Tyroksyna
© designer491/Fotolia.com
Styl życia

Tyroksyna – rola, działanie, badania, patologie i zapobieganie im

Tyroksyna jest magazynowana i uwalniana przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jej niedobór może prowadzić do odkładania się tłuszczu w organizmie.

Tyroksyna jest magazynowana i uwalniana przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Jej niedobór może prowadzić do odkładania się tłuszczu w organizmie.

 

Tyroksyna produkowana przez tarczycę uważana jest za prohormon, czyli cząsteczkę prekursorową hormonów, która przed lub w trakcie uwalniania do krążenia jest modyfikowana enzymatycznie na aktywne cząsteczki.

Rola i działanie tyroksyny w organizmie

Tyroksyna wpływa znacząco na wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka:

  • wzmaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego,
  • pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu,
  • pobudza procesy utleniania w tkankach,
  • zwiększa wydzielanie i działanie somatotropiny oraz glikokortykoidów,
  • reguluje laktację,
  • wpływa na rozród,
  • oddziałuje na czynności gruczołów płciowych.

Patologie tyroksyny

Niedobór tyroksyny prowadzi do zaburzeń procesów przemiany materii, powoduje obrzęk śluzowaty oraz zmniejsza aktywność psychomotoryczną. Nadmiar hormonu wytwarzanego przez tarczycę powoduje zaś wytrzeszcz, nadpobudliwość, męczliwość mięśni, tachyarytmię i nerwowość. Nadczynność często występuje w chorobie Gravesa-Basedowa.

Jak badać poziom tyroksyny?

Badaniem, które pozwoli sprawdzić poziom tyroksyny w organizmie, jest test krwi. Czynnik TSH, czyli tyreotropiny, sygnalizuje możliwość występowania niedoczynności tarczycy. Możliwa jest również analiza krwi, która wskaże na stężenie w osoczu tyroksyny i trójjodotyroniny.

Jak zapobiegać niedoborom tyroksyny?

Niezbędnym pierwiastkiem w procesie powstawania tyroksyny jest jod. Jego niedobór może prowadzić do niedoczynności tarczycy. By zapobiec brakom jodu w naszym organizmie, warto uzupełnić swoją dietę w ryby, sery i brokuły, które są jego bogatym źródłem.


Przyjmowanie leków
© Wolfgang Zwanzger/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie niedoczynności tarczycy: diagnozowanie, dawkowanie hormonów, badania kontrolne i efekty leczenia
Niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę, czyli niedoczynność tarczycy, to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego. Właściwie zdiagnozowana i systematycznie leczona preparatami zawierającymi hormony szybko przestaje dawać uciążliwe objawy.

Niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę, czyli niedoczynność tarczycy, to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego. Właściwie zdiagnozowana i systematycznie leczona preparatami zawierającymi hormony szybko przestaje dawać uciążliwe objawy.   Do objawów niedoczynności tarczycy należą między innymi suchość skóry , zmęczenie, senność, zachrypnięty głos, obrzęki twarzy i okolic szyi , obniżenie nastroju i depresja. Badania w celu wykrycia niedoczynności tarczycy Hormonalne badania diagnostyczne są podstawą w wykryciu niedoczynności tarczycy. Najpierw należy zbadać poziom tyreotropiny (TSH) , a następnie tyroksyny (FT4) i trójodotyroniny (FT3). Przy niedoczynności poziom hormonów może być zarówno obniżony, jak i zawyżony. Jest tak dlatego, ponieważ niedoczynność występuje w trzech różnych postaciach: pierwotnej, wtórnej,  trzeciorzędowej. Poziom hormonów uzależniony jest od typu niedoczynności.   Oprócz badań hormonalnych z krwi, lekarz może zlecić oznaczenie stężenia przeciwciał tarczycowych w surowicy oraz badanie USG tarczycy. W przypadku zaawansowanej niedoczynności, specjalista może również zalecić wykonanie USG jamy brzusznej oraz RTG i EKG klatki piersiowej . W ten sposób sprawdza się występowanie negatywnych skutków niedoczynności tarczycy, takich jak gromadzenie płynu w organizmie czy zbyt wolna czynność serca. Leczenie niedoczynności tarczycy: podawanie hormonów Po zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy pacjent powinien poddać się leczeniu farmakologicznemu. Jeśli przyczyną choroby jest niedobór jodu, zaleca się zażywanie preparatów na bazie jodu w celu uzupełnienia poziomu tego pierwiastka. Zazwyczaj przyczyna leży jednak gdzie indziej, a jedynym...

Test ciążowy
© puhhha/Fotolia.com
Styl życia
Choroby tarczycy w ciąży – jak rozpoznać i leczyć nadczynność i niedoczynność tarczycy
Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy należy leczyć, ponieważ w innym wypadku może dojść do poronienia, przedwczesnego porodu lub wad rozwojowych u dziecka. Choroby tarczycy doprowadzają do rozregulowania gospodarki hormonalnej całego organizmu.

Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy należy leczyć, ponieważ w innym wypadku może dojść do poronienia, przedwczesnego porodu lub wad rozwojowych u dziecka. Choroby tarczycy doprowadzają do rozregulowania gospodarki hormonalnej całego organizmu.   Choć badanie tarczycy nie jest obowiązkowe dla ciężarnych kobiet , zdecydowanie warto mu się poddać, tym bardziej, że jest finansowane przez NFZ. Badanie TSH w ciąży Podstawowym badaniem, które pozwala na wykrycie problemów z tarczycą jest badanie TSH, czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi. Tarczycę powinny koniecznie skontrolować kobiety, które wcześniej straciły ciążę bez wyraźnego powodu lub w przeszłości miały problemy z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. W przypadku niskich wyników TSH należy zrobić dodatkowe badania fT3 (wolnej trójjodotyroniny) i fT4 (wolnej tyroksyny), ponieważ w ciąży poziom TSH naturalnie się obniża. USG także pozwoli potwierdzić lub wykluczyć zmiany w obrębie tarczycy. Niedoczynność tarczycy w ciąży – objawy Typowymi objawami niedoczynności tarczycy są: osłabienie i senność, zła tolerancja zimna i ciągłe poczucie marznięcia, zaparcia, bóle głowy , mięśni i stawów, problemy z koncentracją i pamięcią, niewspółmierny do diety przyrost masy ciała i jego obrzmienie. Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży polega – tak jak i poza nią – na przyjmowaniu doustnie tyroksyny, czyli hormonu tarczycy. Jeśli niedoczynność tarczycy matki nie jest leczona w trakcie ciąży, dziecko może mieć niską wagę urodzeniową , noworodkowy zespół zaburzeń oddechowych lub urodzić się zbyt wcześnie. Dzieci matek z niedoczynnością mogą też cierpieć na opóźnienie rozwoju...

lekarz i dziecko
©madhourse/Fotolia
Styl życia
Tarczyca u dzieci: jak zdiagnozować i leczyć nadczynność tarczycy?
Chora tarczyca u dzieci zdarza się bardzo rzadko, a jej leczenie jest długotrwałe, zwłaszcza jeśli wystąpią trudności w rozpoznaniu przyczyny choroby. Dużo prościej zdiagnozować nadczynność gruczołu. Wstępnie można ją wykryć przez morfologię krwi. Kilka dodatkowych badań daje pełną diagnozę.

Chora tarczyca u dzieci zdarza się bardzo rzadko, a jej leczenie jest długotrwałe, zwłaszcza jeśli wystąpią trudności w rozpoznaniu przyczyny choroby. Dużo prościej zdiagnozować nadczynność gruczołu. Wstępnie można ją wykryć przez morfologię krwi. Kilka dodatkowych badań daje pełną diagnozę. Diagnostyka nadczynności tarczycy u dzieci Aby zdiagnozować u dziecka nadczynność tarczycy, trzeba udać się z nim do endokrynologa, który poprzez badanie krwi oznaczy stężenie hormonów: TSH, FT3 i FT4 oraz ilość przeciwciał przeciwtarczycowych (TRAb i anty-TPO). Przeprowadzi też badanie palpacyjne i ultrasonograficzne tarczycy . Samo rozpoznanie choroby to jednak dopiero początek – kolejnym krokiem jest znalezienie przyczyny nadprodukcji hormonów przez tarczycę. Bez tego ciężko znaleźć skuteczną metodę leczenia. Leczenie nadczynności tarczycy u dzieci Rodzice dzieci chorych na tarczycę powinni przede wszystkim dbać o to, by maluch był cały czas pod kontrolą endykrynologiczną, nawet po wyleczeniu choroby. Zanim jednak nastąpi powrót do zdrowia, trzeba dobrać odpowiednią dla dziecka metodę leczenia , która jest zależna od przyczyny choroby. Celem jest opanowanie wydzielania nadmiernej ilości hormonów przez tarczycę. Można to osiągnąć drogą farmakologiczną. Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwtarczycowych nie wpływa jednak dobrze na organizm. Wśród działań niepożądanych tyreostatyków są uszkodzenie szpiku kostnego i upośledzenie funkcji wątroby. Inną metodą leczenia nadczynności tarczycy jest działanie promieniotwórczym izotopem jodu. Efektem jednorazowego podania radiojodu jest zmniejszenie rozmiaru gruczołu. Trzeci sposób na wyleczenie choroby to operacja podczas której wycina się część tarczycy lub usuwa nadczynne guzki. Jest to jednak metoda stosowana tylko w ostateczności, kiedy dwie pozostałe zawodzą.  Niedobór hormonów...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner