Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Źródła witaminy D i D3
© photka/Fotolia.com
Styl życia

Witamina D a witamina D3 – co je różni?

Witamina D3 jest jedną z form witaminy D. Obie te substancje budują tkankę kostną i regulują gospodarkę wapniowo-fosforową. Bogate pokłady witaminy D i D3 znajdują się w rybach, jajkach oraz serach.

Witamina D3 jest jedną z form witaminy D. Obie te substancje budują tkankę kostną i regulują gospodarkę wapniowo-fosforową. Bogate pokłady witaminy D i D3 znajdują się w rybach, jajkach oraz serach.

 

Witamina D jest niezbędna dla organizmu, gdyż buduje kości i pomaga wchłaniać makroelementy do krwi. D3 to jedna z form witaminy D i wstępuje w tłuszczach zwierzęcych. Niedobory tych substancji mogą wywołać krzywice, zaburzenia pracy nerek, nowotwory, alergie, obniżenie odporności oraz infekcje.

Witaminy D i D3 – czym są i co je różni

Witamina D to ogólne określenie grupy substancji. Jedną z nich jest witamina D3, czyli cholekalcyferol, występujący naturalnie w organizmach zwierzęcych. Druga istotna substancja to ergokalcyferol (witamina D2), który znajduje się w drożdżach i organizmach roślinnych. Witamina D ma jeszcze inne formy, jednak są one mniej ważne dla organizmu. Substancja ta pełni również rolę prohormonu, czyli związku wytwarzającego hormony. To zalicza witaminę D do substancji unikatowych, gdyż jest również hormonem, który powstaje na skutek ekspozycji ciała na słońce (jest produkowany z cholesterolu). Witamina D pozytywnie wpływa na rozwój kośćca oraz gospodarkę wapniowo-fosforową.

Za co odpowiadają witaminy D i D3?

Witamina D (a także jej węższa forma, czyli witamina D3) pełni w organizmie następujące funkcje:

 • buduje kości i zęby (mineralizuje tkankę kostną),
 • reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową (wspiera wchłanianie wapnia i fosforu),
 • wspomaga działanie układu mięśniowego,
 • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Niedobór witamin D oraz D3 oraz jego skutki

Zbyt mała ilość witamin D i D3 zaburza odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Według specjalistów ponad 90% Polaków ma niedobór tej substancji.

 

Zaniepokojenie powinny wzbudzić następujące symptomy:

 • brak apetytu,
 • choroby przyzębia,
 • nudności,
 • osłabienie organizmu,
 • bezsenność,
 • wzmożona potliwość,
 • uczucie pragnienia,
 • pieczenie w gardle i ustach,
 • zaburzenia widzenia,
 • bóle głowy i oczu.

Przewlekłe niedobory witamin D i D3 mogą prowadzić do krzywicy, osteoporozy, niedoczynności przytarczyc, nadciśnienia, alergii, infekcji, otyłości, nowotworów, problemów trawiennych, chorób serca, cukrzycy, dolegliwości autoimmunologicznych oraz niewydolności wątroby i nerek.

Występowanie witamin D i D3

Żeby zapobiec niedoborom witamin D i D3 należy regularnie uzupełniać ich zasoby. Substancja ta jest produkowana, jeśli przebywamy na słońcu (minimum 20 minut opalania dziennie), ale warto wprowadzić ją także poprzez dietę. Najlepsze źródło witaminy D3 znajdziemy w tłustych rybach, czyli głównie w węgorzu, dorszu i łososiu, a także w śledziach i makreli, rybach puszkowanych (np. w tuńczyku). Ryb nie należy panierować, gotować w wodzie ani smażyć w oleju, gdyż wówczas substancja traci pokłady witaminy D3. Warto spożywać ryby pieczone i gotowane na parze. Z kolei witaminę D znajdziemy też w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli jajkach (szczególnie w żółtkach), mleku krowim oraz serach żółtych. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Tabletki, kapsułki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Witamina C: prawo- czy lewoskrętna?
Różnice między lewoskrętną a prawoskrętną witaminą C budzą wiele emocji. Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy zawsze jest lewoskrętna. Prawoskrętny kwas askorbinowy nie może być w ogóle sprzedawany jako witamina.

Różnice między lewoskrętną a prawoskrętną witaminą C budzą wiele emocji. Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy zawsze jest lewoskrętna. Prawoskrętny kwas askorbinowy nie może być w ogóle sprzedawany jako witamina.   Witamina C – to niezbędny element prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na opakowaniu suplementu, który kupujemy, aby mieć pewność, że zawiera witaminę C, powinna znajdować się informacja, że w składzie znajduje się kwas L-askorbinowy. Każda dostępna na rynku witamina C jest lewoskrętna, a podkreślanie tego w ulotkach informacyjnych ma jedynie cel marketingowy. Lewoskrętna witamina C – prawda czy fałsz? Tylko forma lewoskrętna wykazuje 100% swojej biologicznej aktywności witaminowej dlatego też forma prawoskrętna nie może być nazywana witaminą. Stanowisko medyczne jest jedno – występuje związek chemiczny o nazwie kwas L-askorbinowy. Z uwagi na to, że cząsteczki wielu związków chemicznych są zbudowane w taki sposób, że posiadają lustrzane odbicie, można przypuszczać, że stąd wzięło się całe zamieszanie z prawoskrętną witaminą C.   Związek będący prawoskrętną formą izomeru kwasu askorbinowego nie jest witaminą i nie może być sprzedawany pod taką nazwą. Wszystkie żywe organizmy posiadają aminokwasy oraz białka w formie lewoskrętnej, i aby witamina C mogła połączyć się z takimi białkami musi być lewoskrętna. Dlatego zarówno w przemyśle farmaceutycznym jak i spożywczym występuje jedynie ta forma kwasu L-askorbinowego. Środki ostrożności – niebezpieczny chwyt marketingowy Suplementy czy witaminy, na których jest podkreślone, że mamy do czynienia z lewoskrętną witaminą C są po prostu chwytem reklamowym. Wydaje się, że sytuacja z prawo czy lewoskrętnością witaminy C została nagłośniona przez przemysł produkujący suplementy diety . Ponieważ za opakowanie witaminy lewoskrętnej często...

Kot siedzi na zewnątrz.
©Photo-SD/Fotolia.com
Styl życia
Witaminy dla kota: jaką karmę wybrać, by ich dostarczyć, jak rozpoznać objawy niedoborów i wybrać suplementy
Witaminy dla kota należy kupić w przypadku niedoborów składników odżywczych bądź przy podawaniu karmy zawierającej niewielką ilość mięsa. Kupując witaminy, warto zwrócić uwagę na wiek, masę i stan zdrowia kota.

Witaminy dla kota należy kupić w przypadku niedoborów składników odżywczych bądź przy podawaniu karmy zawierającej niewielką ilość mięsa. Kupując witaminy, warto zwrócić uwagę na wiek, masę i stan zdrowia kota.   Podając kotu karmę z dużą ilością wypełniaczy, zazwyczaj zbóż, ale także popiołu i soi, warto sięgnąć po suplementy witaminowe . Lepiej wybierać chrupki lub konserwy, w których to ziemniaki stanowią substancję wypełniającą. Jak wybierać karmę dla kota, by dostarczyła mu witamin? Decydując o zakupie karmy dla kota, trzeba koniecznie sprawdzić jej skład i nie kupować karm z dużą ilością zbóż. Są to bowiem wypełniacze, które nie dostarczają kotu substancji odżywczych. Cena niekoniecznie świadczy o jakości karmy. Karma dla kociąt powinna natomiast mieć większą wartość kaloryczną niż dla dorosłych zwierząt.  Należy zwrócić uwagę na źródło białka zwierzęcego w jedzeniu dla kota. Najlepiej wybrać pokarm z kukurydzą i np. mączką z kurczaka. Karmy dla kotów zawierają też tłuszcz z kurczaka uzupełniający dietę zwierzęcia w ten składnik. W skład tłuszczu drobiowego wchodzi witamina E oraz ekstrakt z rozmarynu, który pełni rolę substancji konserwującej. Karma dobrej jakości nie zawiera barwników. Ile razy dziennie karmić kota? Małe koty w wieku do 5 miesięcy powinny dostawać 3 posiłki dziennie. 7-8 miesięczne kociaki oraz kotki w ciąży muszą jeść 2-3 razy na dzień. Kocice, które karmią jedzą najczęściej, bo aż 4 razy na dobę . Natomiast zdrowym, dorosłym kotom wystarczą 1-2 posiłki w ciągu dnia. Jakie witaminy powinny znaleźć się w diecie kota? W diecie kota powinny się znajdować następujące witaminy: witamina A - ma wpływ na wzrok kota oraz jego skórę i sierść, witaminy z...

Źródła witaminy D
© bit24/Fotolia.com
Styl życia
Jakie są właściwości i źródła witaminy D? Poznaj skutki nadmiaru i niedoboru tej witaminy
Witamina D jest niezbędna do budowy mocnych zębów i kości. Ma też swój udział w profilaktyce wielu chorób. Niedobór witaminy D wywołuje m.in. bezsenność i bóle kości. Najlepszym źródłem tej witaminy są ryby morskie.

Witamina D jest niezbędna do budowy mocnych zębów i kości. Ma też swój udział w profilaktyce wielu chorób. Niedobór witaminy D wywołuje m.in. bezsenność i bóle kości. Najlepszym źródłem tej witaminy są ryby morskie.   Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, tzn. że jest magazynowana w tkance tłuszczowej oraz wątrobie. Jest lepiej wchłanialna, kiedy przyjmuje się ją łącząc z potrawami zawierającymi tłuszcz. Organizm wytwarza witaminę D pod wpływem słońca, ale można ją także przyjmować z pokarmem lub suplementować. Właściwości witaminy D Witamina D pomaga we wchłanianiu oraz wykorzystaniu fosforu i wapnia: pierwiastków odpowiadających za funkcjonowanie układu kostnego oraz zębów .   Witamina D utrzymuje prawidłowy poziom wapnia we krwi. Wapń odpowiada za działania układu mięśniowego i nerwowego.   Witamina D3 chroni przed chorobami układu nerwowego : depresją, chorobą Alzheimera, otępieniem. Odpowiada za nasze samopoczucie. Jej niski poziom jest przyczyną przygnębienia i ospałości.   Właściwy poziom witaminy D3 zmniejsza ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane .   Witamina D razem z wapniem bierze udział w profilaktyce nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób układu krwionośnego.   „Słoneczna” witamina odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu białka wchodzącego w skład cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu) . Im wyższy poziom witaminy D we krwi, tym wyższy poziom dobrego cholesterolu. To może zapobiec powstaniu miażdżycy i chorób serca.   Witamina D zapobiega rozwojowi nowotworów sutka, prostaty, płuc, jajnika, jelita grubego oraz skóry. Hamuje mnożenie się komórek rakowych oraz przyspiesza ich śmierć.   Odpowiedni poziom witaminy D jest korzystny dla układu immunologicznego . U cierpiących na alergię zwiększa produkcję...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner