Przyrządy na siłowni – maszyny aerobowe i przyrządy siłowe
Maszyny na siłowni ułatwiają wyizolowanie określonych grup mięśni i ich zaangażowanie w wysiłek fizyczny. Często pomagają uniknąć kontuzji i nadwyrężeń i sprawiają, że trening jest bezpieczniejszy. Zaletą przyrządów na siłowni jest także kształcenie koordynacji ruchowej.
Maszyny na siłowni ułatwiają wyizolowanie określonych grup mięśni i ich zaangażowanie w wysiłek fizyczny. Często pomagają uniknąć kontuzji i nadwyrężeń i sprawiają, że trening jest bezpieczniejszy. Zaletą przyrządów na siłowni jest także kształcenie koordynacji ruchowej.
Maszyny na siłowni można zakwalifikować do trzech grup:
- przyrządy siłowe – np. sztanga w leżeniu. Przyrządy siłowe pomagają zbudować masę mięśniową;
- akcesoria w strefie „ciężarów wolnych” – w tej grupie znajdują się np. hantle stałe i regulowane oraz sztangi, które służą zwiększeniu masy mięśniowej;
- maszyny aerobowe – np. bieżnia. Są to przyrządy na siłowni, które pomagają spalić kalorie i wymodelować szczupłą sylwetkę.
Maszyny na siłowni – przyrządy siłowe
Do najpopularniejszych przyrządów siłowych należą: suwnica na nogi, ławka do brzuszków, sztanga w leżeniu i motyl.
- Motyl to przyrząd na siłowni, który angażuje mięśnie pleców i klatki piersiowej. Ćwiczenia na motylku wykonywane są na siedząco z rękami wyciągniętymi i zgiętymi pod kątem 90º. Przedramiona oparte są na rączkach motyla, do których dokładane są obciążenia. Ćwiczenie polega na ściąganiu rąk do siebie.
- Suwnica na nogi to maszyna na siłowni, która angażuje mięśnie ud, pośladków i łydek. Na suwnicy można ćwiczyć w pozycji siedzącej lub leżącej. Pozycja początkowa ćwiczeń to lekko zgięte nogi w kolanach. Trening polega na przesuwaniu („wypychaniu”) nogami ciężaru znajdującego się na suwnicy.
- Ławka do brzuszków pomaga wzmocnić mięśnie brzucha. Służy do wykonywania skrętów i skłonów. Ławka ma regulowany kąt odchylenia ciała. Po jednej stronie ławki do brzuszków zamontowany jest uchwyt podtrzymujący nogi.
- Sztanga w leżeniu wzmacnia mięśnie ramion, klatki piersiowej, rąk i pleców. Ćwiczenie na tej maszynie w siłowni odbywa się w pozycji leżącej na specjalnie przygotowanej ławce. Nad ławką zamocowane są rączki, do których dokładane są obciążenia. Sprzęt imituje podnoszenie ciężarów za pomocą sztangi.
Promocje 4F to świetna okazja, aby kupić sobie odzież sportową i wygodne obuwie do ćwiczeń na siłowni.
Przyrządy na siłowni – maszyny aerobowe
Należy pamiętać, że przed każdymi ćwiczeniami na siłowni należy wykonać rozgrzewkę, która podniesie osiągi ćwiczeń i ograniczy ryzyko kontuzji. Do najpopularniejszych maszyn aerobowych należą: bieżnia, rowerek stacjonarny, stepper i narciarz biegowy – orbitrek.
- Bieżnia to sprzęt, który wyposażony jest w specjalną taśmę umożliwiającą chodzenie lub bieganie – zależnie od preferowanego tempa ćwiczeń. Ćwiczenia na bieżni przyspieszają tętno i poprawiają wydolność organizmu.
- Stepper to sprzęt przeznaczony do ćwiczenia mięśni nóg. Ćwiczenie na stepperze imituje wchodzenie po schodach. W trakcie treningu obydwie stopy ustawione są na pedałach, należy na zmianę dociskać je do podłogi.
- Narciarz biegowy nazywany jest też orbitrekiem lub rowerem eliptycznym. To przyrząd na siłowni, który angażuj mięśnie nóg, pośladków i ramion i tułowia. Pozytywnie wpływa na układ krążeniowo-oddechowy. W trakcie treningu na orbitreku osoba wykonująca ćwiczenie porusza jednocześnie rękami i nogami. Tempo chodzenia dopasowywane jest indywidualnie. Trenowanie na narciarzu biegowym mniej obciąża ścięgna i stawy niż tradycyjny jogging.
- Rower stacjonarny to imitacja tradycyjnej jazdy na rowerze. Ćwiczenie na rowerku pomaga spalić kalorie i rozbudować mięśnie ud i pośladków. Przyrząd jest regulowany. Wysokość siodełka i kierownicy, tempo i obciążenie mogą być dopasowane do ćwiczącego. Właściwa pozycja do jazdy na rowerze to lekko zgięte kolana po postawieniu nóg na pedale.