Miłość czy przyzwyczajenie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Pusty związek: bycie ze sobą z przyzwyczajenia

Kiedy nie wiesz, czy powodem, dla którego wciąż jesteście razem jest miłość czy przyzwyczajenie, prawdopodobnie dobrnęliście do fazy tzw. pustego związku. Trudno wtedy określić, co naprawdę trzyma partnerów ze sobą.

Kiedy nie wiesz, czy powodem, dla którego wciąż jesteście razem jest miłość czy przyzwyczajenie, prawdopodobnie dobrnęliście do fazy tzw. pustego związku. Trudno wtedy określić, co naprawdę trzyma partnerów ze sobą.

Rozwój miłości według psychologii

W Polsce miłością z psychologicznego punktu widzenia zajmuje się prof. Bogdan Wojciszke, autor znanej książki „Psychologia miłości”. Opisał w niej typowe fazy, przez jakie przechodzą związki:
1. Zakochanie,
2. Romantyczne początki,
3. Związek kompletny,
4. Związek przyjacielski,
5. Związek pusty,
6. Rozpad związku.
Dynamika przechodzenia przez kolejne fazy jest różna – niektórym potrzeba miesięcy, by dojść do związku kompletnego, inni pracują nad tym lata, a jeszcze inni w ogóle nie dochodzą do tego etapu. Każda faza jest też różna pod względem tego, jaki rodzaj miłości w niej dominuje, albo raczej jakie jej elementy górują – namiętność (silne emocje, pożądanie), zaangażowanie (świadoma decyzja odnośnie kontynuowania związku) czy też intymność (bliskość, szacunek, wzajemne zrozumienie). Pierwszy jest typowy dla początkowych faz związku, z czasem zaczyna pojawiać się intymność, a po nim zaangażowanie, które stopniowo zaczynają dominować. Związek kompletny, będący idealną sytuacją, to okres, w którym panuje względna równowaga między poszczególnymi czynnikami. 

Wiele osób jednak twierdzi, że złotym wiekiem ich relacji jest przekształcenie się związku w związek przyjacielski, gdzie namiętność powoli wygasa, ale ludzie są wciąż bardzo sobie bliscy emocjonalnie. Jednak kolejna faza, czyli związek pusty, świadczy już o tym, że partnerów nie łączy nawet poczucie intymności, a pozostaje jedynie zaangażowanie. To jest właśnie moment, kiedy pojawia się pytanie o to, czy jest to jeszcze miłość czy przyzwyczajenie. Często kolejnym etapem jest rozstanie, ale ludzie potrafią tkwić wiele, wiele lat w tej fazie.

Kasia gotuje z Polki pl: jak zrobić lukier

Po czym poznać, że to nie miłość a przyzwyczajenie

Czy dostrzegasz te sygnały ostrzegawcze w swoim związku:

 • gdy jesteście razem, wolicie zająć się swoimi własnymi sprawami;
 • oboje łatwo się irytujecie na siebie nawet z powodu błahostek;
 • coraz częściej się ze sobą nie zgadzacie;
 • albo: nie chce się już wam nawet kłócić
 • coraz trudniej wam postawić się w sytuacji drugiej osoby;
 • w ciągu ostatnich miesięcy nie mieliście żadnego czasu tylko dla siebie;
 • często myślicie, że gdyby nie dzieci/kredyt/inne zobowiązania już dawno byście się rozstali;
 • nie rozmawiacie o swoich uczuciach;
 • i nawet się nimi nie interesujecie;
 • wolicie towarzystwo swoich przyjaciół;
 • zauważacie coraz więcej wad;i nie pamiętacie, dlaczego wzięliście ślub/związaliście się ze sobą;
 • gdyby jedno z was wygrało milion złotych na loterii, uciekłoby na drugi koniec świata zacząć wszystko od nowa.

Jeśli tak, prawdopodobnie zabrnęliście już do miejsca, gdzie łatwo ocenić, czy to miłość czy przyzwyczajenie. Jednak czy to oznacza, że wasz związek jest skazany na porażkę i czeka was tylko rozstanie? Absolutnie nie. Na ratowanie związku nigdy nie jest za późno, ale pod jednym warunkiem – oboje musicie tego chcieć i musicie być gotowi nawet na ciężką pracę.


Mężczyzna oświadcza się kobiecie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sześć faz miłości: zakochanie, romantyczne początki, związek kompletny, przyjacielski, pusty, rozpad
Psycholog Robert Sternberg uważa, że miłość określają trzy czynniki takie jak intymność, namiętność oraz zaangażowanie. W zależności od tego, jak te czynniki się układają, można wskazać fazy miłości. Sternberg wymienia 6 faz w rozwoju związku.

Psycholog Robert Sternberg uważa, że miłość określają trzy czynniki takie jak intymność, namiętność oraz zaangażowanie. W zależności od tego, jak te czynniki się układają, można wskazać fazy miłości. Sternberg wymienia 6 faz w rozwoju związku. Faza pierwsza: zakochanie Na etapie zakochania najważniejszą rolę odgrywa namiętność. Zakochana osoba patrzy na partnera przez różowe okulary. Wszystko, co związane jest z drugą osobą, wydaje się jej piękne, nie dostrzega złych stron ukochanej osoby. W pierwszej fazie partnerzy czują się szczęśliwi, chcą, by to uczucie trwało jak najdłużej. Jednakże ten etap nie trwa zazwyczaj zbyt długo. Faza druga: romantyczne początki Faza druga jest krótkotrwała. W czasie jej trwania partnerom zależy na częstych kontaktach i prowadzeniu długich rozmów. Rodzi się intymność, ale cały czas partnerami kieruje namiętność. Zaczynają oni dzielić się ze sobą tajemnicami i kłopotami, stają się sobie bliscy. Pod koniec fazy romantycznych początków zapada decyzja o kontynuacji relacji bądź jej zaniechaniu. Jeśli osoby chcą ze sobą być, to związek wkracza w fazę trzecią. Faza trzecia: związek kompletny Na tym etapie intymność i namiętność utrzymują się, ale dodatkowo pojawia się zaangażowanie . Jest to czas zaufania , wspierania się nawzajem i satysfakcji z relacji, ponieważ partnerzy są ukierunkowani na dawanie i branie. Jednakże stopniowo zaczyna wygasać namiętność. Wówczas związek wkracza w czwartą fazę. Faza czwarta: związek przyjacielski Na etapie przyjacielskiego związku dominuje zaangażowanie. Partnerzy są sobie oddani, mimo że namiętność niemal wygasła. Po pewnym czasie pojawiają się pułapki intymności, czyli bezkonfliktowość, poczucie obowiązku czy dobroczynność, które mogą doprowadzić do rozpadu związku. Wynika to z tego, że...

"Ciemniejsza strona Greya" - teledysk do piosenki promującej film
Materiały prasowe/YouTube
Newsy
Już jest teledysk do piosenki promującej "Ciemniejszą stronę Greya"! Uwaga, jest bardzo zmysłowy!
Już jest teledysk do piosenki promującej "Ciemniejszą stronę Greya"! Uwaga, jest bardzo zmysłowy!

Już jest teledysk do piosenki "I don't wanna live forever" Taylor Swit i Zayna Malika. Utwór promuje film "Ciemniejsza strona Greya". Samą piosenkę poznaliśmy już jakiś czas temu, a teraz przyszła pora na klip. Trzeba przyznać, że zarówno jedno, jak i drugie prezentuje się bardzo zmysłowo! To doskonała zapowiedź drugiej części hitowego filmu "Pięćdziesiąt twarzy Greya", który powstał na podstawie bestsellera.    Zobacz też:  Nowe sceny z Ciemniejszej strony Greya! Pocałunki, kłótnie... Jest naprawdę gorąco! WIDEO i ZDJĘCIA   "I don't wanna live forever" - teledysk do piosenki Taylor Swift   Klip idealnie oddaje atmosferę film. Są ogromne emocje, namiętność i niedopowiedzenia. Druga część przygód Anastazji i Christiana to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku. Jednocześnie to powrót do nagrywania Taylor Swift, która miała niemal dwuletnią przerwę. Piosenkę nagrała w duecie z  piosenkarzem byłej brytyjskiej grupy "One Direction". Zobaczcie, jak wyszła ich współpraca.   Premiera "Ciemniejszej strony Greya" już 10 lutego.   Polecamy:   Sześć faz miłości: zakochanie, romantyczne początki, związek kompletny, przyjacielski, pusty, rozpad   Więcej o filmie "Ciemniejsza strona Greya":   Nowe zdjęcia z planu "Ciemniejszej strony Greya"! Anastazja w bikini, Christian bez koszulki   Mamy PEŁNY zwiastun "Ciemniejszej strony Greya" i zdjęcia z filmu! Mnóstwo gorących scen! WIDEO   Są nowe zdjęcia z planu Ciemniejszej strony Greya. Namiętne pocałunki, kłótnie!   Teledysk do piosenki "I don't wanna live forever"jest bardzo zmysłowy. Podoba się Wam?   Film w kinach już od 10 lutego. 

Mężczyzna z papierowym sercem na sznurku
© fiona_toke/Fotolia.com
Styl życia
Platoniczna miłość – czy ma sens
Platoniczną miłością nazywamy uczucie, które łączy dwie bliskie sobie osoby, ale nie zawiera w sobie seksualności.

Platoniczną miłością nazywamy uczucie, które łączy dwie bliskie sobie osoby, ale nie zawiera w sobie seksualności.   Zwykle ludzie używają terminu „platoniczna miłość” gdy darzą kogoś uczuciem, ale nie tylko nie chcą z tą osobą uprawiać seksu ale też nie chcą wchodzić z nią w jakikolwiek związek. Takie pojmowanie platonicznej miłości sprawia, że seks i związek są ze sobą utożsamiane i niemal funkcjonują jako synonimy.   Niebezpieczeństwo takiego utożsamiania tkwi w dużym upraszczaniu związków i kompletnym zapominaniu o tym, że istnieją związki, w których ludzie: sypiają ze sobą i darzą się romantycznymi uczuciami, sypiają ze sobą bez głębszych romantycznych uczuć, darzą się uczuciem romantycznym, ale nie sypiają ze sobą, darzą się uczuciem, ale nie romantycznym, nie sypiają ze sobą. Gdzie można w takim razie zakwalifikować miłość platoniczną? Prawdopodobnie do ostatniego typu związków, jednak to pojęcie jest stosowane do opisu jeszcze jednego rodzaju relacji. Miłość platoniczna czyli nieodwzajemniona Współcześnie coraz częściej mówi się o miłości platonicznej jako uczuciu nieodwzajemnionym – osoba, którą darzy się uczuciem, jest z jakiegoś powodu niedostępna. Może być już w związku z kimś innym, być w nieodpowiednim wieku lub po prostu nie czuje tego samego. Często osoby, będące obiektem takiej miłości, nawet o tym nie wiedzą. Można to porównać do bycia w tzw. friendzone , czyli funkcjonowania tylko jako przyjaciel, choćby najlepszy. Nierzadko mówi się także o miłości platonicznej w kontekście osoby, która nawet nie tyle nie wie o tych uczuciach, ale nawet nie ma pojęcia o istnieniu osoby, która ją tymi uczuciami darzy . Platoniczna miłość czy przyjaźń? Niekiedy mówi się o platonicznej miłości w jeszcze innym kontekście – to emocjonalny związek dwóch osób ,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik