Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Acroyoga
© petunyia/Fotolia.com
Styl życia

Acroyoga: joga, akrobatyka i masaż tajski w jednym

Acroyoga wzmacnia mięśnie i zwiększa ich rozciągliwość, uczy koncentracji, poprawia równowagę, a także odpręża. To połączenie asanów jogi, akrobatyki i masażu tajskiego. Ćwiczenia wykonuje się w parach, ale potrzebna jest również trzecia osoba do asekuracji.

Acroyoga wzmacnia mięśnie i zwiększa ich rozciągliwość, uczy koncentracji, poprawia równowagę, a także odpręża. To połączenie asanów jogi, akrobatyki i masażu tajskiego. Ćwiczenia wykonuje się w parach, ale potrzebna jest również trzecia osoba do asekuracji.

Podstawy acroyogi

Ćwiczenia w ramach acroyogi wykonywane są w parach lub w trójkach. Są to pozycje (asany) znane z jogi, dostosowane do wykonywania ich ponad ziemią. Jedna osoba jest podstawą (base) i ma największy kontakt z podłożem, np. całymi plecami. Podstawa unosi drugą osobę, flyera, który przyjmuje dynamicznie jedną pozycję za drugą. Acroyoga nie tylko wzmacnia mięśnie i zdolność zachowania równowagi, jest treningiem koncentracji, a także jest na relaks. Po zakończeniu ćwiczeń wykonuje się tajski masaż. Acroyoga to również sposób na przełamanie oporów przed kontaktem z innymi ludźmi, uczy współpracy i budowania zaufania.

Acroyoga dla wszystkich – ograniczenia i nauka

Acroyoga to aktywność nie tylko dla szczupłych i wysportowanych osób. Początkujący zaczynają od prostszych ćwiczeń i pod bacznym okiem trenera. Podstawa i flyer zmieniają się rolami, a powodzenie ćwiczeń zależy od kooperacji i napięcia mięśni obojga partnerów. Kluczową rolę odgrywa też wzajemne zaufanie. Dużą rolę zwłaszcza na początku odgrywa trzecia osoba, której zadaniem jest obserwowanie i asekuracja ćwiczących, a także dawanie wskazówek co do kolejnych przybieranych pozycji. Głównymi celami acroyogi są rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni, trening koncentracji, budowanie i pogłębianie relacji między partnerami, a także relaks.

 

Przeciwwskazania do uprawiania acroyogi to nadwaga lub otyłość oraz problemy ze stawami (zwłaszcza kolanowymi i nadgarstków).


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta w białym stroju wykonuje ćwiczenia pilatesu.
©Gelpi/Fotolia
Styl życia
Pilates – trening, który podnosi świadomość własnego ciała i koryguje wady postawy
Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. Wzmacnia mięśnie – szczególnie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, mięśnie głębokie i posturalne. Efekty pilatesu to poprawa gibkości i elastyczności organizmu, korekcja wad postawy i zwiększenie sprawności fizycznej. Ćwiczenia pilatesu podnoszą świadomość własnego ciała.

Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. Wzmacnia mięśnie – szczególnie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, mięśnie głębokie i posturalne. Efekty pilatesu to poprawa gibkości i elastyczności organizmu, korekcja wad postawy i zwiększenie sprawności fizycznej. Ćwiczenia pilatesu podnoszą świadomość własnego ciała. Efekty pilatesu – wzmocnienie mięśni, poprawa postawy Pilates to trening fizyczny, który ma na celu poprawę elastyczności i rozciągnięcie mięśni. Ten system ćwiczeń został wymyślony przez niemieckiego sportowca – Josepha Pilatesa . Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych (wzmacniających), baletu i jogi . Ćwiczenia mają wzmacniać mięśnie – szczególnie mięśnie brzucha, pleców i pośladków, ale bez rozbudowywania masy mięśniowej. Trening pilatesu wzmacnia także mięśnie dna miednicy i mięśnie podtrzymujące macicę i pęcherz. W efekcie regularnych treningów pilatesu kręgosłup jest odciążony, postawa ciała poprawiona (pilates wzmacnia mięśnie podpierające kręgosłup i stabilizujące sylwetkę), a ciało bardziej elastyczne. Pilates obniża poziom stresu. Pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie osób ćwiczących. Poprawia kondycję ruchową i koncentrację. Ćwiczenia pilatesu zalecane są osobom po przebytych kontuzjach, ponieważ pomagają odzyskać sprawność organizmu. Trening pilatesu mogą wykonywać wszyscy. Ćwiczenia pilatesu – relaks i rozluźnienie W trakcie wykonywania ćwiczeń pilatesu należy się rozluźnić i zrelaksować. Osoba ćwicząca powinna próbować skoncentrować się na własnym oddechu i kontrolować przeponę. Trening pilatesu rozpoczyna się 10 minutową rozgrzewką i składa się zwykle z 7-8 ćwiczeń trwających około 50-60 minut do 90 minut . Każde ćwiczenie wykonywane jest około 10 razy. Najlepsze efekty treningu przynosi...

Air joga
© vladee/Fotolia.com
Styl życia
Joga w powietrzu na hamakach – air joga – wzmacnia mięśnie i relaksuje
Asany w air jodze są wykonywane z użyciem specjalnej chusty zwisającej z sufitu – hamaka. Ten rodzaj ćwiczeń mniej obciąża plecy i stawy niż klasyczna joga, ułatwia wykonywanie trudniejszych ćwiczeń i relaksuje.

Asany w air jodze są wykonywane z użyciem specjalnej chusty zwisającej z sufitu – hamaka. Ten rodzaj ćwiczeń mniej obciąża plecy i stawy niż klasyczna joga, ułatwia wykonywanie trudniejszych ćwiczeń i relaksuje. Air joga to joga na hamakach wieszanych do sufitu Air joga, czyli joga w powietrzu, łączy elementy jogi, akrobatyki i pilatesu . Ćwiczenia wykonuje się na podwieszanych do sufitu hamakach – chustach, które pełnią rolę trapezu. Air joga pozwala wykonać o wiele trudniejsze asany, np. te w pozycji odwróconej (do góry nogami). Na hamak przenosi się część ciężaru ciała, a osoby zaawansowane są w stanie wszystkie ćwiczenia wykonywać bez kontaktu z podłożem, cały ciężar ciała opierając na chuście. Air joga mniej niż zwykła joga obciąża stawy i plecy Celem air jogi jest zwiększenie ruchliwości stawów, rozciągliwości mięśni, ich wzmocnienie, a także relaks. Korzystanie z hamaka odciąża plecy, wzmacnia mięśnie ramion oraz brzucha i nóg, a także przynosi odprężenie – trening wieńczy odpoczynek w hamaku. Podczas płynnego przybierania kolejnych pozycji krew krąży intensywnie po całym ciele, dotleniając organizm i motywując jego układy do pracy. Air joga jest też efektowna dzięki temu, że zawiera elementy akrobatyki. Nie wszystko na raz – ćwiczenia air jogi dla początkujących i zaawansowanych Na zajęcia z jogi na hamakach mogą uczęszczać osoby, które trenują zwykłą jogę, ale też takie, które z jogą nie miały do czynienia . Ćwiczenia dobierane są do stopnia zaawansowania trenującego , zawsze rozpoczynają się od pozycji wymuszających kontakt z podłogą. Początkujący zwykle kilka tygodni uczą się przenoszenia ciężaru ciała na hamak.   Z air jogi powinny zrezygnować osoby z chorobami serca, jaskrą, osteoporozą, chorobami stawów i układu nerwowego, osoby po niedawnych urazach głowy, a także ciężarne....

zajęcia aqua pilates
©Nomad_Soul/Fotolia.com
Styl życia
Aqua pilates: wzmacnia mięśnie, poprawia koncentrację i świadomość oraz postawę ciała
Aqua pilates to ćwiczenia, które może wykonywać praktycznie każdy, niezależnie od kondycji. Trening skutecznie wzmacnia mięśnie ze względu na działanie oporu wody. Poprawia też równowagę i koncentrację oraz zwiększa świadomość ciała.

Aqua pilates to ćwiczenia, które może wykonywać praktycznie każdy, niezależnie od kondycji. Trening skutecznie wzmacnia mięśnie ze względu na działanie oporu wody. Poprawia też równowagę i koncentrację oraz zwiększa świadomość ciała. Pilates to seria ćwiczeń stworzona przez Josepha Pilatesa na początku XX wieku. Dzięki tej formie aktywności można uelastycznić i rozciągnąć wszystkie mięśnie ciała. Pilates łączy elementy baletu, jogi i ćwiczeń izometrycznych . Ćwiczenia w wodzie – aqua pilates dają dodatkowe możliwości. Aqua pilates – ćwiczenia dla każdego Aqua pilates może ćwiczyć każdy. Niepotrzebna jest kondycja ani siła. To aktywność odpowiednia dla osób starszych i po wypadkach, a także kobiet w ciąży. Ćwiczyć mogą też ci, którzy mają problemy ze stawami i kręgosłupem (oczywiście za zgodą lekarza). Pilates w wodzie to skuteczna forma rehabilitacji . Ryzyko kontuzji w trakcie treningu jest znikome. Efektywność treningu aqua pilates Jedna godzina ćwiczeń w basenie daje efekty porównywalne do dwugodzinnego treningu na sali. Dzieje się to dlatego, że woda stawia opór przy wykonywaniu ruchów. Jest on dość delikatny, ale odczuwalny. Dzięki niemu mięśnie pracują mocniej niż na lądzie. Jednocześnie siła wyporu sprawia, że ćwiczenia wymagają mniej wysiłku w porównaniu do zajęć prowadzonych na sali. Na zajęciach aqua pilates wykorzystywane są piłki, makarony i obciążniki. Wspomagają one prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ruchów. Mocniejsze mięśnie Pilates w wodzie to ćwiczenia, które wzmacniają tzw. mięśnie głębokie znajdujące się przy kręgosłupie i stabilizujące go. Zwiększanie siły mięśni odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykonywanie ruchów „od środka na zewnątrz”. Drugim jest...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner