Ile wynosi podatek od umowy sprzedaży i kto powinien go zapłacić?
Obowiązek zapłaty podatku od umowy sprzedaży na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą zawarcia umowy i zwykle ciąży na kupującym. Aby sprzedaż podlegała temu podatkowi musi zostać spełniony szereg warunków.
Obowiązek zapłaty podatku od umowy sprzedaży na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą zawarcia umowy i zwykle ciąży na kupującym. Aby sprzedaż podlegała temu podatkowi musi zostać spełniony szereg warunków.
Podatek od umowy sprzedaży: regulacja prawna
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 poddaje umowy sprzedaży temu podatkowi. Obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą dokonania czynności, a więc zawarcia umowy sprzedaży. Według art. 4 tej ustawy obowiązek podatkowy ciąży na kupującym, z pewnymi jednak wyjątkami.
Podatek od umowy sprzedaży: warunki podlegania
Podatkowi temu podlegają transakcje sprzedaży pod warunkiem, że:
- nieruchomości lub ruchomości będące ich przedmiotem znajdują się na terytorium polskim;
- gdy znajdują się za granicą w sytuacji, gdy kupujący ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i umowa została zawarta na terytorium Polski.
Umowy sprzedaży nie podlegają natomiast podatkowi od czynności cywilnoprawnych wtedy, gdy:
- przynajmniej jedna ze stron opodatkowana jest podatkiem VAT lub jest z tego podatku zwolniona, z wyjątkiem sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz praw do nieruchomości; zwolnienie to dotyczy więc zdecydowanej większości zawieranych umów sprzedaży dotyczących spraw codziennych;
- przedmiotem sprzedaży są rzeczy znajdujące się poza granicami RP, a nie zostały spełnione warunki posiadania siedziby przez kupującego w Polsce oraz zawarcia umowy na terytorium Polski;
- sprzedaż podlega przepisom o gospodarce nieruchomościami;
- przedmiotem umowy są przedmioty wprowadzone do wolnego obszaru celnego bądź objęte procedurą składu celnego.
Podatek od umowy sprzedaży: ile wynosi?
Jeśli obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy danej transakcji, to należy go obliczać od podstawy opodatkowania, czyli wartości rynkowej przedmiotu. Co do zasady będzie to ustalona przez strony cena rzeczy. Stawki od umowy sprzedaży to:
- 2% dla umów sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych oraz praw do nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczych praw do lokali),
- oraz 1% od sprzedaży innych praw majątkowych.
Podatek należy obliczyć samodzielnie, wypełnić deklarację PCC-3 oraz uiścić kwotę podatku na rachunek odpowiedniego urzędu skarbowego.
- Stawka PCC to nawet 20% kwoty wynikającej z umowy. Podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje szereg umów i orzeczeń sądowych.
- Jeśli dochód zleceniobiorcy nie przekroczy 200 zł, umowa opodatkowana jest ryczałtowo. Podatek od umowy zlecenia wynosi wówczas 18%, bez uwzględniania kosztów uzyskania przychodów.
- Przy umowie o dzieło nie trzeba opłacać składek do ZUS. Opodatkowanie umów o dzieło jest standardowe i wynosi 18%.