Reklama

Ustawa o podatku od spadków i darowizn reguluje obowiązek zapłaty podatku od darowizny, który wynika z nabycia rzeczy przez osoby fizyczne. Podatek od darowizny samochodu nie zawsze jednak trzeba opłacić. Zwolnione są od tego osoby najbliższe.

Reklama

Podatek od darowizny: wyłączenia przedmiotowe

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwolnienia przedmiotowe, czyli dotyczące konkretnych rzeczy podlegających darowiźnie, przewiduje głównie w odniesieniu do nieruchomości. W przypadku darowizny samochodu wyłączenie takie będzie miało miejsce tylko w sytuacji, gdy obie strony umowy darowizny nie są obywatelami polskimi, a mimo to dokonują darowizny na terytorium Polski.

Podatek od darowizny: wyłączenia podmiotowe

Według art. 4a ust. 1 ustawy od podatku od darowizny zwolnione są następujące osoby: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Aby zostać zwolnionym od podatku na tej podstawie należy złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dokonania darowizny. Zgłoszenie nie jest konieczne, jeśli nabycie odbyło się na podstawie aktu notarialnego, lub jeśli wartość samochodu nie przekroczyła kwoty 9637 zł.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama