Joga śmiechu – pomaga wyrażać uczucia i poprawia nastrój
Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Łączy ćwiczenia wywołujące śmiech, klasyczne ćwiczenia jogi i ćwiczenia relaksacyjne. Pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga otworzyć się na innych.
Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Łączy ćwiczenia wywołujące śmiech, klasyczne ćwiczenia jogi i ćwiczenia relaksacyjne. Pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga otworzyć się na innych.
Zajęcia z jogi śmiechu mogą korzystnie wpływać na samopoczucie, ponieważ organizm ludzki nie rozróżnia efektów śmiechu wywołanego świadomie i spontanicznego.
Historia jogi śmiechu
Joga śmiechu zrodziła się w Indiach. Jej pionierem jest dr Madan Kataria. Indyjski internista w 1995 roku zainicjował koncepcję wykorzystania śmiechu, jako czynnika, który pozytywnie wpływa na nastrój i zdrowie.
Korzyści z jogi śmiechu
Joga uśmiechu korzystnie wpływa na zdrowie. Śmiech zwiększa kreatywność. Redukuje stres i rozluźnia napięcia. Dostarcza dużą dawkę tlenu i zwiększa poziom energii. Pobudza wydzielanie endorfin. Poprawia nastrój. Ułatwia kontakt z innymi. Sprawia, że uczestnicy stają się bardziej otwarci i lepiej współpracują w grupie. Joga zwiększa częstotliwość śmiania się na co dzień. Ułatwia spontaniczne reagowanie śmiechem.
Jak wyglądają zajęcia jogi śmiechu?
Joga śmiechu jest połączeniem standardowych ćwiczeń śmiechowych i klasycznych ćwiczeń jogi – oddechowych i relaksacyjnych. Celem zajęć jest próba opanowania zdolności podnoszenia samych siebie na duchu. Ćwiczenia odbywają się w grupie. Uczestnicy zachowują ze sobą kontakt wzrokowy. Zajęcia z jogi śmiechu polegają na wykonywaniu serii ćwiczeń, które aktywizują i rozciągają ciało. W trakcie sesji przeprowadzane są także tzw. „ćwiczenia śmiechowe”. Są one wykonywane na zmianę z klasycznymi ćwiczeniami oddechowymi jogi oraz elementami tańca. Zaletą ćwiczeń jest atmosfera – klimat zabawy połączony jest z dynamiką zajęć i techniką ćwiczeń. Po zakończonym treningu uczestnicy wykonują serię ćwiczeń relaksacyjnych.
Przeciwwskazania do uczestnictwa w sesji jogi śmiechu
Z zajęć jogi śmiechu zrezygnować powinny osoby ze skłonnościami do padaczki. Sesja odradzana jest osobom z przepuklinami, chorobami serca i chorobami psychicznymi. Osoby, które mają inne problemy zdrowotne, powinny skontaktować się z lekarzem i skonsultować możliwość wykonywania ćwiczeń aerobowych, które wykorzystują głośny śmiech.
Cena zajęć z jogi śmiechu wynosi 40-50 zł.
- Gelotologia wspomaga inne metody leczenia oraz wykorzystywana jest w profilaktyce. Czy gelotologia jest skuteczna? Właściwości zdrowotne śmiechu.
- Od czasów starożytnych filozofowie zastanawiali się nad tym, czym jest szczęście. A czym jest szczęście według badań naukowych?
- Aby utrzymać szczęśliwy związek, należy skutecznie się komunikować i pamiętać o bliskości. Zobacz 6 porad, jak utrzymać szczęśliwy związek.