Uzależnienie od miłości
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Miłość jak narkotyk: naturalny haj i uzależnienie

Uzależnienie od miłości przebiega podobnie jak i inne uzależnienia – pojawia się przymus ciągłego kontaktu z partnerem i wręcz osaczania go.

Uzależnienie od miłości przebiega podobnie jak i inne uzależnienia – pojawia się przymus ciągłego kontaktu z partnerem i wręcz osaczania go.

 

Miłość to jedno z największych i najpiękniejszych uczuć, jakich można doświadczyć. Nic dziwnego, że wiele ludzi nie wyobraża sobie życia bez drugiej osoby, którą mogłaby nim obdarzyć oraz otrzymać to samo. W pewnym momencie jednak kończy się zwykłe pragnienie bycia kochanym, a zaczyna się uzależnienie od miłości. Czym właściwie jest?

Uzależnienie od miłości

Uzależnienie od miłości przebiega bardzo podobnie do uzależnienia od jakiejkolwiek substancji czy kompulsywnego zachowania. Można powiedzieć, że miłość dosłownie działa jak narkotyk:

 

 • Tolerancja – „zdrowy” partner rozpoznaje i szanuje granice w związku i nigdy nie używa drugiej osoby po to, by zaspokoić swój głód – głód miłości. Osoba uzależniona od miłości potrzebuje coraz więcej dowodów uczuć, coraz więcej ich okazywania, zupełnie jak osoba uzależniona np. od alkoholu, potrzebująca coraz większych dawek, by wprowadzić się w stan upojenia.
 • Odstawienie – jeśli osoba uzależniona od miłości nie otrzymuje jej w odpowiedniej dawce, czyli po prostu ukochanego lub ukochanej nie ma w pobliżu, nie może się skupić na niczym oprócz myślenia i tęsknienia.
 • Izolacja – uzależnienie od miłości powoli sprawia, że osoba staje się coraz bardziej uwikłana i zaabsorbowana uczuciem, że zaczyna zaniedbywać inne dziedziny życia – obowiązki w pracy, rodzinę, przyjaciół, a nawet dbanie o samego siebie. Zdrowy, czyli nieuwikłany i nieuzależniony, partner dąży do realizacji swoich celów niezależnie, kontynuując swój rozwój osobisty na wszystkich polach.
 • Zaprzeczenie – osoba uzależniona od miłości nieustannie pakuje się w szkodliwe i bolesne relacje, nie mogąc sobie poradzić z tą sytuacją. Zdrowy partner, gdy zauważy jak bardzo partnerka jest uwikłana, często wycofuje się ze związku. Jednak dla osoby uzależnionej problem powróci w kolejnej relacji, bo znów w ten sam sposób uzależni się od partnera.

Czy jestem uzależniona od miłości?

Odpowiedz sobie (szczerze!), które z poniższych stwierdzeń do ciebie pasują – nieważne czy masz stałego partnera czy wciąż szukasz, randkując:

 • nie możesz przestać myśleć o swoim byłym;
 • chciałaś zmniejszyć liczbę randek, ale bez powodzenia;
 • przesadnie dbasz o to, by się przypodobać partnerowi;
 • jeśli się z kimś nie spotykasz, czujesz się nieswojo i rozdrażniona;
 • byłaś/jesteś w toksycznym związku, ale nie dążyłaś do jego zakończenia;
 • po rozstaniu wracasz do byłego, bo nie możesz znieść samotności;
 • cały wolny czas spędzasz z partnerem;
 • zaniedbujesz innych bliskich ze względu na partnera;
 • twój humor zawsze zależy od nastroju partnera;
 • gdy nie możesz się spotkać z partnerem, jesteś wściekła na cały świat.

 

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco przynajmniej na jeden z punktów, może to oznaczać, że jesteś uzależniona od miłości i bycia z kimś. Ale uwaga: jeśli jesteś we wczesnym etapie związku, tzw. fazie zakochania czy zauroczenia, rozwiąż test ponownie za jakiś czas, ponieważ dla romantycznych początków te objawy są naturalne.

 

Z uzależnieniem od miłości możesz nie poradzić sobie sama, a przyznanie się do tego, że problem istnieje, jest dopiero pierwszym krokiem. Następnym jest szukanie pomocy u specjalisty – najskuteczniejsza będzie terapia grupowa, która pozwoli ci się przyjrzeć jak reagujesz na kontakty z innymi ludźmi, oraz psychoterapia, prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę.


Uśmiechnięta para w łóżku
©George Dolgikh/fotolia
Styl życia
Czy jesteś uzależniony emocjonalnie od partnera?
Uzależnienie od partnera to utrata samodzielności i własnych poglądów na rzecz drugiej osoby. Choroba ta utrudnia życie nie tylko uzależnionemu, ale także osobie od niej uzależnionej.

Uzależnienie od partnera to utrata samodzielności i własnych poglądów na rzecz drugiej osoby. Choroba ta utrudnia życie nie tylko uzależnionemu, ale także osobie od niej uzależnionej. Czym jest uzależnienie od partnera? Uzależnienie od partnera polega na tym, że odczuwamy utratę własnej samodzielności i własnych poglądów na rzecz poglądów i zdania innej osoby. Czujemy się zagrożeni nawet wtedy gdy tylko wyobrazimy sobie chwilę spędzoną bez ukochanego. Jedynym celem naszego funkcjonowania jest zadowolenie tej drugiej osoby. W takim wypadku rezygnujemy z własnych planów, zmieniamy poglądy, wartości, przekonania przejmując je od partnera. Jakie są przyczyny uzależnienia emocjonalnego od partnera? Uzależnienie emocjonalne od partnera zaczyna się wtedy, kiedy będąc w związku jedna ze stron za bardzo się stara, spełnia wszystkie zachcianki i oczekiwania partnera. Zakochany robi wszystko aby nie stracić drugiej osoby. Z obawy przed utratą ukochanego rezygnuje z własnych planów i poświęca się coraz bardziej na rzecz partnera . Z czasem jest tak, że osoba uzależniona emocjonalnie od drugiej osoby nie ma już czasu dla siebie, własnej rodziny i przyjaciół. Obawa przed utratą ukochanej osoby wywołuje lęk, smutek, panikę, a niekiedy nawet agresję.   Uzależnieni od partnera nie są w stanie wyobrazić sobie, że zostaną sami. Osoba uzależniona dosyć często przytłacza partnera i staje się zaborcza. Uzależnienie emocjonalne dotyka przede wszystkim kobiet. Może to wynikać z problemów w dzieciństwie takich jak: brak akceptacji, zainteresowania i co najważniejsze brak miłości. Kolejnej przyczyny można doszukiwać się w sferze seksualnej. Kobieta podczas zbliżeń z partnerem produkuje oksytocynę, czyli hormon przywiązania. Hormon może wpływać na kształtowanie się uzależnienia od ukochanego . Osoba uzależniona...

Miłość przez internet
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Internetowa miłość ma sens, tylko rozegrajcie to dobrze
W dzisiejszych czasach, gdy bez problemu możemy w ułamku sekundy połączyć się z kimś z drugiego końca świata, coraz częściej budujemy różnego typu relacje online. Często zdarza się także i miłość przez internet – czasem spotyka nas dzięki portalom randkowym, a czasem spada jak grom z jasnego nieba w sytuacji, gdy się jej nie spodziewamy. Tak jak w życiu. Czy jednak ma szanse na to, by przeobrazić się w trwały związek?

W dzisiejszych czasach, gdy bez problemu możemy w ułamku sekundy połączyć się z kimś z drugiego końca świata, coraz częściej budujemy różnego typu relacje online. Często zdarza się także i miłość przez internet – czasem spotyka nas dzięki portalom randkowym, a czasem spada jak grom z jasnego nieba w sytuacji, gdy się jej nie spodziewamy. Tak jak w życiu. Czy jednak ma szanse na to, by przeobrazić się w trwały związek? Miłość przez internet – dlaczego może nie przetrwać Związek przez internet już na wejściu ma jeden ogromny mankament – opiera się właśnie na świecie wirtualnym. W związku z tym ma mnóstwo ograniczeń: sfera fizyczna – nawet jeśli łączy was czysto platoniczne uczucie, nadejdzie taki moment, że zechcecie się do siebie przytulić czy potrzymać za ręce, nie mówiąc już o czymś więcej. Kontakt fizyczny jest bardzo ważny w związku i nie ma sensu udawać, że jest inaczej; brak wsparcia – nie chodzi tu o emocjonalny brak wsparcia, z którym zresztą z pewnością też może być różnie, ale o tzw. prozę życia . Czasami potrzeba po prostu żeby ktoś pomógł nam nawet w czymś tak banalnym jak wymiana koła w samochodzie czy zaparzenie herbaty z cytryną, gdy złapaliśmy przeziębienie. Oczywiście może to zamiast ukochanego zrobić ktoś inny, ale... to od ukochanej osoby oczekuje się takiego wsparcia; luki w wiedzy na swój temat – to prawda, że to dotyczy nie tylko miłości przez internet , ale i stacjonarnych związków, ale opierając relację na łączach internetowych nie zobaczysz, jak druga osoba zachowuje się np. wśród swoich znajomych czy ogólnie wobec innych osób. Nie chodzi tu nawet o kwestię zdrady czy braku zaufania, ale o usposobienie, jakim jest człowiekiem – przed Skypem można się spiąć w sobie i odegrać oskarową rolę. Niewykluczone też, że druga osoba wcale nie udaje, ale samemu stworzyliście jej wizję i...

Kobieta przy stole ze ścieżkami kokainy
©korionov/Fotolia
Styl życia
Żeby walczyć z uzależnieniem, trzeba porzucić odgrywane role
Gdy ktoś dowiaduje się, że jego bliska osoba jest uzależniona, często jest w szoku i mimo najszczerszych chęci nie od razu wie, jak pomóc narkomanowi. Uzależnienie przebiega w podobny sposób niezależnie od substancji, jakiej dotyczy.

Gdy ktoś dowiaduje się, że jego bliska osoba jest uzależniona, często jest w szoku i mimo najszczerszych chęci nie od razu wie, jak pomóc narkomanowi. Uzależnienie przebiega w podobny sposób niezależnie od substancji, jakiej dotyczy. W co grają ludzie... jak pomóc narkomanowi, pomagając całej rodzinie Eric Berne stworzył psychologiczną koncepcję relacji między ludźmi, którą nazwał analizą transakcyjną (AT). Według niego ludzie w różnych sytuacjach zawsze przyjmują określone role: Dorosłego, Dziecka lub Rodzica. Jedna osoba może przyjmować różne role i zależą one od okoliczności, a samo odgrywanie tych określonych scenariuszy nazywa Berne grami. Jedną z podstawowych gier, którą zajmował się badacz, była gra pt. Alkoholik . Mimo że dotyczy uzależnienia od innej substancji, pomaga wyjaśnić także jak pomóc narkomanowi.   Osoba uzależniona stawia się w roli Dziecka, nawet jeśli jest pełnoletnia, na potrzeby gry Berne nazywa ją właśnie rolą Alkoholika – nie odpowiada za swoje zachowanie, nie ponosi konsekwencji, sprawdza granice. Osoby z otoczenia odgrywają role: Oskarżyciela – to najczęściej ktoś bliski, kto odwołuje się do norm, zakazów, czyni wyrzuty; Wybawiciela – to ktoś, kto nakłania do leczenia, do zmiany zachowania, okazuje troskę i zainteresowanie; Kozła ofiarnego – czyli kogoś, kto nie ingeruje w sam problem, ale pomaga rozwiązać problemy wywołane braniem, np. pożycza pieniądze, opłaca rachunki, kryje przed rodziną; Pośrednika – to osoba, która dostarcza narkotyki, krótko mówiąc – diler.   Zdarza się, że rolę Oskarżyciela, Wybawiciela i Kozła ofiarnego pełni ta sama osoba, np. rodzice utrzymujący uzależnionego syna i na zmianę proszący o rozpoczęcie odwyku i czyniący wymówki. Dlaczego tak ważne jest zrozumienie tej gry? Najpierw trzeba zrozumieć, że wszystko ma jakąś przyczynę i...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner