©Dessie/Fotolia
Styl życia

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może mieć podłoże genetyczne, ale mogą je powodować też np. kosmetyki czy alergie. Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest wysypka, której zazwyczaj towarzyszy podrażnienie i łuszczenie się skóry. W ciężkich przypadkach na skórze mogą pojawić się pęcherze i nadżerki.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może mieć podłoże genetyczne, ale mogą je powodować też np. kosmetyki czy alergie.

 

Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest wysypka, której zazwyczaj towarzyszy podrażnienie i łuszczenie się skóry. W ciężkich przypadkach na skórze mogą pojawić się pęcherze i nadżerki.

Geny i alergia najczęstszymi powodami AZS u niemowląt

Uwarunkowania genetyczne stanowią jeden z głównych powodów występowania atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Dlatego też jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki chorób na tle alergicznym, niemowlę także jest na takie dolegliwości narażone. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może być wynikiem nie tylko uwarunkowania genetycznego. Zachorować może także z powodu np. używania niewłaściwych kosmetyków do jego pielęgnacji czy podrażniającego proszku do prania ubranek. Także inne czynniki mogą wywołać AZS, m.in. kurz, wysoka temperatura, zbyt duża wilgoć, sierść, a nawet dym z papierosów. Skłonność do zachorowania mają dzieci cierpiące na różnego typu alergie. Również uczulenie na niektóre pokarmy sprzyja występowaniu atopowego zapalenia skóry u niemowlaka.

Krosty, złuszczanie i swędzenie – objawy AZS u niemowlaka

W atopowym zapaleniu skóry u niemowlaka bardzo ważne są zachowanie higieny i odpowiednia pielęgnacja. Na skórze pojawiają się krosty, naskórek w tych miejscach się złuszcza i odpada, a czasem robią się pęcherze z sączącym się z nich płynem albo nadżerki. Uszkodzona, odłażąca skóra swędzi, dlatego małe dziecko drapie się, sprawiając sobie tym samym ból. Przeważnie atopowe zapalenie skóry u niemowlaka objawia się na głowie – na twarzy, we włosach i przy uszach. Gdy choroba ma ostry przebieg, zmiany skórne i stan zapalny pojawia się także w innych miejscach na ciele, w tym na tułowiu, pośladkach, rękach i nogach.

AZS u niemowlaka nie wystarczy leczyć, trzeba też stosować odpowiednią pielęgnację

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może być zatrzymane dzięki lekom przeciwzapalnym. Jeśli choroba ma ciężki przebieg, lekarz zaleci kortykosteroidy pod postacią maści. Czasem trzeba też zastosować sterydy. Kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny i używanie właściwych kosmetyków, najlepiej emolientów. Ta grupa preparatów nie tylko nie podrażnia skóry, ale wręcz uzupełnia jej braki (płaszcz lipidowy) i ją zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto, ważne by bardzo małemu dziecku choremu na AZS obcinać krótko paznokcie, by nie mogło się ono drapać, powodując ból i jeszcze większe szkody. Chorej skóry nie wolno złuszczać ani ścierać. Aby uniknąć ciągłego podrażniania skóry dziecka, warto zmienić proszek do prania na taki, który nie zawiera drażniących substancji. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka wymaga też utrzymania odpowiedniej temperatury zarówno w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch, pocenie sprzyja rozwojowi choroby.


©casanowe/Fotolia
Styl życia
Choroba nerek czy nadwyrężenie organizmu – przyczyny białka w moczu u dziecka
Białko w moczu u dziecka nie musi być skutkiem choroby nerek ani ich uszkodzenia. Czasem nieprawidłowe wyniki świadczą o nadwyrężeniu organizmu, np. wskutek przemęczenia, silnego stresu czy odwodnienia. Lista schorzeń, których objawem jest białko w moczu, nie jest krótka. Najpowszechniejsze jest kłębuszkowe zapalenie nerek.

Białko w moczu u dziecka nie musi być skutkiem choroby nerek ani ich uszkodzenia. Czasem nieprawidłowe wyniki świadczą o nadwyrężeniu organizmu, np. wskutek przemęczenia, silnego stresu czy odwodnienia. Lista schorzeń, których objawem jest białko w moczu, nie jest krótka. Najpowszechniejsze jest kłębuszkowe zapalenie nerek. Niewielka ilość białka w moczu u dziecka może być skutkiem przemęczenia albo stresu Gdy poziom białka w moczu u dziecka jest niewielki, wynik ten nie musi (i najczęściej nie jest) objawem choroby. Białko w moczu malca może pojawić się na skutek nadwyrężenia organizmu . Na przykład gdy dziecko wykonuje bardzo duży wysiłek fizyczny albo gdy przemarznie czy się przegrzeje. Przyczyną wyniku odbiegającego od normy może być gorączka, odwodnienie, a nawet silny stres. Niekiedy nieprawidłowości w postaci białka w moczu występują jako efekty niepożądane przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Białkomocz to symptom choroby lub uszkodzenia nerek Jeśli poziom białka w moczu u dziecka jest na tyle wysoki, że lekarz stwierdzi białkomocz, oznacza to problemy z nerkami malca. Najczęściej występującą chorobą związaną z tym objawem jest kłębuszkowe zapalenie nerek – przewlekłe bądź ostre. Inne choroby dające wynik dodatni w badaniu na obecność białka w moczu to m.in. toczeń rumieniowaty układowy, sarkoidoza, zespół Fanconiego czy szpiczak . Także wiele innych chorób powoduje, że w moczu wykrywane jest białko, ma to związek z uszkodzeniem nerek i znacznym wpływem na ich funkcjonowanie. Czym jest kłębuszkowe zapalenie nerek? Kłębuszki nerkowe są odpowiedzialne za filtrowanie krwi i jeśli nie spełniają swojej roli, w moczu pojawia się białko. Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek powstaje wtedy, gdy układ odpornościowy próbuje poradzić sobie z infekcją paciorkowcem w obrębie...

Kobieta leży pod kocem. Na jej twarzy maluje się przerażenie.
Flickr/Maria/CC BY-NC-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
Fleszstyle
Atopowe zapalenie skóry – kiedy zmiany skórne są sygnałem przewlekłej choroby?
Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami.

Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami. Czym jest AZS? Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która pojawia się u noworodków (najczęściej między 6. a 7. miesiącem), a jej objawy mogą nawracać przez całe życie. AZS współistnieje zwykle z innymi chorobami atopowymi (polegającymi na genetycznie uwarunkowanej nadwrażliwości na obojętne z reguły substancje z otoczenia), takimi jak np. alergiczny nieżyt nosa lub spojówek. Na AZS zapada rocznie do 25% dzieci, a rozwój choroby może być uwarunkowany genetycznie. Inne przyczyny to np. infekcje bakteryjne, niesprzyjające warunki klimatyczne i brak dbałości o higienę. Wygląd skóry atopowej Skóra atopowa charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów i podwyższonym poziomem pH, dlatego jest mało elastyczna i łatwo ulega pękaniom oraz mikrourazom, przez co staje się bardziej podatna na infekcje. Ci, którzy mają skórę atopową, zmagają się z ciągłym uczuciem suchości, ponieważ ich naskórek ma trudności w wiązaniu wody. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? AZS jest trudne do rozpoznania, bo reakcja alergiczna może objawiać się pod postacią różnych zmian skórnych. Zwykle zaczyna się od swędzenia, zaczerwienienia i przesuszenia skóry,...

Dłonie
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Objawy atopowego zapalenia skóry: świąd, łuszczenie, częste infekcje bakteryjne
Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego.

Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego. Swędzenie, stany zapalne, zaczerwienienie i lichenizacja w atopowym zapaleniu skóry Skóra osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry jest sucha, zaczerwieniona, łuszczy się i przy tym swędzi. Drapanie nie przynosi ulgi, a jedynie prowadzi do kolejnych uszkodzeń naskórka i nasilenia objawów. Skóra nie funkcjonuje prawidłowo i nie spełnia swojej podstawowej roli – nie chroni organizmu, a przez naruszony płaszcz lipidowy wnikają bakterie i grzyby, powodując stany zapalne. W wyniku nawracających zakażeń i ciągłego uszkadzania naskórka skóra ulega lichenizacji, czyli pogrubieniu. W takim stanie są na niej widoczne wszystkie zmarszczki i bruzdy, wygląda jakby była oglądana przez soczewkę powiększającą. Do lichenizacji dochodzi zwykle u osób chorych na atopowe zapalenie skóry od dłuższego czasu – im częściej i dłużej naskórek jest uszkadzany. Miejsce wystąpienia zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry zależy od wieku chorego Zmiany chorobowe mogą przybrać formę grudek czy pęcherzyków, a nawet sączących się strupów – tak najczęściej wygląda atopowe zapalenie skóry u niemowląt  i dzieci do 2. roku życia. Zmiany te można obserwować głównie na głowie, twarzy, tułowiu, rękach i nogach. Natomiast u dzieci do 12. roku życia objawy występują przeważnie na wewnętrznej stronie nadgarstków , kolan, łokci – skóra jest sucha, łuszczy się, jest wyraźnie...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner