wykonuje się USG i badanie hormonów nadnerczy
Badania nadnerczy to badanie hormonów nadnerczy i badania obrazowe, np. USG nadnerczy. Wykonuje się je m.in. wtedy, gdy leczenie nie zmniejsza wykrytego nadciśnienia krwi.

Badania nadnerczy to badanie hormonów nadnerczy i badania obrazowe, np. USG nadnerczy. Wykonuje się je m.in. wtedy, gdy leczenie nie zmniejsza wykrytego nadciśnienia krwi.   Najczęściej występujące choroby nadnerczy to guzki: łagodne przerosty, czynne hormonalnie gruczolaki i rzadziej nowotwory złośliwe. Korę nadnerczy mogą uszkodzić autoimmunologiczne procesy zapalne i przerzuty nowotworów. Za co odpowiadają nadnercza? Nadnercza należą do narządów parzystych – położone są nad obiema nerkami. Każde składa się z rdzenia i kory. Kora nadnerczy stymuluje wydzielanie hormonów sterydowych. Są to: aldosteron, kortyzol i w nieco mniejszym stopniu hormonów płciowych. Rdzeń nadnerczy jest odpowiedzialny za syntezę adrenaliny oraz noradrenaliny.   Hormony nadnerczy regulują: ciśnienie krwi, gospodarkę wodno-elektrolitową, metabolizm, pracę układu immunologicznego, poziom cukru we krwi. Choroby nadnerczy – objawy Objawy, które mogą wskazywać na choroby nadnerczy i wymagają dokładnych badań to: wysoki poziom cukru we krwi , wysokie ciśnienie tętnicze , źle reagujące na leczenie, zaburzenia pracy serca, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, np. niski poziom potasu we krwi i częste oddawanie moczu. Patologie nadnerczy często nie są rozpoznawane. Niektóre badania specjalistyczne w tym kierunku nie są powszechnie dostępne. Objawy chorób nadnerczy bywają nieswoiste i łatwo można je zbagatelizować bądź pomylić z mniej poważnymi schorzeniami. Hormonalne badania nadnerczy W diagnostyce chorób nadnerczy najczęściej oznacza się poziom kortyzolu w dobowej zbiórce moczu i surowicy krwi. Należy wykonać dobową zbiórkę moczu, ponieważ stężenie kortyzolu różni się w zależności od pory dnia....

Nadnercza
©unlimit3d/fotolia
Styl życia
Guz chromochłonny – co się przyczynia do jego powstania i czym się objawia
Przyczyny rozwoju guza chromochłonnego nadnerczy nie są dokładnie określone. Guz nadnercza jest zmianą nowotworową, której towarzyszą liczne objawy. Dominujące symptomy choroby wywodzą się z układu współczulnego, ale mogą pojawić się również symptomy ze strony innych układów, na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty.

Przyczyny rozwoju guza chromochłonnego nadnerczy nie są dokładnie określone. Guz nadnercza jest zmianą nowotworową, której towarzyszą liczne objawy. Dominujące symptomy choroby wywodzą się z układu współczulnego, ale mogą pojawić się również symptomy ze strony innych układów, na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty.   Guz chromochłonny jest zmianą nowotworową lokalizującą się w rdzeniu nadnerczy . W ponad 95 procent przypadków jest to nowotwór o charakterze łagodnym, nie dający przerzutów do innych narządów. Zapadalność na chorobę przypada na osoby powyżej 40. roku życia . Istota choroby Guz nadnercza jest nowotworem hormonalnie czynnym. Objawy towarzyszące chorobie są wynikiem nadmiernej produkcji i wydzielania amin katecholowych do krwi: adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Katecholaminy pobudzają układ współczulny, czyli układ nerwowy , który współpracuje z gruczołami wydzielającymi hormony do krwi i odpowiada za podniesie aktywności człowieka w trakcie uprawiania sportu czy w sytuacjach zagrożenia. Powoduje to przyspieszenie pracy serca, bladość powłok skórnych oraz wzrost ciśnienia krwi. Guz w 90 procentach przypadków rozwija się w obrębie jednego nadnercza . Niekiedy nowotwór umiejscawia się w innych miejscach ludzkiego organizmu, na przykład w okolicy nerek lub wątroby, w pęcherzu moczowym, gruczole krokowym czy worku osierdziowym. Przyczyny guza nadnerczy Przyczyny powstawania guza chromochłonnego nie są znane. W niektórych przypadkach rozwój guza jest warunkowany genetycznie. Nowotwór rozwija się, gdyż komórki z których jest zbudowany wydzielają zbyt duże ilość amin katecholowych . Hormony te, oddziałując na układ nerwowy, powodują zmiany dotyczące pracy serca, ciśnienia krwi oraz stężenia glukozy....

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner