Trójka nastolatków rozmawia ze sobą
©JackF/Fotolia
Styl życia

Interseksualizm, czyli posiadanie męskich i żeńskich cech płciowych

Interseksualizm znany jest także jako interseks i obojnactwo. To zaburzenie rozwojowe polegające na posiadaniu żeńskich i męskich cech płciowych. Interseksualizm może mieć różne odsłony, np. hermafrodytyzm. Leczenie polega na zastosowaniu terapii hormonalnej lub przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych.

Interseksualizm znany jest także jako interseks i obojnactwo. To zaburzenie rozwojowe polegające na posiadaniu żeńskich i męskich cech płciowych. Interseksualizm może mieć różne odsłony, np. hermafrodytyzm. Leczenie polega na zastosowaniu terapii hormonalnej lub przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych.

 

Dzieci określane jako interseks stanowią 0,018% urodzeń.

Czym jest interseksualizm?

Interseksualizm to zaburzenie rozwojowe, które polega na posiadaniu męskich i żeńskich narządów płciowych. Nieprawidłowość ta może mieć różne odsłony, np.:

  • hermafrodytyzm – posiadanie męskich i żeńskich genitaliów,
  • pseudohermafrodytyzm męski – posiadanie żeńskich narządów i męskiego wyglądu zewnętrznego,
  • pseudohermafrodytyzm żeński – posiadanie męskich genitaliów i żeńskich cech zewnętrznych.

Cechy płciowe a interseksualizm

Cechy płciowe dzielą się na cechy pierwszorzędowe, drugorzędowe i trzeciorzędowe.

  • Pierwszorzędowe cechy płciowe to jajniki (u kobiet) i jądra (u mężczyzn).
  • Cechy drugorzędowe to fizyczne różnice wewnętrzne i zewnętrzne. U kobiet są to, np. pochwa, łechtaczka i jajowody a u mężczyzn, np. nasieniowody i prącie.
  • Trzeciorzędowe cechy płciowe kształtują się pomiędzy 10. a 14. rokiem życia. Należą do nich, np. rozwinięte piersi i wąska talia (u kobiet) oraz szerokie barki i grubsza krtań (u mężczyzn).

 

Prawidłowy rozwój płciowy polega na tym, że cechy na każdym z poziomów są zbieżne. Zaburzenia w dojrzewaniu płciowym u interseksualistów skutkują niewłaściwym rozwojem narządów płciowych i zróżnicowaniem pomiędzy chromosomami płci a wyglądem zewnętrznym.

Przyczyny interseksualizmu – mutacje, zaburzenia hormonalne

O tym, jaką płeć będzie mieć dziecko, decyduje informacja zawarta w materiale genetycznym (w chromosomach). Jeżeli na pewnym etapie rozwoju płciowego doszło do mutacji, rodzaj komórki może nie być ściśle określony. Skutkiem czego komórka nie otrzymuje informacji, w którym kierunku powinna się rozwijać i może dojść do wykształcenia się cech charakterystycznych dla obydwu płci. Interseksualizm może też pojawić się u osób, u których płeć była jednoznacznie określona w chromosomach. Wówczas najczęstszą przyczyną anomalii płciowej są zaburzenia hormonalne.

Terapia hormonalna i leczenie chirurgiczne – postępowanie w przypadku interseksualizmu

Objawy interseksualizmu widoczne są zwykle przy porodzie. Można je stwierdzić w trakcie pierwszego badania dziecka – oglądu zewnętrznych cech drugorzędowych lub badania materiału genetycznego. Do rozpoznania interseksualizmu może też dojść, np. w okresie dojrzewania lub w przypadku trudności z zajściem w ciążę.

 

W leczeniu interseksualizmu praktykowane są zwykle dwie metody – terapia hormonalna oraz leczenie chirurgiczne. Zabiegi chirurgiczne pomagają przywrócić prawidłowy wygląd narządów płciowych, np. łechtaczce, która ma kształt penisa. Leczenie hormonalne umożliwia też zachowanie czucia i funkcji zniekształconego narządu. 

 

Pół twarzy mężczyzny, pół twarzy kobiety
ⓒvisivasnc/Fotolia.com
Styl życia
Co to jest obojnactwo?
Obojnactwo u człowieka, czyli hermafrodytyzm, to występowanie u jednej osoby męskich i żeńskich narządów rozrodczych. Dzieli się na obojnactwo prawdziwe, a także obojnactwo rzekome męski bądź żeńskie. Nie jest to jednak ścisły podział.

Obojnactwo u człowieka, czyli hermafrodytyzm, to występowanie u jednej osoby męskich i żeńskich narządów rozrodczych. Dzieli się na obojnactwo prawdziwe, a także obojnactwo rzekome męski bądź żeńskie. Nie jest to jednak ścisły podział.   Obojnactwo u ludzi jest wrodzonym zaburzeniem. Może mieć podłoże genetyczne lub hormonalne. Obojnactwo u ludzi: czym jest? Obojnactwo to rzadko spotykana patologia, która powoduje konsekwencje natury fizycznej i psychicznej. Obojnactwem określa się zaburzenie różnicowania płci, a także rodzaj nieprawidłowego rozwoju narządów rozrodczych. Jest wrodzoną wadą rozwojową okresu płodowego. Szacuje się, że obojnactwo występuje w przypadku od 1 na 500 do 1 na 1500 urodzeń. Interseksualizmu, czyli hermafrodytyzmu , nie należy mylić z transseksualizmem , czyli zaburzeniem o charakterze psychicznym. Obojnactwo może wpływać na poczucie tożsamości płciowej, jednak osoby z tym zaburzeniem rozwojowym są zdecydowanie częściej mężczyznami niż kobietami, pomimo niezgodności i nieprawidłowości anatomicznych. Jest niezgodnością płci gonadalnej lub genetycznej z wyglądem narządów płciowych, nie zaś taką rozbieżnością w sferze psychicznej człowieka. Obojnactwo u ludzi: rodzaje Obojnactwo prawdziwe   Obojnactwo prawdziwe jest najrzadszym rodzajem obojnactwa. Polega na obecności u jednego człowieka zarówno tkanki jąder, jak i jajnika . Wygląd zewnętrzny narządów rozrodczych u noworodka utrudnia ustalenie płci. Taka osoba ma zwykle narządy męskie i żeńskie w różnym stopniu obojnacze. Czasem występuje z jednej strony jądro, z drugiej – jajnik. Płeć genetyczna jest w tym przypadku męska lub żeńska, czasami ma charakter mozaikowy. Dopiero w momencie określenia przynależności płciowej dokonuje się operacji rekonstrukcyjnych, aby osiągnąć zgodność cech fizycznych z orientacją psychoseksualną....

Ciemnowłosa kobieta z domalowanymi wąsami.
©Hermafrodytyzm to nieprawidłowe kształtowanie się narządów płciowych wewnętrznych i zewnętrznych./Fotolia.com
Styl życia
Hermafrodytyzm prawdziwy i rzekomy – rodzaje interseksualizmu oraz jego przyczyny
Hermafrodytyzm, inaczej obojnactwo albo interseksualizm, to nieprawidłowe kształtowanie się wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych. Hermafrodytyzm u człowieka może mieć podłoże genetyczne lub hormonalne. Wyróżnia się obojnactwo prawdziwe oraz rzekome: męskie i żeńskie.

Hermafrodytyzm, inaczej obojnactwo albo interseksualizm, to nieprawidłowe kształtowanie się wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych. Hermafrodytyzm u człowieka może mieć podłoże genetyczne lub hormonalne. Wyróżnia się obojnactwo prawdziwe oraz rzekome: męskie i żeńskie.   Hermafrodyta to postać z mitologii greckiej. Był on synem bogów Hermesa i Afrodyty. Na prośby zakochanej w nim nimfy Salmakis bogowie połączyli ją z nim w jednym ciele. Obojnactwo prawdziwe U osoby, u której występuje hermafrodytyzm prawdziwy (albo obojnactwo prawdziwe), obecne są obojnacze gonady (gruczoły) płciowe: zarówno jądra, jak i jajniki. Zewnętrzne narządy płciowe, u kobiet m.in. wzgórek łonowy, łechtaczka i wargi sromowe, u mężczyzn moszna i prącie, mogą być charakterystyczne dla danej płci lub łączyć cechy narządów płciowych właściwych obu płciom. Przykładem może być znacznie powiększona łechtaczka. Podobnie jest w przypadku wewnętrznych narządów płciowych, np. jajowodów i pochwy u kobiet oraz nasieniowodów u mężczyzn. Osoby, u których występują cechy hermafrodytyzmu prawdziwego, mogą identyfikować się zarówno z płcią męską, jak i żeńską. Obojnactwo rzekome męskie U osób z hermafrodytyzmem rzekomym męskim występuje kariotyp męski ( zestaw 46 chromosomów, z których jedna para to chromosomy płciowe X i Y ). Nieprawidłowe wygląd i funkcjonowanie narządów płciowych są natomiast wynikiem niewłaściwego rozwoju jąder (dysgenezji gonad) albo niewłaściwego oddziaływania produkowanych przez jądra androgenów na organizm. Wyróżnia się następujące postacie męskiego obojnactwa rzekomego: czysta dysgenezja gonad , kiedy zamiast jąder występuje tkanka łączna przypominająca zrąb jajnika, a wewnętrzne i zewnętrzne...

Uśmiechnięte dzieci
© highwaystarz/Fotolia.com
Styl życia
Co decyduje o płci? - rola chromosomów w organizmie kobiety i mężczyzny
Cechy wrodzone i nabyte różnią się od siebie tym, że wrodzonych nie można zmienić. Cechą dziedziczną jest np. kolor oczu i wzrost. Nabyte cechy, jak np. cechy charakteru, uczciwość, człowiek może kształtować przez całe życie.

Cechy wrodzone i nabyte różnią się od siebie tym, że wrodzonych nie można zmienić. Cechą dziedziczną jest np. kolor oczu i wzrost. Nabyte cechy, jak np. cechy charakteru, uczciwość, człowiek może kształtować przez całe życie. Cechy płciowe człowieka U człowieka w chromosomie X znajdują się geny zawierające w sobie cechy płciowe. Chromosom Y nazywany jest genetycznie pustym. Liczba aktywnych chromosomów X jest identyczna u obu płci, ponieważ jeden z chromosomów X u dziewczynki ulega lionizacji mającej na celu zmniejszenie różnic w aktywności genów. Proces lionizacji polega na tym, że w początkowej fazie zarodka dochodzi do „wyłączenia” w każdej komórce jednego z chromosomów X (od matki albo ojca). Kto decyduje o płci dziecka? W chromosomach zawarte są cechy płciowe, czyli materiał genetyczny decydujący o płci dziecka. Człowiek ma w sobie charakterystyczny dla siebie zestaw par chromosomów, w każdej z nich jeden pochodzi od matki, drugi od ojca. Para chromosomów, oznaczonych X i Y, decyduje o płci. U mężczyzn występuje jeden X i jeden Y, u kobiet dwa X. O tym, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec decyduje chromosom, który szybciej dotrze do komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. Istnieją metody planowania płci dziecka. Plemniki niosące gen męski są szybsze (więc dotrą pierwsze), ale słabsze. „Żeńskie” plemniki są wolniejsze ale mogą przetrwać dłużej w organizmie kobiety. Chcąc zwiększyć prawdopodobieństwo potomstwa płci męskiej należy więc współżyć w czasie owulacji. „Planując dziewczynę trzeba współżyć 1-2 dni przed owulacją. Wówczas wolniejsze plemniki „żeńskie” dotrą na miejsce do jajeczka, gdy „męskie” odpadną już z gry. Cechy wrodzone i nabyte Cechy wrodzone człowiek dziedziczy po...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner