Nordic walking kobieta w górach
© NikonSteff/Fotolia.com
Styl życia

Nordic walking – wady i zalety chodzenia z kijkami

Nordic walking – zalety tej formy aktywności to przede wszystkim ćwiczenie całego ciała oraz możliwość dostosowywania intensywności treningu do własnych potrzeb i możliwości. Wadą chodzenia z kijkami jest zależność od warunków atmosferycznych, ale jest to również uzależnione od determinacji osoby trenującej.

Nordic walking – zalety tej formy aktywności to przede wszystkim ćwiczenie całego ciała oraz możliwość dostosowywania intensywności treningu do własnych potrzeb i możliwości. Wadą chodzenia z kijkami jest zależność od warunków atmosferycznych, ale jest to również uzależnione od determinacji osoby trenującej.

Nordic walking – zalety

Po opanowaniu właściwej techniki (co nie jest trudne) marsz z kijkami uaktywnia podczas treningu około 90% mięśni ciała. Zalety treningu nordic walking:

  • Forma aktywności, którą mogą uprawiać wszyscy, bez względu na wiek, aktywność fizyczną oraz kondycję fizyczną.
  • Nordic walking może być przyjemnym uzupełnieniem rehabilitacji.
  • Nauka techniki właściwego chodzenia z kijkami nie jest trudna.
  • Można spacerować przez cały rok, nawet zimą.
  • Ruch i aktywność na świeżym powietrzu dotleniają cały organizm, poprawiając jego wydolność oraz wspomagając pracę serca.
  • Poprawia się wytrzymałość. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie nordic walking jest doskonałym sposobem na odchudzanie.
  • Stawy i układ kostny nie są tak obciążane jak podczas np. joggingu, ponadto nordic walking nie pogarsza stanu obolałych kości i stawów.
  • Napięcie mięśniowe w okolicy barków jest niwelowane dzięki czemu zwiększana jest mobilność szyjnego odcinka kręgosłupa.
  • Wzmacniane są kości (zmniejszenie ryzyka osteoporozy) oraz mięśnie ramion, barków, tułowia, brzucha, całych nóg i pośladków.
  • Nordic walking jest o około 40-50% efektywniejszym treningiem niż marsz bez kijków.

Nordic walking – wady

Z uwagi na formę aktywności nordic walking szybko może się znudzić, dlatego warto często zmieniać trasy spacerów, chodzić z osobą towarzyszącą, słuchać muzyki lub audiobooków. Można też wzbogacać chodzenie ćwiczeniami rozciągającymi i relaksacyjnymi. Z racji tego, że nordic walking często jest wykorzystywany w celach zdrowotnych, jest to forma rekreacji i ćwiczeń szczególnie lubiana i ceniona przez osoby starsze, dlatego wśród osób młodych chodzenie z kijkami postrzegane jest bardziej jako forma spaceru niż np. trening fitness, którym nordic walking również może być.

Zbliżenie na kobietę trzymającą kijki do nordic walking
© f9photos/Fotolia.com
Styl życia
Nordic walking – jak opanować technikę
Chodzenie z kijkami może wydawać się rzeczą banalną. Jednak, jak każde ćwiczenie, nordic walking również wymaga opanowania właściwej techniki, by w pełni korzystać z treningu. Bardzo ważna jest postawa ciała, odpowiednia, naprzemienna praca ramion i nóg.

Chodzenie z kijkami może wydawać się rzeczą banalną. Jednak, jak każde ćwiczenie, nordic walking również wymaga opanowania właściwej techniki, by w pełni korzystać z treningu. Bardzo ważna jest postawa ciała, odpowiednia, naprzemienna praca ramion i nóg. Nordic walking - jak chodzić Nordic walking można uprawiać – w zależności od potrzeb – na trzech poziomach: zdrowotnym, fitness i sportowym. Od tego jaką formę wybierzemy zależy intensywność i częstotliwość ćwiczeń, jednak technika podstawowa zapewniająca bezpieczny i efektywny trening jest jedna. Dlatego rozpoczynając swoją przygodę z nordic walking, należy najpierw dowiedzieć się jak prawidłowo chodzić z kijkami. Dzięki przyswojeniu i zastosowaniu się do kilku podstawowych zasad, trening nordic walking da nam maksimum korzyści. Nordic walking – technika Prawidłowa technika w nordic walking polega na długim, dynamicznym kroku z jednoczesnym wymachem rąk, w których trzymane są kije. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów i stosować zasadę: krótki krok - krótki wymach ramion, długi krok – długi wymach.   Postawa – bardzo ważne jest, by kontrolować plecy. Podczas treningu powinny być proste, nie wolno się garbić ani podnosić ramion do góry. Podnosimy mostek i głowę do góry. Brzuch musi być napięty i wciągnięty. Podczas marszu, szczególnie szybkiego, tułów lekko się nachyla do przodu, co jest naturalne i właściwe.   Ręce – nie usztywnione, minimalnie zgięte w łokciach, poruszamy nimi mniej więcej na wysokości pępka, naturalnie przy tułowiu, nie wyginając ich na zewnątrz. Prawidłowy ruch ramion w nordic walking odbywa się w stawie barkowym a nie łokciowym i dzieli się na 3 etapy: wymachy w przód, wymachy w tył oraz wypuszczanie kija z dłoni. Ważne jest aby zachować taką kolejność.   Nogi – podczas stawiania...

Kobieta i mężczyzna ćwiczą na polu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Chodzenie lepsze niż bieganie? Szybki marsz sposobem na smukłą sylwetkę
Szybki marsz jest doskonałym ćwiczeniem szczególnie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą biegać, a lubią aktywność na świeżym powietrzu.

Szybki marsz jest doskonałym ćwiczeniem szczególnie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą biegać, a lubią aktywność na świeżym powietrzu.   Dzięki chodzeniu wspaniale dotleniamy organizm, a jeżeli tętno jest lekko przyspieszone , wówczas kalorie spalane są dużo szybciej niż podczas biegu bez lekkiej zadyszki. Szybki marsz to też doskonały sposób na trening kardio. Szybki marsz – korzyści zdrowotne Spalanie kalorii to najczęściej największy motywator do uprawiania jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej. Dzięki chodzeniu krew w wyniku dotlenienia jest rzadsza, przez co dociera do większości komórek, procesy detoksykacyjne przebiegają sprawniej, poziom erytrocytów wzrasta, dzięki czemu czujemy się lepiej. Wzrasta też szybkość reakcji, nie mamy problemów z koncentracją i ze snem. Ryzyko wystąpienia chorób związanych z zakrzepami znacznie się zmniejsza, układ krwionośny i oddechowy pracują sprawniej. Dzięki regularnym marszom proporcje między tkanką tłuszczową a tkanką mięśniową się zmieniają – na korzyść mięśni. Jak spalić więcej kalorii podczas maszerowania? Ile kalorii spalamy podczas energicznego, szybkiego chodzenia? Około 200 kcal w czasie półgodzinnej aktywności, lecz warunkiem jest odpowiednia prędkość – minimum 4 km na godzinę i przyspieszone tętno, czyli lekka zadyszka. Aby marsz był skutecznym treningiem kardio nastawionym przede wszystkim na redukcję tkanki tłuszczowej, można go wzbogacić o kilka elementów.   Chodzenie z kijkami treckingowymi lub nordic walking to z pewnością efektywniejszy rodzaj marszu ponieważ angażowane są wówczas intensywnie górne partie ciała, przy okazji odciążamy też stawy. Wchodzenie pod górę to również dobry sposób na zwiększenie spalania kalorii. Jeżeli z 35 minutowego marszu 15 minut przeznaczymy na wejście pod lekko wzniesioną górkę, spalimy około 100...

kijki do nordic walking
©vetal1983/Fotolia
Styl życia
Najlepsze kijki do chodzenia
Kijki do chodzenia są produkowane w długościach co 5 cm. Początkujący wybierają nieco mniejszą długość niż wychodzi ze wzoru, a po nabyciu doświadczenia mogą wymienić je na dłuższą wersję.

Kijki do chodzenia są produkowane w długościach co 5 cm. Początkujący wybierają nieco mniejszą długość niż wychodzi ze wzoru, a po nabyciu doświadczenia mogą wymienić je na dłuższą wersję.   Nordic walker powinien być ubrany stosownie do pogody, nosić wygodne obuwie i trzymać w rękach parę solidnych kijków. Sprzęt lepszych, renomowanych firm może mieć nawet dożywotnią gwarancję. Jak chodzić z kijkami do nordic walking - technika Nordic walking wymyślono, aby uzupełnić treningi fińskich biegaczy narciarskich w ciągu lata. To połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sylwetka powinna być wyprostowana, chód - dość swobodny , podobny do naturalnego, z krokami rozpoczynanymi od pięty, z wybiciem z palców. Nogi i ręce mają pracować naprzemiennie – przy kontakcie prawej pięty z podłożem, stawia się na nim skierowany ukośnie w tył lewy kijek. Kijki do nordic walking, a kijki trekkingowe Marsz z kijkami do nordic walking jest nawet do 50% skuteczniejszy niż bez ich użycia, a technika chodzenia nie jest bardzo skomplikowana. W odróżnieniu od nienadających się do chodzenia po płaskich powierzchniach kijów trekkingowych, kijki do nordic walking są proste. Na wyprofilowanej rączce znajduje się rękawiczka z otworem na kciuk , umożliwiająca odpowiedni chwyt kijka i zapobiegająca jego upuszczeniu. Zakończenie stanowi grot do odpychania i nakładana na niego gumowa nakładka, dostosowana do różnego podłoża. Czy przy wyborze kijków do chodzenia kierować się ich długością? Przy wyborze kijka do chodzenia kluczowa rolę odgrywa wzrost chodziarza. Idealnej długości kijek do nordic walking powinien stanowić 68% wzrostu osoby początkującej albo 72% w przypadku osoby zaawansowanej. Można obliczyć to za pomocą wzoru: długość kijka = 0,68 lub 0,72 x wzrost w cm. Jednoczęściowe kijki produkuje się w długościach...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner