Rosół z gęsi rozgrzeje i doda witamin – jest tłusty, ale zdrowy
Rosół z gęsi jest tłusty, ale smaczny i zdrowy. Na początku ugotuj mięso i warzywa, a następnie wszystko przecedź.
Rosół z gęsi jest tłusty, ale smaczny i zdrowy. Na początku ugotuj mięso i warzywa, a następnie wszystko przecedź.
Gęsina kojarzona jest z dużą ilością tłuszczu. To prawda, jednak mięso z gęsi zawiera głównie zdrowe tłuszcze. Warto sięgnąć po gęś, by przygotować wyjątkowo smaczny i zdrowy rosół.
Składniki odżywcze gęsiny
Gęsina jest tłustym, lecz zdrowym rodzajem mięsa. Jest najbardziej kalorycznym drobiem z dostępnych na rynku. Gęsina ponadto zawiera:
- dużą ilość kwasów jedno i wielonasyconych (głównie omega-3 i omega-6), które obniżają poziom złego, a podwyższają poziom dobrego cholesterolu i wspomagają pracę mózgu,
- pełnowartościowe białko,
- łatwo przyswajalne witaminy z grup A, E i B oraz niacynę,
- składniki mineralne: magnez, żelazo, potas, cynk, fosfor, dzięki którym wzrasta poziom wydolności organizmu.
Mięso z gęsi powinno się jeść co najmniej raz w miesiącu. Nie można przesadzać z jego ilością, gdyż jest wysokokaloryczne. Gęsina korzystnie wpływa na układ nerwowy (poprawia samopoczucie) i wzmacnia organizm. Rosół z tego rodzaju mięsa ma działanie przeciwzapalne, rozgrzewające i kojące różnego rodzaju bóle.
Przepis na rosół z gęsi
Składniki:
- 2 gęsie szyjki;
- 3 skrzydełka z gęsi;
- Włoszczyzna: marchew, korzeń pietruszki, por, cebula, kapusta włoska (ilość według uznania);
- Przyprawy: sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie;
- Pęczek natki pietruszki;
- Makaron jajeczny, kluski lane lub gotowane ziemniaki.
Wskazówka: Żeby rosół miał naturalny smak, był zdrowy i zawierał jedynie minimalną ilość konserwantów, kup wszystkie składniki u lokalnych producentów, w warzywniakach lub dobrych jakościowo sklepach mięsnych. Możesz również skorzystać z oferty sklepów ekologicznych bądź zielarskich. Mięso i warzywa z supermarketu są produkowane masowo, przez co bywają genetycznie modyfikowane. W tego typu produktach znajduje się mnóstwo substancji chemicznych, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.
Czas przygotowania: 4 godziny
Stopień trudności: średnie
Sposób przygotowania:
- Na początku umyj dokładnie mięso pod zimną wodą i włóż je do garnka. Włącz palnik na niski poziom i gotuj ok. 20 minut. Zdejmij szumowiny.
- Obierz warzywa i opłucz je. Dodaj włoszczyznę (w całości) do garnka z mięsem i gotuj po przykryciem, na wolnym ogniu, przez ok. 2-3 godziny.
- Dodaj przyprawy: sól, pieprz (najlepiej w ziarenkach), liście laurowe oraz ziele angielskie.
- Gdy zupa się ugotuje, wyłącz grzanie, wyjmij warzywa oraz mięso i przecedź ciecz przez sitko o drobnych oczkach. Dzięki temu pozbędziesz się szumowin, rozgotowanych warzyw i przypraw.
- Do oczyszczonego rosołu włóż z powrotem mięso (możesz je rozdrobnić) oraz pokrojoną marchew i pietruszkę, a także kawałki ugotowanej kapusty, cebuli oraz pora.
- Rosół podawaj na ciepło, z makaronem jajecznym, kluskami lanymi lub ugotowanymi ziemniakami (według preferencji). Do każdej porcji włóż odrobinę włoszczyzny i gęsiny. Wierzch zupy posyp obficie posiekaną natką pietruszki.
Smacznego!
- Ugotuj aromatyczny rosół ze skrzydełek! Oto rosół według 5 przemian.
- Daj dzieciom pyszną zupę. Poznaj przepis na aromatyczny i łagodny rosół z całej kury dla dzieci.
- Zupa z królika? Wypróbuj przepis na zupę z królika!
- Masz kaca? Czy rosół rzeczywiście pomaga na zatrucie, kaca, przeziębienie?
- Znasz smak perliczki? Mamy przepis na rosół z perliczki.