Pływanie na plecach – wzmacnia kręgosłup i spala kalorie
Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.
Podczas pływania na plecach pracują wszystkie partie mięśni, by utrzymać ciało na powierzchni wody. Pływanie grzbietem najbardziej wzmacnia jednak barki i plecy, a dzięki temu poprawia postawę. Dodatkowo pomaga schudnąć – godzina rekreacyjnego pływania pozwala spalić ponad 300 kcal.
Pływanie grzbietem to zwykle pierwszy nauczany styl – jest najprostszy w opanowaniu i idealnie nadaje się na rozgrzewkę przed intensywnym pływaniem kraulem lub motylkiem (inaczej delfinkiem).
Jak pływać grzbietem – krótki instruktaż
Pozycja wyjściowa: swobodne leżenie na wodzie.
1. Leżąc na wznak, poruszaj nogami jak podczas wykonywania pionowych nożyc z lekko ugiętymi nogami. Machaj nimi naprzemiennie w górę i dół. Ruch powinien być nieprzerwany. Nie wynurzaj kolan.
2. Rękoma wykonuj ruch wiosłujący: gdy jedna ręka wiosłuje pod wodą, druga jest ponad powierzchnią. Przypomina to krążenie ramion. Ruch powinien być mocny i w stałym tempie.
3. Pozwól ciału naturalnie się skręcać pod wpływem ruchu ramion.
4. Oddychaj miarowo.
Planujesz wybrać się na basen i popływać, lecz nie masz odpowiedniego stroju? Kup go już dziś i pobierz kod rabatowy Modivo, aby zaoszczędzić !
Na co uważać podczas pływania na grzbiecie
Chociaż styl grzbietowy jest prosty, także w nim mogą zdarzyć się błędy.
Trenując pływanie na plecach, należy wystrzegać się:
- zbyt dużego ugięcia w biodrach i wepchnięcia pośladków w głąb wody – sylwetka powinna być prosta, gdyż zbytnie zanurzenie bioder może sprawić, że całe ciało zacznie opadać pod wodę;
- prostowania rąk przez cały czas – ręce powinny być proste, gdy są na powierzchni. Pod wodą podczas „zbierania” wody należy je lekko ugiąć;
- zbytniego uginania kolan – nogi powinny być lekko ugięte, ale nie do tego stopnia, by tworzyły kąt 90 stopni z taflą wody.
Co daje pływanie na plecach
Pływanie grzbietem:
- wzmacnia plecy i barki – jednocześnie nie obciąża tak kręgosłupa jak żabka, dlatego to idealny styl dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa;
- pozwala na spalenie ponad 300 kalorii w ciągu godziny spokojnego pływania – im intensywniejsze ćwiczenia, tym więcej kalorii;
- angażuje mięśnie całego ciała – umożliwia to utrzymywanie się na powierzchni wody;
- poprawia wydolność organizmu;
- szybkie pływanie zwiększa na kilka godzin metabolizm.
Pływanie na plecach pozwala więc wzmocnić ciało, poprawić kondycję i schudnąć. Jednak jest jeden warunek: należy pływać systematycznie, 2-3 razy w tygodniu.
- Wady postawy u dzieci występujące najczęściej dotyczą kręgosłupa. Sprawdź dlaczego!