Czy nadmiar gazów w jelitach świadczy o chorobie?
Nadmiar gazów w jelitach jest wstydliwym problemem. Obecność gazów jest naturalna – spowodowana fermentacją spożywanego pokarmu oraz połykaniem powietrza w trakcie jedzenia, mówienia czy spania z otwartymi ustami.
Nadmiar gazów w jelitach jest wstydliwym problemem. Obecność gazów jest naturalna – spowodowana fermentacją spożywanego pokarmu oraz połykaniem powietrza w trakcie jedzenia, mówienia czy spania z otwartymi ustami.
Przyczyny nadmiaru gazów w jelitach
Nadmiar gazów może być spowodowany wieloma czynnikami związanymi w dużej mierze z pracą układu trawiennego. Może to być niemożność właściwego trawienia roślin strączkowych czy nadmiernego żucia gumy odświeżającej oddech. Czasami wynika również z przyczyn fizjologicznych: zbyt wiele powietrza połykanego w trakcie mówienia przez osoby znerwicowane może spowodować gromadzenie się gazów w jelitach, a co skutkuje późniejszymi wzdęciami.
Kiedy nadmiar gazów oznacza chorobę?
Nadmiar gazów może być jednym z objawów choroby. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu, tym bardziej, że powoduje dyskomfort. Nadmiar gazów może sygnalizować choroby:
- choroba refluksowa przełyku,
- zespół jelita nadwrażliwego,
- torbiel trzustki,
- marskość wątroby,
- zapalenie otrzewnej.
Jak walczyć z nadmiarem gazów w jelitach?
Czasami niedobór enzymów trzustkowych może wywołać nadmiar gazów w jelicie czy niewłaściwa dieta, bogata w fasolę. Dlatego gdy dotyka nas ten problem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu ustalenia przyczyny tych dolegliwości. Jeżeli badania nie potwierdzą choroby, powinniśmy zaobserwować, kiedy szczególnie odczuwamy nadmiar gazów w organizmie. Czego unikać:
- picie przez słomkę gazowanych napojów,
- szybkie mówienie,
- rozmawianie podczas posiłku,
- zbyt szybkie spożywanie posiłków,
- nerwowe, szybkie oddychanie,
- spanie z otwartymi ustami.
Nadmiar gazów w organizmie nie musi oznaczać od razu poważnych schorzeń. Ale zawsze lepiej upewnić się w gabinecie lekarskim, że nie jest objawem choroby układu pokarmowego.
- Choroba jelit są chorobami cywilizacyjnymi. Nieprawidłowe odżywianie to przyczyna choroby uchyłkowej jelita grubego.
- Nudności, wymioty i zaburzenia rytmu wypróżnień to objawy choroby uchyłkowej jelita grubego.
- Leki przeciwbólowe i rozkurczowe są niezbędne w leczeniu choroby uchyłkowej jelita grubego.
- Dolegliwości jelit najlepiej jest leczyć odpowiednim jadłospisem. Sprawdź zalecaną dietę przy zespole jelita drażliwego.
- Lekarze nie znają przyczyn zespołu jelita drażliwego. Czy wiesz, jak leczyć zespół jelita drażliwego?