kobieta uczy się
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia

Jak się dobrze uczyć – 3 zasady nauki przyjaznej mózgowi

Dobra nauka to taka, w której szybko i skutecznie przetwarzamy i zapamiętujemy informacje. Gromadzenie nowych wiadomości może być świetną zabawą – w tym celu należy przede wszystkim uruchomić wyobraźnię. Aby uczyć się skutecznie, należy pamiętać o ważnej roli relaksu i przerw.

Dobra nauka to taka, w której szybko i skutecznie przetwarzamy i zapamiętujemy informacje. Gromadzenie nowych wiadomości może być świetną zabawą – w tym celu należy przede wszystkim uruchomić wyobraźnię. Aby uczyć się skutecznie, należy pamiętać o ważnej roli relaksu i przerw.

Jak się uczyć – szybko i przyjemnie

Lewa półkula odpowiada przede wszystkim za myślenie analityczne, logikę, zaś prawa – za wyobraźnię, twórczość, myślenie holistyczne, czyli całościowe. Aby uczyć się efektywnie, należy połączyć działanie lewej i prawej półkuli. Służą temu:

 

  • Mapy myśli (z ang. mind mapping, inaczej drzewka mentalne) – są to nielinearne notatki, które prowadzą od informacji ogólnych do szczegółowych. Można je wykorzystywać zarówno do notowania informacji słyszanych, jak i tych utrwalonych na piśmie. Informacje zapisuje się drukowanymi literami na gałęziach, używając do tego celu różnych kolorów.

 

  • Mnemotechniki – techniki zapamiętywania, które opierają się o tworzenie tzw. „żywych obrazów”, zgodnie z zasadą akcja plus obraz równa się pamięć. Skuteczna nauka umożliwia zapamiętywanie numerów, dat, haseł, treści wygłaszanych ustnie i książek. Jedną z najbardziej znanych mnemotechnik jest łańcuchowa metoda skojarzeń, która polega na łączeniu wyrazów w pary za pomocą tzw. mentalnego kleju.

 

Zanim zaczniesz się uczyć zrelaksuj się – zamknij oczy, pomyśl o czymś przyjemnym, włącz relaksacyjną muzykę. Co 30 minut najlepiej zrobić kilkuminutową przerwę, np. wyjść na świeże powietrze – zwiększa się wówczas żywotność komórek nerwowych w hipokampie (zobacz badania: http://www.pnas.org/content/112/11/3541.full).

 

Właściciel wyciąga dłoń przed siedzącym psem.
©lnichetti/Fotolia.com
Styl życia
Tresowanie psa: nauka komend, stosowanie obroży antyszczekowej
Obroża antyszczekowa może być przydatna w czasie tresowania psa. Aby nauczyć psa komend, należy być cierpliwym. Skutecznie zadziała też nagradzanie psa za wykonanie zadania. Treserem powinna być jedna osoba.

Obroża antyszczekowa może być przydatna w czasie tresowania psa. Aby nauczyć psa komend, należy być cierpliwym. Skutecznie zadziała też nagradzanie psa za wykonanie zadania. Treserem powinna być jedna osoba.   Wyróżnia się cztery metody stosowane przy tresowaniu psa: mechaniczną, kontrastową, wyróżnieniową i metodę naśladownictwa. Metoda mechaniczna obejmuje wyrobienie nawyku wykonywania komendy . Kontrastowa polega na uczeniu psa połączonym z nagrodą za wykonane zadanie – np. podanie smakołyku i głaskanie. Metoda wyróżnieniowa łączy metodę mechaniczną z nagradzaniem psa za spełnione polecenie. Tresura metodą naśladownictwa polega na powtarzaniu przez psa zachowania tresera. Tresura psa – zasady Aby jak najlepiej wytresować psa, warto stosować poniższe zasady: Nazwać psa imieniem , które łatwo zapamięta. Najlepiej, aby było ono krótkie. Do psa powinno się często mówić po imieniu. Wyjątkiem jest nauka nowej komendy. Pies nie może kojarzyć zadania z własnym imieniem. Uczyć psa codziennie przez 10-15 minut. To wystarczająca ilość czasu, w trakcie której pies będzie należycie skupiony. Zaplanować szkolenie, którego pierwszym etapem powinna być nauka spania w legowisku, a nie na łóżku właściciela. Uporządkowany plan tresury pomoże na bieżąco weryfikować jego efekty. Włączyć rodzinę w tresurę zwierzęcia. Powinien za nią odpowiadać jeden z członków rodziny. Psy bowiem lubią wiedzieć, kto jest ich „przywódcą” i jemu są posłuszne. Warto poinformować rodzinę o zachowaniach, których uczymy psa lub które chcemy u niego wyeliminować. Pamiętać, że każdy pies ma inny temperament, który wpływa na szybkość uczenia się. Nauczyć psa jak najszybciej (na 2-3 lekcji) komendy „Stop”, która może go...

Rodzina z dziećmi siedzi nad grą planszową.
© DavidPrado/Adobe Stock
Styl życia
Zabawy z dziećmi: gry planszowe dla najmłodszych - dlaczego warto w nie grać?
Gry planszowe to sposób na wspólne spędzenie czasu całą rodziną. Planszówki nie tylko bawią, ale i uczą, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności interpersonalne, pozwalają wczuć się w dotąd nieznane role, np.: detektywa, poszukiwacza skarbów czy władcy wielkiego imperium.

Gry planszowe to sposób na wspólne spędzenie czasu całą rodziną. Planszówki nie tylko bawią, ale i uczą, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności interpersonalne, pozwalają wczuć się w dotąd nieznane role, np.: detektywa, poszukiwacza skarbów czy władcy wielkiego imperium.   Piękna oprawa graficzna, ciekawe zasady, interesujące gadżety i oryginalna rozgrywka gier planszowych dostępnych na rynku, powodują, że niekiedy przynoszą więcej frajdy, niż niejedna gra komputerowa. Planszówki zapewniają wiele godzin wyjątkowej zabawy dla całej rodziny. Planszówki, czyli nauka przez zabawę Nauka przez zabawę to sprytny sposób na przekazywanie cennej wiedzy najmłodszym. Gry planszowe są do tego doskonałym narzędziem i dobrane odpowiednio do wieku dziecka mogą przy okazji wspólnej rozgrywki z rodzicami lub rówieśnikami rozwijać w maluchu, np.: zdolność ruchową, logiczne myślenie czy wyobraźnię, a także uczyć pisania, czytania, nowych słów oraz ciekawostek o świecie.   Zdrowa rywalizacja Planszówki to łatwy sposób, aby nauczyć dziecko współzawodnictwa , wpajać zasady fair play, a także pokazywać, że oszustwo (zarówno w grze, jak i życiu) nie popłaca. Świetnym pomysłem na rozwijanie umiejętności współpracy są gry zespołowe , w których maluchy uczą się pomagać sobie nawzajem i współpracować, aby osiągnąć wspólny cel, czyli zwycięstwo w grze. Nauka logicznego myślenia i przewidywania Do cennych zalet tradycyjnych planszówek należy również rozwijanie nauki logicznego myślenia. Przeróżne zasady gry i sposób rozgrywki, niejednokrotnie zmusza dziecko szukania najlepszych rozwiązań, trafnej analizy faktów, uczestnictwa w negocjacjach , jak również przewidywania. W większości gier,...

Czytanie książek
© Kurmyshov/Fotolia.com
Styl życia
Nauka szybkiego czytania metodą Glenna Domana
Nauka szybkiego czytania metodą Glenna Domana daje o wiele lepsze efekty niż czytanie fonetyczne (polegające na nauce liter, później sylab, a na końcu wyrazów i głośnym ich wymawianiu). Opiera się na czytaniu od razu całych wyrazów.

Nauka szybkiego czytania metodą Glenna Domana daje o wiele lepsze efekty niż czytanie fonetyczne (polegające na nauce liter, później sylab, a na końcu wyrazów i głośnym ich wymawianiu). Opiera się na czytaniu od razu całych wyrazów.   Nauka czytania globalnego sprawia, że czytamy w tempie naturalnym, tj. około 1000 słów na minutę. Dorosły Polak czyta przeciętnie 200 słów na minutę, a zatem znacznie poniżej możliwości swojego mózgu. Nauka czytania metodą Glenna Domana – podstawowe informacje Nauka czytania metodą Glenna Domana to inaczej nauka metodą czytania globalnego . Glenn Doman to amerykański fizjoterapeuta, który początkowo pracował tylko z dziećmi z upośledzeniem mózgowym. Efekty nauki czytania przeszły jego najśmielsze oczekiwania, dlatego edukację rozszerzył także na dzieci zdrowe. Nauka szybkiego czytania od 3. roku życia Naukę czytania można rozpocząć już od pierwszych dni życia dziecka. Maluch uczy się nieświadomie, wystarczy stworzyć mu środowisko bogate w bodźce. Nauka polega na prezentowaniu dziecku kart A4, na których zapisane są drukowanymi literami wyrazy. Należy w bardzo szybkim tempie wymawiać napisane słowo i pokazywać następne. Czynność tę możemy wykonywać dwa razy dziennie, z każdym dniem stopniowo zwiększając liczbę słów. Ważne są powtórki, np. we wtorek oprócz nowych słów, należy przypomnieć wyrazy poznane w poniedziałek. Dziecko nieświadomie je zapamiętuje. W praktyce oznacza to, że dziecko pomimo tego, że nie zna liter, to potrafi przeczytać słowa. Nauka szybkiego czytania dzieci szkolnych Dzieci szkolne potrafią już czytać, więc metody globalnego czytania polegają na usprawnieniu rozumienia czytanego tekstu oraz kilkakrotnym przyspieszeniu tempa czytania. Najważniejszą zasadą jest czytanie ze wskaźnikiem, wyeliminowanie nawyku subwokalizacji zewnętrznej (wypowiadania słów pod nosem) i...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner