Kleszcz na liściu
© Vitalii Hulai/Fotolia.com
Styl życia

Objawy boreliozy: rumień wędrujący

Pierwsze objawy boreliozy, czyli inaczej choroby z Lyme, wyglądają jak objawy grypy – osłabienie, bóle stawów, bóle głowy i gorączka. Borelioza dzieli się na trzy fazy: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. Objawy we wcześniejszych fazach różnią się od tych w późniejszej.

Pierwsze objawy boreliozy, czyli inaczej choroby z Lyme, wyglądają jak objawy grypy – osłabienie, bóle stawów, bóle głowy i gorączka. Borelioza dzieli się na trzy fazy: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. Objawy we wcześniejszych fazach różnią się od tych w późniejszej.

Pierwsze objawy boreliozy u człowieka

Pierwszym objawem boreliozy jest wystąpienie charakterystycznego wędrującego rumienia. Tak nazywa się charakterystyczną wysypkę, będącą konsekwencją około 80% ukąszeń kleszcza. Pojawia się tydzień-dwa od ugryzienia. Początkowo ma wygląd małej białej plamki, która z czasem się powiększa, tworząc czerwony owal lub trójkąt. Wokół niej pojawia się czerwony pierścień – całość może przypominać na przykład cel na tarczy. W trakcie rozprzestrzeniania się infekcji, również rumień zaczyna pojawiać się w różnych miejscach ciała. Nieleczony utrzymuje się na skórze około miesiąca, a następnie bakterie przedostają się do krwi, rozpoczynając tym samym późną fazę boreliozy.

Późne objawy boreliozy u człowieka

W późnej fazie boreliozy każdy człowiek ma nieco inne objawy i trudno przywołać jeden zestaw, który wystąpi na 100% u każdego chorego.

Do najczęstszych objawów zalicza się:

 • bóle stawów – u większości osób atakowane są stawy kolanowe, ale nie jest to regułą (jeśli nie zostanie podjęte leczenie, istnieje ryzyko rozwinięcia się trwałego zapalenia stawów),
 • bóle głowy,
 • ciągle zmęczenie,
 • ociężałość,
 • bezsenność,
 • trudności z koncentracją,
 • zmiany nastroju,
 • drętwienie kończyn,
 • utrata masy ciała,
 • nieregularne lub wolne bicie serca,
 • wypadanie włosów.

 

Objawy te są dość uniwersalne i mogą dotyczyć wielu schorzeń – m.in. wspomnianej już grypy. Jeżeli występują u ciebie wymienione dolegliwości i mogło u ciebie nastąpić ugryzienie przez kleszcza (wystarczy krótki spacer po lesie) udaj się do lekarza i powiedz mu o swoich obawach.

kleszcz na liściu
© risto0/Fotolia.com
Styl życia
Najczęściej występujące choroby odkleszczowe
Choroby przenoszone przez kleszcze to poważne schorzenia powodujące wiele groźnych powikłań. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli odpowiednia ochrona i szczepienia, szczególnie wśród osób, które są narażone na częsty kontakt z tymi pasożytami.

Choroby przenoszone przez kleszcze to poważne schorzenia powodujące wiele groźnych powikłań. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli odpowiednia ochrona i szczepienia, szczególnie wśród osób, które są narażone na częsty kontakt z tymi pasożytami.   W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po ukąszeniu przez kleszcza , takich jak gorączka, ból głowy czy mdłości należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jaką chorobę może spowodować ukąszenie kleszcza? Choroby przenoszone przez kleszcze to przede wszystkim: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Schorzenia występujące bardzo rzadko to: gorączka plamista, babezjoza, kleszczowy paraliż, dur powrotny, tularemia, cytaukszoonoza oraz anaplazmoza. Do zakażenia dochodzi w wyniku wpuszczenia w organizm ludzki toksyny zawierającej chorobotwórcze drobnoustroje. Choroby przenoszone przez kleszcze – odkleszczowe zapalenie mózgu Po ukąszeniu przez kleszcza wirus obecny jest początkowo w skórze skąd dostaje się do najbliżej położonych węzłów chłonnych, a następnie do krwi. Okres wylęgania choroby trwa od 7 do 14 dni. Wczesne objawy odkleszczowego zapalenia mózgu są podobne do grypy i pojawiają się nagle.   Są to: osłabienie, gorączka, bóle głowy oraz mięśni. Po upływie 7 dni, jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie dochodzą do tego objawy, takie jak nudności, wymioty, drgawki, niedowłady oraz zaburzenia orientacji ponieważ zaatakowany zostaje układ nerwowy. Może dojść do zapalenia opon mózgowych, rdzenia kręgowego lub móżdżku. Często następuje samoistne wyleczenie, szczególnie wtedy, gdy pojawiły się tylko objawy podobne do zwykłego przeziębienia. Choroby przenoszone przez kleszcze – borelioza Borelioza jest wywoływana przez bakterię z rodziny krętków, której nosicielem jest mniej więcej co piąty kleszcz. To choroba przewlekła, której pierwszym...

Wyciąganie kleszcza
Flickr/Fairfax County/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak rozpoznać boreliozę? Rumień skórny w boreliozie
Objawy boreliozy sprawiają trudności w rozpoznaniu, a zwłoka może zakażonego krętkiem Borrelii wiele kosztować. Nieleczona wczesna faza choroby, która obejmuje jedynie zmiany skórne, może zmienić się w fazę rozsianą, a nawet przewlekłą. Borelioza może dawać objawy ze strony wszystkich narządów, dlatego po ukąszeniu przez kleszcza trzeba być czujnym i jak najwcześniej reagować na wszelkie niepokojące dolegliwości.

Objawy boreliozy sprawiają trudności w rozpoznaniu, a zwłoka może zakażonego krętkiem Borrelii wiele kosztować. Nieleczona wczesna faza choroby, która obejmuje jedynie zmiany skórne, może zmienić się w fazę rozsianą, a nawet przewlekłą. Borelioza może dawać objawy ze strony wszystkich narządów, dlatego po ukąszeniu przez kleszcza trzeba być czujnym i jak najwcześniej reagować na wszelkie niepokojące dolegliwości.   Borelioza atakuje kolejno tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Najważniejsze jest jej wczesne rozpoznanie, bo zbyt późne wdrożenie leczenia może spowodować poważne choroby i nieodwracalne zmiany w organizmie. Najczęstsze objawy boreliozy to: 1. Zmiany skórne w boreliozie Pierwsze objawy boreliozy mogą się pojawić po 1–3 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza i są nimi zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko w miejscu, gdzie doszło do zagnieżdżenia się pasożyta.   Rumień pospolity   Jednym z najwcześniejszych objawów jest tzw. rumień pospolity, który nie swędzi ani nie boli (może być bolesny tylko przy dotyku), jednak trzeba go leczyć, bo bakterie, które są w nim skupione, mogą przedostać się ze skóry do wszystkich narządów organizmu. Rumień występuje u 30% zarażonych boreliozą. Łatwo go rozpoznać – ma postać owalnej czerwonej plamy z jasnym pierścieniem wewnątrz. Początkowo ma średnicę do 1,5 cm, ale może się rozrastać nawet do 15–30 cm. Żeby pozbyć się rumienia razem z powodującymi go bakteriami, nie wystarczy leczenie miejscowe – trzeba wdrożyć antybiotykoterapię.   Chłoniak limfocytów skóry   Chłoniak limfocytów skóry to dość rzadki objaw boreliozy, który pojawia się raczej u dzieci niż u dorosłych. Może wystąpić...

kleszcz na skórze
©fotopen/Fotolia.com
Styl życia
Plaga kleszczy 2019 - gdzie występują , na co uważać, jak się chronić?
Plaga kleszczy 2019 - gdzie występują , na co uważać, jak się chronić?

Plaga kleszczy i coraz częstsze zachorowania na boreliozę to rzeczywistość. W województwie małopolskim odnotowano aż 831 zachorowań od początku 2019 roku. Jak chronić się przed kleszczami?  Rozpoznaj najpopularniejsze objawy ugryzienia i boreliozy ! Szczepienia chroniące przed odkleszczowym zapaleniem mózgu. Plaga kleszczy - małopolska najbardziej zakleszczona Od początku 2019 w  Małopolsce odnotowano aż 831 zachorowań na boreliozę . Liczba zachorować rośnie z każdym rokiem, bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy ma ocieplenie klimatu oraz zacieranie się pór roku. Kleszcze giną w bardzo niskich temperaturach, które w Polsce już praktycznie nie występują, nawet zimą. "Wzrost liczby rejestrowanych przypadków boreliozy widoczny jest jednak w całej Polsce." - przyznaje Jacek Żak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. HEAL Polska w swoim raporcie ostrzega przez szybkim rozprzestrzenianiem się kleszczy. Jest to niestety zjawisko nieuniknione. Wiosna i lato sprzyja rozmnażaniu się i rozprzestrzenianiu kleszczy. Najczęściej spotkać je można w lasach, parkach i na łąkach. Objawy ukąszenia kleszcza Najczęstszym objawem ukąszenia kleszcza jest 2-3 centymetrowy rumień na skórze dookoła miejsca, w którym kleszcz wbił się w skórę. Jeśli rumień staje się większy i przybiera kształt pierścienia, to natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza. To najbardziej charakterystyczny symptom boreliozy . Po powrocie z lasu lub spaceru, należy obejrzeć całe ciała. Szybkie wyjęcie kleszcza, zmniejsza ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami, w tym boreliozą. Jak chronić się przed kleszczami? Najlepsze sposoby na ochronę przed ugryzieniem kleszcza to: zakładanie ubrań z długimi nogawkami i długim rękawem,...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner