Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
mężczyzna myśli
©Minerva Studio/fotolia
Styl życia

Płeć mózgu – różnice między kobietą a mężczyzną

Płeć mózgu (płeć biologiczna) odpowiada m.in. za większą wrażliwość kobiet i lepszą wyobraźnię przestrzenną mężczyzn. Płeć biologiczna i płeć kulturowa nieodzownie się ze sobą wiążą, bowiem jedna wynika z drugiej.

Płeć mózgu (płeć biologiczna) odpowiada m.in. za większą wrażliwość kobiet i lepszą wyobraźnię przestrzenną mężczyzn. Płeć biologiczna i płeć kulturowa nieodzownie się ze sobą wiążą, bowiem jedna wynika z drugiej.

Płeć mózgu – główne różnice w budowie anatomicznej

Mózg kobiety różni się od mózgu mężczyzny. Oto najważniejsze różnice:

 

  • mózg kobiecy jest mniejszy, a lewa półkula grubsza;
  • ciało modzelowate jest większe i grusze u kobiet;
  • mężczyźni mają dwa razy większe jądro w obszarze preoptycznym podwzgórza i śródmiąższowe jądro przednie podwzgórza;
  • kobiety mają większy prawy płat ciemieniowy niż lewy, mężczyźni – odwrotnie;
  • inne hormony – u mężczyzn przede wszystkim testosteron, u kobiet - estrogen, progesteron, oksytocyna.

Płeć mózgu a różnice w codziennym funkcjonowaniu kobiet i mężczyzn

Struktura mózgu oraz hormony są różne u kobiet i mężczyzn, co wpływa na odmienne zachowanie. A. Moir i D. Jessel w książce „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między kobietą a mężczyzną” ukazują dwa sposoby widzenia świata – kobiety i mężczyzny, podkreślając jednak, że dotyczą one przeciętnej kobiety i przeciętnego mężczyzny. Ludzie odbiegający od normy, określeni przez przywołanych badaczy jako „osoby z płciowo niewłaściwymi uzdolnieniami”, zdaniem autorów, nie podważają założonej tezy.

 

  • Zdolność do wizualizowania położenia, rozmieszczenia czy proporcji, określana ‘wyobraźnią przestrzenną’, jest lepiej rozwinięta u mężczyzn, ponieważ u kobiet sprawność przestrzenna kontrolowana jest przez ośrodki w obydwu częściach mózgu, zaś u przedstawicieli płci przeciwnej funkcja ta ma jedną, ściśle określoną lokalizację – prawą półkulę. Poziom sprawności w danej dziedzinie jest zaś tym wyższy, im bardziej przynależy mu konkretny obszar mózgu (określona funkcja jest wtedy skupiona, nie zaś rozproszona, co przekłada się na bardziej sprawne działania).

 

  • Płeć biologiczna ma wpływ na umiejętności werbalne. Sprawność mówienia rozwija się wcześniej u dziewczynek niż u chłopców. Ponadto, kobiety już od najwcześniejszych lat życia wykazują przewagę werbalną.

 

  • Kobieta płacze częściej niż mężczyzna, ponieważ dociera do niej więcej bodźców emocjonalnych, a zatem ma więcej powodów do płaczu. Często jest to reakcja przesadna. Panowie płaczą, jeśli wydarzy się coś naprawdę znaczącego. Powiedzenia typu: „płacze jak baba”, powodują, że wrażliwość kobiet przedstawiana jest w negatywnym świetle.

 

  • Płeć mózgu wpływa na postrzeganie trwałych relacji damsko-męskich. Mężczyźni są z natury żądni nowości i mniej chętnie niż kobiety wstępują w poważne związki, ponieważ często wiąże się to z utratą wolności.
 
Trójka nastolatków rozmawia ze sobą
©JackF/Fotolia
Styl życia
Interseksualizm, czyli posiadanie męskich i żeńskich cech płciowych
Interseksualizm znany jest także jako interseks i obojnactwo. To zaburzenie rozwojowe polegające na posiadaniu żeńskich i męskich cech płciowych. Interseksualizm może mieć różne odsłony, np. hermafrodytyzm. Leczenie polega na zastosowaniu terapii hormonalnej lub przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych.

Interseksualizm znany jest także jako interseks i obojnactwo. To zaburzenie rozwojowe polegające na posiadaniu żeńskich i męskich cech płciowych. Interseksualizm może mieć różne odsłony, np. hermafrodytyzm. Leczenie polega na zastosowaniu terapii hormonalnej lub przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych.   Dzieci określane jako interseks stanowią 0,018% urodzeń. Czym jest interseksualizm? Interseksualizm to zaburzenie rozwojowe, które polega na posiadaniu męskich i żeńskich narządów płciowych. Nieprawidłowość ta może mieć różne odsłony, np.: hermafrodytyzm – posiadanie męskich i żeńskich genitaliów, pseudohermafrodytyzm męski – posiadanie żeńskich narządów i męskiego wyglądu zewnętrznego, pseudohermafrodytyzm żeński – posiadanie męskich genitaliów i żeńskich cech zewnętrznych. Cechy płciowe a interseksualizm Cechy płciowe dzielą się na cechy pierwszorzędowe, drugorzędowe i trzeciorzędowe. Pierwszorzędowe cechy płciowe to jajniki (u kobiet) i jądra (u mężczyzn). Cechy drugorzędowe to fizyczne różnice wewnętrzne i zewnętrzne. U kobiet są to, np. pochwa, łechtaczka i jajowody a u mężczyzn, np. nasieniowody i prącie. Trzeciorzędowe cechy płciowe kształtują się pomiędzy 10. a 14. rokiem życia. Należą do nich, np. rozwinięte piersi i wąska talia (u kobiet) oraz szerokie barki i grubsza krtań (u mężczyzn).   Prawidłowy rozwój płciowy polega na tym, że cechy na każdym z poziomów są zbieżne. Zaburzenia w dojrzewaniu płciowym u interseksualistów skutkują niewłaściwym rozwojem narządów płciowych i zróżnicowaniem pomiędzy chromosomami płci a wyglądem zewnętrznym. Przyczyny interseksualizmu – mutacje, zaburzenia hormonalne O tym, jaką płeć będzie mieć dziecko, decyduje informacja zawarta w materiale genetycznym (w chromosomach ). Jeżeli na pewnym etapie rozwoju płciowego...

kobieta z piegami w kapeluszu
Pixabay/Flachovatereza/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czym jest androgynia?
Współczesna kobieta jest skoncentrowana na karierze, zaś mężczyzna nie wstydzi się już okazywać słabości. Androgynia kwestionuje podział ludzi ze względu na płeć biologiczną i związane z nią cechy, rozdysponowanie pracy czy pełnione funkcje.

Współczesna kobieta jest skoncentrowana na karierze, zaś mężczyzna nie wstydzi się już okazywać słabości. Androgynia kwestionuje podział ludzi ze względu na płeć biologiczną i związane z nią cechy, rozdysponowanie pracy czy pełnione funkcje. Czym jest androgynia? W psychologii terminem „androgynia” nazywa się zjawisko występowania u jednej osoby cech i sposobów zachowania się, które są typowe dla kobiet i mężczyzn. Pojęcie to wprowadziła Sandra Bem, która twierdzi, że płeć to stereotyp funkcjonujący w kulturze . Znane są bowiem cechy, które przypisuje się mężczyznom, takie jak siła, oraz charakterystyczne dla kobiet, takie jak uczuciowość. Osobom androgynicznym można przypisać zestawy cech kobiecych i męskich.   Osoby androgyniczne lepiej reagują w różnych sytuacjach. Kobiety androgyniczne są niezależne i opiekuńcze. Cechują się wysoką samooceną i niskim poziomem lęku. Z kolei mężczyźni androgyniczni sprawiają wrażenie tolerancyjnych i empatycznych oraz odpornych na konformizm. Osoby androgyniczne są bardziej plastyczne, ponieważ podejmują aktywności, które są charakterystyczne dla obu płci - raz męskie, raz żeńskie. To daje im przewagę w społeczeństwie, a w związku dwóch osób androgynicznych powoduje lepsze dopasowanie zarówno pod względem psychicznym, jak i seksualnym. Androgeniczność podaje w wątpliwość podział z uwzględnieniem płci biologicznej. Androgyniczny wygląd Androgynia łączy w jednym ciele cechy żeńskie i męskie. W kulturze polega na świadomym upodabnianiu się kobiet do mężczyzn i odwrotnie, na przykład poprzez strój. Kobiety zakładają typowe dla mężczyzn garnitury, elementy garderoby typu unisex czy oversize. Mężczyźni noszą spodnie o wąskich nogawkach. Pozwala to na demonstrowanie własnej tożsamości. Obecnie trudno...

Kobieta uderza mężczyznę w twarz
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Różnice międzypłciowe: fizyczne i psychiczne
Dymorfizm płciowy oznacza dwupostaciowość. Jest to różnica w budowie samic i samców jednego gatunku. Ludzie nie są pod tym względem wyjątkowi i nikogo nie trzeba przekonywać, że kobiety i mężczyźni różnią się budową ciała.

Dymorfizm płciowy oznacza dwupostaciowość. Jest to różnica w budowie samic i samców jednego gatunku. Ludzie nie są pod tym względem wyjątkowi i nikogo nie trzeba przekonywać, że kobiety i mężczyźni różnią się budową ciała. Dymorfizm fizyczny płci Charakterystyczną cechą dla budowy fizycznej kobiet jest wcięcie w talii, w porównaniu do mężczyzn kobiety mają pełniejsze wargi, większe oczy i drobniejsze kości policzkowe. Mężczyźni natomiast posiadają szersze żuchwy i podbródki oraz wydatniejsze łuki brwiowe. Różnice wynikają z tego, że ciało i twarz kształtuje u kobiet estrogen, a u mężczyzn – testosteron . Jakich partnerów szukamy? Mężczyźni preferują silnie sfeminizowane twarze, czyli krótko mówiąc – bardzo kobiece. Jest to bowiem znak, że kobieta ma wysoki poziom estrogenu w stosunku do testosteronu, a to z kolei świadczy o wysokiej sprawności reprodukcyjnej.   Mężczyźni o wysokim poziomie testosteronu, czyli o bardzo męskich rysach twarzy, są postrzegani jako zimni , dominujący, a także mniej wierni. Uważa się także, że są mniej skłonni do angażowania się w długotrwały związek. Dlatego też ogólnie kobiety niekoniecznie preferują bardzo zmaskulinizowaną twarz – wolą te „średnie”. Inaczej sprawa ma się jeśli chodzi o panie bardzo atrakcyjne – te oceniają najwyżej właśnie zdecydowanie męskie rysy twarzy, uważając je za najbardziej pociągające. Może to wynikać z tego, że ze względu na swoją atrakcyjność fizyczną nie zostaną porzucone ani zdradzone. W czym przejawia się dymorfizm płciowy? Dymorfizm płciowy to nie tylko wygląd, ale także zachowanie. Z niego wynika to, że kobiety są bardziej wybiórcze, lub mówiąc kolokwialnie – wybredne w wyborze partnera. Nie jest to „widzimisię”, a zwykła kalkulacja. Kobieta inwestuje w potomstwo o wiele więcej niż mężczyzna – przez 9 miesięcy...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner