Reklama

Osteoporoza jest chorobą, podczas której dochodzi do demineralizacji i znacznego osłabienia kości. Wczesne rozpoczęcie leczenia osteoporozy pozwala na zahamowanie utraty wapnia z kości, zmniejszenie bólu i prawdopodobieństwa złamania.

Reklama

Do leczenia osteoporozy stosuje się zarówno farmakologię, jak i naturalne sposoby: dietę oraz ćwiczenia fizyczne.

Farmakologiczne leczenie osteoporozy

W osteoporozie bardzo ważne jest monitorowanie stanu kości. Z tego względu należy regularnie odwiedzać lekarza specjalistę oraz na jego zalecenie poddawać się badaniu gęstości kości, densytometrii.

Chorym na osteoporozę oraz osobom z grupy ryzyka podaje się preparaty wapnia oraz witaminę D3, a także leki powstrzymujące utratę minerałów z kości i stymulujące odbudowę kości. Do tych leków należą m.in. bisfosfoniany, np. bonefos, difosfen, osalen, zwiększające mineralizację kości. Inną grupą leków są środki zawierające denozumab, czyli ludzkie przeciwciało monoklonalne (IgG2), np. prolia, xgeva. W leczeniu osteoporozy stosuje się też kalcytoninę, hormon biorący udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Do leków z kalcytoniną należą np. tonocalcin, calcitonin, miacalcic. U kobiet w okresie pomenopauzalnym stosuje się środki hormonalne w tabletkach i plastrach, np. estrium, tibolon, provera, gestomikron, które hamują utratę masy kostnej.

Naturalne sposoby leczenia osteoporozy

Podstawą w leczeniu osteoporozy jest zapobieganie urazom i złamaniom, a kiedy już do nich dojdzie, podjęcie leczenia zapobiegającego powikłaniom.

Aktywność fizyczna wymagająca umiarkowanego wysiłku, np. ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia oporowe, pływanie, a także ruch na świeżym powietrzu, np. spacery, nordic walking.

Osoby chore na osteoporozę powinny też uczestniczyć w rehabilitacji, której celem będzie wzmocnienie mięśni w bezpieczny sposób, a także nauka bezpiecznego upadania i wyćwiczenie koordynacji ruchowej.

Podczas leczenia ważna jest dieta bogata w wapń, witaminę D, białko, fosfor, magnez. Zawierają je m.in. morskie ryby, nabiał, orzechy, kasze i gruboziarniste pieczywo.

Bardzo istotne jest również ograniczenie używek, które mogą powodować demineralizację kości: papierosów, alkoholu oraz kawy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama