spocony mężczyzna podczas biegania
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Przyczyny nadmiernego pocenia się: stres, tarczyca, cukrzyca, otyłość

Nadpotliwość może być krępująca i ograniczać normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Nadmiernego pocenia się nie można lekceważyć, gdyż może być objawem różnych chorób.

Nadpotliwość może być krępująca i ograniczać normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Nadmiernego pocenia się nie można lekceważyć, gdyż może być objawem różnych chorób.

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość jest dolegliwością, na którą narzeka coraz więcej osób. Nadmierne pocenie się wynika ze zbyt dużego pobudzenia gruczołów potowych. Zlokalizowane one są na całym ciele, jednak największa ich ilość występuje pod pachami, na dłoniach i na stopach.

Rodzaje gruczołów potowych:

  • gruczoły ekrynowe - człowiek może posiadać ich nawet 150 na każdy centymetr kwadratowy skóry. Na całym ciele występuje ich aż 2-3 mln.
  • gruczoły apokrynowe - występują razem z gruczołami łojowymi i włosami. Ich najczęstszą lokalizacją są doły pachwinowe, okolice brodawek sutkowych, okolice mostka i wzgórek łonowy.

Przyczyny nadmiernego pocenia się

1. Stres - główną przyczyną nadmiernego pocenia się jest stres, w trakcie którego nasz organizm produkuje kortyzol. Hormon ten powoduje, że gruczoły potowe zaczynają intensywną pracę, a to jest powodem pocenia się.

2. Gorączka - powodem pocenia się są także choroby z gorączką. Wysoka temperatura ciała powoduje, że nasz organizm zwiększa produkcję potu. Im wyższa temperatura, tym potliwość jest większa.

3. Nadczynność tarczycy – przy tej chorobie nadmierna potliwość występuje w ciągu całego dnia. Oprócz tego chorobie towarzyszą inne objawy, m.in. osłabienie, rozdrażnienie, czy kołatanie serca.

4. Cukrzyca – obfite poty występują, kiedy poziom cukru się obniża. Osoba chora ma przyśpieszone tętno, drżą mu mięśnie. Pojawiają się zawroty głowy, uczucie głodu i osłabienie.

5. Choroba Parkinsona – objawia się nadmiernym poceniem o intensywnym zapachu i spowolnieniem ruchów. Występują drżenia mięśni a twarz z objawami łojotoku pokryta jest dużą ilość potu.

6. Nowotwór trzustki – przy tej chorobie także występuje nadpotliwość. Dodatkowo objawia się nerwowością, drżeniami mięśni i napadami głodu.

7. Zawał – zawał serca również objawia się zlewnymi potami przeplatanymi z mdłościami, dusznościami i niepokojem.

8. Otyłość – osoby z nadwagą przy każdym wysiłku przegrzewają się i pocą.

 

Nadpotliwość, jeśli nie jest związana z chorobą, jest indywidualną cechą i nie ma konkretnych przyczyn jej występowania. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj u osób ze sobą spokrewnionych i uważa się, że jest uwarunkowana genetycznie


 

Tyroksyna
© designer491/Fotolia.com
Styl życia
Tyroksyna – rola, działanie, badania, patologie i zapobieganie im
Tyroksyna jest magazynowana i uwalniana przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jej niedobór może prowadzić do odkładania się tłuszczu w organizmie.

Tyroksyna jest magazynowana i uwalniana przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jej niedobór może prowadzić do odkładania się tłuszczu w organizmie.   Tyroksyna produkowana przez tarczycę uważana jest za prohormon, czyli cząsteczkę prekursorową hormonów, która przed lub w trakcie uwalniania do krążenia jest modyfikowana enzymatycznie na aktywne cząsteczki. Rola i działanie tyroksyny w organizmie Tyroksyna wpływa znacząco na wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka: wzmaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, pobudza procesy utleniania w tkankach, zwiększa wydzielanie i działanie somatotropiny oraz glikokortykoidów, reguluje laktację , wpływa na rozród, oddziałuje na czynności gruczołów płciowych. Patologie tyroksyny Niedobór tyroksyny prowadzi do zaburzeń procesów przemiany materii , powoduje obrzęk śluzowaty oraz zmniejsza aktywność psychomotoryczną. Nadmiar hormonu wytwarzanego przez tarczycę powoduje zaś wytrzeszcz, nadpobudliwość , męczliwość mięśni, tachyarytmię i nerwowość. Nadczynność często występuje w chorobie Gravesa-Basedowa. Jak badać poziom tyroksyny? Badaniem, które pozwoli sprawdzić poziom tyroksyny w organizmie, jest test krwi. Czynnik TSH, czyli tyreotropiny , sygnalizuje możliwość występowania niedoczynności tarczycy . Możliwa jest również analiza krwi, która wskaże na stężenie w osoczu tyroksyny i trójjodotyroniny. Jak zapobiegać niedoborom tyroksyny? Niezbędnym pierwiastkiem w procesie powstawania tyroksyny jest jod. Jego niedobór może prowadzić do niedoczynności tarczycy. By zapobiec brakom jodu w naszym organizmie , warto uzupełnić swoją dietę w ryby, sery i brokuły,...

lekarz i dziecko
©madhourse/Fotolia
Styl życia
Tarczyca u dzieci: jak zdiagnozować i leczyć nadczynność tarczycy?
Chora tarczyca u dzieci zdarza się bardzo rzadko, a jej leczenie jest długotrwałe, zwłaszcza jeśli wystąpią trudności w rozpoznaniu przyczyny choroby. Dużo prościej zdiagnozować nadczynność gruczołu. Wstępnie można ją wykryć przez morfologię krwi. Kilka dodatkowych badań daje pełną diagnozę.

Chora tarczyca u dzieci zdarza się bardzo rzadko, a jej leczenie jest długotrwałe, zwłaszcza jeśli wystąpią trudności w rozpoznaniu przyczyny choroby. Dużo prościej zdiagnozować nadczynność gruczołu. Wstępnie można ją wykryć przez morfologię krwi. Kilka dodatkowych badań daje pełną diagnozę. Diagnostyka nadczynności tarczycy u dzieci Aby zdiagnozować u dziecka nadczynność tarczycy, trzeba udać się z nim do endokrynologa, który poprzez badanie krwi oznaczy stężenie hormonów: TSH, FT3 i FT4 oraz ilość przeciwciał przeciwtarczycowych (TRAb i anty-TPO). Przeprowadzi też badanie palpacyjne i ultrasonograficzne tarczycy . Samo rozpoznanie choroby to jednak dopiero początek – kolejnym krokiem jest znalezienie przyczyny nadprodukcji hormonów przez tarczycę. Bez tego ciężko znaleźć skuteczną metodę leczenia. Leczenie nadczynności tarczycy u dzieci Rodzice dzieci chorych na tarczycę powinni przede wszystkim dbać o to, by maluch był cały czas pod kontrolą endykrynologiczną, nawet po wyleczeniu choroby. Zanim jednak nastąpi powrót do zdrowia, trzeba dobrać odpowiednią dla dziecka metodę leczenia , która jest zależna od przyczyny choroby. Celem jest opanowanie wydzielania nadmiernej ilości hormonów przez tarczycę. Można to osiągnąć drogą farmakologiczną. Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwtarczycowych nie wpływa jednak dobrze na organizm. Wśród działań niepożądanych tyreostatyków są uszkodzenie szpiku kostnego i upośledzenie funkcji wątroby. Inną metodą leczenia nadczynności tarczycy jest działanie promieniotwórczym izotopem jodu. Efektem jednorazowego podania radiojodu jest zmniejszenie rozmiaru gruczołu. Trzeci sposób na wyleczenie choroby to operacja podczas której wycina się część tarczycy lub usuwa nadczynne guzki. Jest to jednak metoda stosowana tylko w ostateczności, kiedy dwie pozostałe zawodzą.  Niedobór hormonów...

Test ciążowy
© puhhha/Fotolia.com
Styl życia
Choroby tarczycy w ciąży – jak rozpoznać i leczyć nadczynność i niedoczynność tarczycy
Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy należy leczyć, ponieważ w innym wypadku może dojść do poronienia, przedwczesnego porodu lub wad rozwojowych u dziecka. Choroby tarczycy doprowadzają do rozregulowania gospodarki hormonalnej całego organizmu.

Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy należy leczyć, ponieważ w innym wypadku może dojść do poronienia, przedwczesnego porodu lub wad rozwojowych u dziecka. Choroby tarczycy doprowadzają do rozregulowania gospodarki hormonalnej całego organizmu.   Choć badanie tarczycy nie jest obowiązkowe dla ciężarnych kobiet , zdecydowanie warto mu się poddać, tym bardziej, że jest finansowane przez NFZ. Badanie TSH w ciąży Podstawowym badaniem, które pozwala na wykrycie problemów z tarczycą jest badanie TSH, czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi. Tarczycę powinny koniecznie skontrolować kobiety, które wcześniej straciły ciążę bez wyraźnego powodu lub w przeszłości miały problemy z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. W przypadku niskich wyników TSH należy zrobić dodatkowe badania fT3 (wolnej trójjodotyroniny) i fT4 (wolnej tyroksyny), ponieważ w ciąży poziom TSH naturalnie się obniża. USG także pozwoli potwierdzić lub wykluczyć zmiany w obrębie tarczycy. Niedoczynność tarczycy w ciąży – objawy Typowymi objawami niedoczynności tarczycy są: osłabienie i senność, zła tolerancja zimna i ciągłe poczucie marznięcia, zaparcia, bóle głowy , mięśni i stawów, problemy z koncentracją i pamięcią, niewspółmierny do diety przyrost masy ciała i jego obrzmienie. Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży polega – tak jak i poza nią – na przyjmowaniu doustnie tyroksyny, czyli hormonu tarczycy. Jeśli niedoczynność tarczycy matki nie jest leczona w trakcie ciąży, dziecko może mieć niską wagę urodzeniową , noworodkowy zespół zaburzeń oddechowych lub urodzić się zbyt wcześnie. Dzieci matek z niedoczynnością mogą też cierpieć na opóźnienie rozwoju...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner