Mężczyzna przy biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Pierwsze kroki w biznesie: co to jest działalność gospodarcza?

Działalność gospodarcza to, najprościej mówiąc, działalność na rynku. Definiuje ją ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ustawa o podatku dochodowym czy ustawa o podatku VAT. Wszystkie zapisy prawne opierają się na jednym stwierdzeniu: jest to czynność lub działanie o charakterze zarobkowym. Szczególnym przypadkiem może być organizacja non-profit (np. fundacja), która powoływana jest do realizacji celów społecznych.

Działalność gospodarcza to, najprościej mówiąc, działalność na rynku. Definiuje ją ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ustawa o podatku dochodowym czy ustawa o podatku VAT. Wszystkie zapisy prawne opierają się na jednym stwierdzeniu: jest to czynność lub działanie o charakterze zarobkowym. Szczególnym przypadkiem może być organizacja non-profit (np. fundacja), która powoływana jest do realizacji celów społecznych.

Podział form działalności gospodarczych

Zanim założymy działalność gospodarczą, powinniśmy się zastanowić się, czy chcemy podjąć indywidualną działalność gospodarczą, czy zawiązać spółkę.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa solianka

Wybór formy działalności gospodarczej wpływa na późniejszy jej rozwój, płacone podatki, charakter księgowości czy ponoszone koszty w trakcie prowadzenia biznesu.

 

W przypadku zawiązywania spółek osobowych (czyli osobista działalność wspólników) oprócz wpisu do ewidencji działalności osób, które wchodzą w skład spółki, wspólnicy muszą wnieść wkład własny i określić charakter formy prawnej. Opcje do wyboru:

  • spółka cywilna – regulowana przez kodeks cywilny i przeznaczona dla małych przedsiębiorstw;
  • spółka jawna – regulowana przez kodeks spółek handlowych i wpisywana do Krajowego Rejestru Sądowego;
  • spółka partnerska – przeznaczona przede wszystkim dla tych, którzy wykonują wolny zawód, zawiązują ją w formie aktu notarialnego;
  • spółka komandytowa – polecana w firmach rodzinnych, w których jeden z członków ponosi nieograniczoną odpowiedzialność;
  • spółka komandytowo-akcyjna – przeznaczona jest dla większych przedsiębiorstw, w których wkład własny wynosi minimalnie 50 tysięcy złotych.

Forma działalności gospodarczej: spółka z.o.o i akcyjna

W polskim prawie są tzw. spółki kapitałowe. Ich założenie wiąże się z większym nakładem finansowym. Dzielimy je na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne:

 

  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – w jej przypadku należy mieć kapitał zakładowy, powołać organy spółki i zarejestrować ją w rejestrze przedsiębiorstw. Umowa zawiązywana jest na zasadzie aktu prawnego. Minimalny kapitał zakładowy dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5 tys. złotych.

 

 

 

Dwoje ludzie podpisują dokumenty
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Czym się charakteryzuje spółka akcyjna?
Spółka akcyjna jest spółką kapitałową przewidzianą przez kodeks spółek handlowych. Zbiera ona kapitał od akcjonariuszy, czyli udziałowców.

Spółka akcyjna jest spółką kapitałową przewidzianą przez kodeks spółek handlowych. Zbiera ona kapitał od akcjonariuszy, czyli udziałowców. Kapitał spółki akcyjnej podzielony jest na akcje, jeśli SA została dopuszczona do obrotu publicznego, akcje te można nabywać na giełdzie papierów wartościowych. Spółka akcyjna: cechy charakterystyczne Kodeks spółek handlowych przewiduje dwie formy spółek kapitałowych – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. To te drugie stanowią modelowy przykład spółek kapitałowych. Spółka akcyjna posiada osobowość prawną i działa poprzez swoje organy – zarząd, radę nadzorczą i walne zgromadzenie. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej składa się z wkładów jej założycieli, którzy stają się jej współwłaścicielami . Jego minimalna wartość wynosi 100 000 zł. Działalność spółki opiera się na obiegu akcji, będących papierami wartościowymi. Akcje mają równą wartość, a ich minimalna wartość nominalna wynosi 1 gr. W przypadku, gdy spółka została przez Komisję Nadzoru Finansowego dopuszczona do obrotu publicznego i weszła na GPW, można je nabywać na giełdzie. Osoby, które nabędą akcje, stają się akcjonariuszami spółki. Forma spółki akcyjnej daje możliwość działania na wielką skalę. Uzyskiwanie kapitału jest możliwe na podstawie emisji nowych akcji. Jednak jest to forma wymagająca zatrudnienia specjalistycznej obsługi prawnej, finansowej i zarządczej, ze względu na duże wymagania formalne jej dotyczące. Spółka jako całość ponosi odpowiedzialność za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem. Poszczególni akcjonariusze spółki nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania, ogranicza się ona do wartości wniesionego kapitału . Mają oni prawo do czerpania zysków z działalności spółki w postaci dywidendy. Zysk z działalności dzielony jest...

dwie kobiety biznesu
©Rob/Fotolia
Styl życia
Co to jest kapitał zakładowy i ile wynosi jego minimalna wartość?
O tym, czym jest kapitał zakładowy, stanowi kodeks spółek handlowych. Jest to wkład właścicieli spółki, wniesiony przy jej założeniu. Prawo określa również, jaki jest minimalny kapitał zakładowy obowiązujący w Polsce. Jego wysokość różni się w zależności od tego, o jaki rodzaj spółki chodzi.

O tym, czym jest kapitał zakładowy, stanowi kodeks spółek handlowych. Jest to wkład właścicieli spółki, wniesiony przy jej założeniu. Prawo określa również, jaki jest minimalny kapitał zakładowy obowiązujący w Polsce. Jego wysokość różni się w zależności od tego, o jaki rodzaj spółki chodzi. Kapitał zakładowy: co to jest? Kapitał zakładowy określany jest inaczej jako kapitał podstawowy czy kapitał założycielski. Stanowi on pierwotny wkład jego właścicieli, może być jednakże zmieniany wraz z rozwojem spółki. Decyzja taka podejmowana jest na walnym zgromadzeniu wspólników .   Wartość kapitału zakładowego musi być zawsze zgodna z danymi ujawnionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym. Konieczna jest także jego zgodność z umową spółki oraz statutem danej jednostki gospodarczej . W zależności od rodzaju spółki różni się sposób tworzenia kapitału zakładowego. Brak pokrycia lub pokrycie niepełne kwoty kapitału zakładowego wiąże się z określonymi konsekwencjami dla wspólników i może zakończyć się koniecznością ogłoszenia upadłości tej spółki . Kapitał zakładowy: minimalna wartość Nie wszystkie kraje wprowadzają do swojego ustawodawstwa takie ograniczenia, tak jednak czyni większość państw europejskich. Polska nie należy do wyjątków. Minimalną wartość kapitału zakładowego dla spółek przewidzianych przez kodeks spółek handlowych określa ta ustawa . Zgodnie z jej przepisami wynosi on: Minimum 5 000 zł dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, Minimum 50 000 zł dla spółek komandytowo-akcyjnych, Minimum 100 000 zł dla spółek akcyjnych . Natomiast jeśli chodzi o pozostałe rodzaje spółek, nieuregulowane przepisami tej ustawy, to minimalne kwoty kapitału zakładowego wynoszą: 30 000 euro dla spółdzielni europejskich, oraz 120 000 euro dla spółek europejskich.

pracownicy przeglądają papiery
©Photographee.eu/fotolia
Styl życia
Rodzaje spółek handlowych
Spółki handlowe dzieli się ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest podział ze względu na podstawowy element ich powstania – osoby wspólników lub kapitał. Spółki osobowe charakteryzują się pełną odpowiedzialnością wspólników, natomiast wspólnicy w spółkach kapitałowych odpowiadają do wysokości wkładu.

Spółki handlowe dzieli się ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest podział ze względu na podstawowy element ich powstania – osoby wspólników lub kapitał. Spółki osobowe charakteryzują się pełną odpowiedzialnością wspólników, natomiast wspólnicy w spółkach kapitałowych odpowiadają do wysokości wkładu. Rodzaje spółek handlowych Spółka handlowa to zrzeszenie osób lub kapitału, powstałe w celu realizacji pewnego celu gospodarczego. Możliwe są różne formy prawno-organizacyjne funkcjonowania spółek.  Spółka cywilna uregulowana jest w kodeksie cywilnym, nie należy więc do grupy spółek handlowych, które uregulowane są w kodeksie spółek handlowych.   Spółki handlowe można dzielić na grupy według różnych kryteriów. Podział spółek na osobowe i kapitałowe wynika z podstawy ekonomicznej utworzenia takiej jednostki . O ile w spółkach osobowych najważniejszym elementem jest oparcie umowy głównie na relacji pomiędzy wspólnikami, to w spółkach kapitałowych najważniejszy jest kapitał, służący do realizacji celów gospodarczych. Spółki osobowe: rodzaje Spółki osobowe to: Spółka jawna (Sp. j.) – prowadzi ona przedsiębiorstwo pod własną firmą. Stanowi na gruncie prawa handlowego odpowiednik spółki cywilnej, uregulowanej w KC; Spółka partnerska – utworzona jest w celu wykonywania przez wspólników wolnego zawodu. Prowadzą oni przedsiębiorstwo pod własną firmą , która powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera; Spółka komandytowa – w przypadku tej spółki, również działającej pod własną firmą, odpowiedzialność za zobowiązania spółki przynajmniej jednego ze wspólników jest nieograniczona (jest to komplementariusz), natomiast odpowiedzialność przynajmniej jednego innego wspólnika jest ograniczona do pewnej wysokości; Spółka komandytowo-akcyjna (S.K.A.) – w tej spółce,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik