Medytacja dla początkujących
© FlavioRossato/Fotolia.com
Styl życia

Medytacja dla początkujących – wskazówki

W praktykowaniu medytacji najważniejsza jest regularność i systematyczność. Medytacja sprawia, że trenując umysł, wypracowuje się nawyk, który przynosi wiele dobrego. Medytacja to ćwiczenie umysłu, ale ciało również otrzymuje wiele korzyści w tym procesie.

W praktykowaniu medytacji najważniejsza jest regularność i systematyczność. Medytacja sprawia, że trenując umysł, wypracowuje się nawyk, który przynosi wiele dobrego. Medytacja to ćwiczenie umysłu, ale ciało również otrzymuje wiele korzyści w tym procesie.

 

Aby rozpocząć medytację, nie ma konieczności przyjmowania pozycji kwiatu lotosu, która dla większości osób jest trudna do wykonania. Wystarczy usiąść wygodnie na łóżku, krześle czy podłodze. Medytować można również w pozycji leżącej. Nie ważne również jest miejsce, ale najlepiej na początku praktykować medytację w cichych i odosobnionych pomieszczeniach.

1. Dwie minuty

Usiądź i spróbuj medytować nieprzerwanie przez dwie minuty. Taki czas na rozpoczęcie nauki medytacji w zupełności wystarczy. Jeżeli jesteś w stanie skupić się wyłącznie na własnym oddechu przez 120 sekund, jest to duży sukces.

2. Przyjrzyj się własnym myślom

W monecie, gdy przyjmiesz już wygodną pozycję, zastanów się nad tym, co dzieje się w twojej głowie. Nie ma żadnego ustalonego stanu, w którym powinna znajdować się osoba, która przystępuje do medytacji. Wszystkie emocje są dozwolone. To jest czas tylko dla ciebie, dlatego popatrz na to, co czujesz i jak się czujesz.

3. Skup się na oddechu

W trakcie sesji medytacyjnej twoje myśli zaczną błądzić. Możliwe, że zaczniesz zastanawiać się nad obowiązkami, niedokończonymi zadaniami lub planami na jutrzejszy dzień. W powrocie z tego rodzaju „wędrówki” bardzo pomocne jest liczenie oddechów oraz skupienie się na powietrzu, które przechodzi przez twój nos i usta.

4. Nie zniechęcaj się

Pamiętaj, że medytacja to trening i wymaga systematycznych ćwiczeń, dlatego nic złego się nie stanie, jeśli od razu nie będziesz mistrzem w tej dziedzinie. Daj sobie czas na naukę. Nie obawiaj się również, że coś robisz źle. Nie ma uniwersalnego sposobu medytacji, każdy wypracowuje swój własny styl.

5. Myśli to przyjaciele

Jeżeli kolejny raz twoja świadomość zacznie błądzić, spróbuj przyjrzeć się myślom i pomysłom, które się w niej pojawiają. Nie staraj się za wszelką cenę ich zbyć, rozproszyć. Pamiętaj, że medytacja to twój czas, i celem praktyki nie jest twoja frustracja spowodowana tym, że nie potrafisz na zawołanie oczyścić umysłu. Zamiast karcić się za nieustanny przepływ myśli, skup się na oddechu, licz wdechy, ćwicz świadomy przepływ powietrza przez twoje ciało.

6. Przeżywaj emocje

Jeżeli w trakcie medytacji pojawiają się silne uczucia, spróbuj dać im możliwość rozwinięcia się, przeżyj je. Nie ma znaczenia, czy jest to radość, czy gniew. To są twoje emocje, pozwól im się rozwinąć. Bądź tu i teraz i jeżeli towarzyszą ci uczucia, przyjrzyj się im.

7. Poznaj swój umysł

Praktyka medytacji służy wypracowaniu umiejętności koncentracji uwagi i wyciszenia, ale również poznania w jaki sposób pracuje twój umysł. Pamiętaj o tym, by być swoim przyjacielem. Próbuj dociec, dlaczego w trakcie medytowania pojawiają się konkretne przemyślenia. Nie karć się. Jeżeli twoja świadomość błądzi, powracaj do liczenia oddechów.

8. Jak pracuje twoje ciało?

W czasie oddechów staraj się pobyć w każdej części swojego ciała. Zastanów się, co czują twoje stopy, czy mięśnie ud nie są za bardzo napięte, w jaki sposób płuca i przepona wypełniają się powietrzem. Tego rodzaju „skan” pozwala na lepsze zrozumienie i poczucie własnej cielesności oraz nawiązanie z nią kontaktu.

9. Nie odkładaj kolejnego treningu

Punktem wyjścia systematycznej medytacji jest uświadomienie sobie, że robisz coś dobrego dla siebie, ponieważ w pełni na to zasługujesz. To na początku zaledwie dwie minuty w ciągu dnia, nie ma możliwości, aby w 24 godzinach nie znaleźć tak niewielkiej ilości uwagi. Medytuj codziennie. Po dwóch tygodniach zaczniesz zauważać korzyści medytowania, a po trzech stanie się ono twoim nawykiem.

dziewczyna krzyczy
©nastia1983/Fotolia
Styl życia
Co zrobić, gdy puszczają nerwy – jak konstruktywnie wyładować złość
Jak wyładować złość wie każde dziecko – pokrzyczeć, rozpłakać się, tupnąć nogą. Nie na wszystko możemy sobie pozwolić, gdy ktoś zagra nam na nerwach, a my jesteśmy w pracy lub w publicznym miejscu. Nie każdy sposób jest też konstruktywny i zdrowy. Co więc zrobić, gdy ledwo utrzymujemy nerwy na wodzy?

Jak wyładować złość wie każde dziecko – pokrzyczeć, rozpłakać się, tupnąć nogą. Nie na wszystko możemy sobie pozwolić, gdy ktoś zagra nam na nerwach, a my jesteśmy w pracy lub w publicznym miejscu. Nie każdy sposób jest też konstruktywny i zdrowy. Co więc zrobić, gdy ledwo utrzymujemy nerwy na wodzy? Jak wyładować złość konstruktywnie – 5 sposobów 1. Napisz to! - przelanie swojego gniewu na papier pomoże ci go lepiej zrozumieć i go przede wszystkim osłabi zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Gniew angażuje nie tylko umysł, ale i całe ciało . Opisanie tego, co cię spotkało i wszystkich myśli, jakie ci tylko przyszły do głowy, rozładuje go, a nic tak nie szkodzi, jak kumulowane negatywne emocje . Możesz też zacząć pisać swój gniewny dziennik, w którym będziesz zapisywać sytuacje, które cię zezłościły. To dodatkowo pomoże ci po pewnym czasie zobaczyć pewne schematy, zaobserwować, jakie sytuacje albo też jacy ludzie wytrącają cię z równowagi. A ta wiedza pozwoli ci tego unikać .   2. Wygadaj się komuś – ten sam chwyt możesz zastosować z kimś bliskim. Ale uwaga! Jeśli twoja przyjaciółka lubi dramatyzować, a mąż jest w gorącej wodzie kąpany i od razu pobiegnie do twojego szefa załatwić pewne sprawy po męsku, lepiej poprzestać na kartce i długopisie... Gdy jednak masz w otoczeniu kogoś, kto samą swoją obecnością działa jak relanium, nie wahaj się wygadać takiej osobie.   3. Uderz coś (nie kogoś!) - jeśli czujesz, że zaraz wybuchniesz, znajdź jakiś przedmiot, na którym możesz wyładować swoją budzącą się agresję. Porwij albo zgnieć kartkę (tylko żeby to nie była ważna faktura) i rzuć nią z impetem o ścianę. Jeśli masz pod ręką poduszkę, po prostu uderz w nią. Uwaga: nie rzucaj w ludzi, gołębie na balkonie, szklane...

rozmowa kwalifikacyjna
Flickr/Alan Cleaver/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Sztuka przekonującego mówienia, czyli jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej potrafią zaskoczyć niejednego kandydata. Przemyśl swoje osiągnięcia i dokonania, posługuj się faktami i opieraj je na przykładach.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej potrafią zaskoczyć niejednego kandydata. Przemyśl swoje osiągnięcia i dokonania, posługuj się faktami i opieraj je na przykładach. Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej 1. Dlaczego chce pani/pan pracować w naszej firmie? W odpowiedzi może paść kwestia chęci rozwoju, awansu, który w poprzedniej firmie nie był możliwy. Mówiąc o poprzedniej firmie skoncentruj się na pozytywach, nie narzekaj na szefostwo ani atmosferę (nie chcesz, przecież, aby nowy szef pomyślał, że jesteś konfliktowy).   2. Jakie są pani/pana największe osiągnięcia? Nad tym pytaniem warto popracować jeszcze w domu przed rozmową. Zastanów się, które osiągnięcia były najważniejsze i mogą mieć korzystny wpływ na przebieg rozmowy. Każde dokonanie popieraj konkretnym przykładem. Wspominaj o nagrodach, wyróżnieniach, awansach.   3. Proszę opowiedzieć o sobie. W tym przypadku w kilku zdaniach opisz swoje dokonania. Skup się na głównym temacie rozmowy kwalifikacyjnej, udowodnij jak wiele zyska firma, gdy cię zatrudni. Wymień najmocniejsze cechy swojego charakteru, zainteresowania i pasje.   4. Jakie są pani/pana trzy największe wady/zalety? Pamiętaj, że nikt nie jest ideałem, każdy ma wady. Musisz umieć mówić zarówno o swoich dobrych, jak i złych stronach.   5. Czy potrafi pani/pan pracować w zespole? Przemyśl tę odpowiedź. Zastanów się, jaką funkcję będziesz pełnił w firmie, jeżeli od początku wiesz, że masz pracować z innymi, nie wspominaj, że wolisz pracę samodzielną.   6. Co pani/pan wie na temat firmy? Odpowiedź powinna udowodnić, że kandydat wie, czym zajmuje się firma i wykazuje się świadomością obowiązków, jakie przyjdzie mu wypełnić....

Byk - znak zodiaku
Newsy
Byki ( jak David Beckham) czeka rozstanie! A Twój znak? Sprawdź swój horoskop!
Byki ( jak David Beckham) czeka rozstanie! A Twój znak? Sprawdź swój horoskop!

Co Cię czeka w maju? Daleka podróż, wyzwania w pracy, a może nowy związek?  Sprawdź swój   horoskop   z magazynu "Party", który przygotowała Anett Toya. Specjalistka we wróżeniu z różnych typów kart oraz w przekazach energetycznych. Telefon: 605 606 138.  Horoskop na maj 2019 z magazynu "Party"  Byk 21.04–20.05 Miłość:  Niestety, w najbliższym czasie poleją się łzy. Potężna kłótnia z partnerem sprawi, że odseparujecie się od siebie, a nawet rozstaniecie. Trudne chwile, również dla samotnych. Praca:  Szef nie będzie zadowolony z wykonywanej przez ciebie pracy. Projekt, w którym uczestniczyłaś, nie odniesie takiego sukcesu, na jaki liczyłaś.  Twoja szansa:  Przed tobą ciężki czas, ale otworzy ci on oczy na wiele spraw.  Bliźnięta 21.05–21.06 Miłość:  Twój związek potrzebuje pielęgnacji. Ty i partner pogubiliście się i musicie teraz trochę się postarać, aby znów było dobrze.    Praca:  Brak urlopu i nadgodziny zostaną ci wynagrodzone. Dostaniesz zasłużoną nagrodę w postaci dodatkowych pieniędzy czy kilku dni wolnego.  Twoja szansa:  Jeśli robisz zakupy w internecie, uważaj na oszustów.  Rak 22.06–22.07 Miłość:  Przed tobą i partnerem czas ciszy, zawieszenie relacji na jakiś czas. Być może potrzebujecie odpoczynku od siebie. Praca:  Pensja cię nie zadowala. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie pracy, upewnij się, czy przyszli szefowie są uczciwi. Twoja szansa:  Odłóż sprawy mniej ważne. Zajmij się tym, od czego zależy twoja przyszłość, inaczej nie pójdziesz do przodu.  Lew 23.07–22.08 Miłość:  Nie w głowie...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner