Reklama

Znane na całym świecie dania kuchni azjatyckiej – sushi, sajgonki czy kaczka po pekińsku – tylko w niewielkim stopniu pozwalają poznać bogactwo orientalnych smaków. W Azji jada się dania słodko-kwaśne, na bazie ryżu i soi, a tamtejsze wynalazki kulinarne są podstawą kuchni wegańskiej.

Reklama

Ogólna charakterystyka kuchni azjatyckiej

Kuchnia w Azji jest bardzo zdrowa – sprawia, że mieszkańcy tego kontynentu znacznie rzadziej niż Europejczycy cierpią na choroby cywilizacyjne, a zwłaszcza na nadwagę. Dużo ryb, owoców morza, warzyw, a mało tłustego mięsa i nabiału – to sekret zdrowia Azjatów. W każdym kraju Dalekiego Wschodu bazę dań stanowi ryż bądź cieniutki makaron ryżowy. Popularne są też przyprawy o intensywnym aromacie (imbir, curry, kardamon), przede wszystkim ostre (chili, wasabi). W azjatyckiej kuchni bardzo chętnie wykorzystuje się też produkty sojowe: tempeh i tofu, a także algi morskie. Potrawy serwuje się w niewielkich porcjach, choć na talerzach jest bardzo wiele składników o rozmaitych smakach (ostre współwystępują ze słodkimi). Za najbardziej charakterystyczną cechę kuchni w Azji należałoby więc uznać różnorodność, również dlatego, że wszystkie dalekowschodnie kraje słyną z nieco innej kultury przyrządzania i jedzenia posiłku.

Kuchnia azjatycka: chińska

W Chinach każdy region ma swoją specyficzną kuchnię. Na północy popularniejsze niż ryż są makaron i pieczywo, na południu dominują owoce morza, na zachodzie – pikantna wołowina, a na wschodzie – słodkie dania na bazie brązowego ryżu. Chyba najbardziej znaną potrawą chińską na świecie jest kaczka po pekińsku na słodko, serwowana z sosem hoisin (sojowo-śliwkowym). Mniej rozpowszechnione danie – pierożki wontony – dopiero zaczyna wkraczać do kuchni europejskiej, choć w Chinach jada się je już od wieków. Są to sakiewki z ciasta nadziewane krewetkami, warzywami bądź mięsem i smażone na głębokim oleju. Każdy miłośnik azjatyckiej kuchni powinien spróbować też ramenu, czyli chińskiego rosołu, który sprzedawany jest jako fast food.

Kuchnia azjatycka: japońska

Japonia słynie z sushi, lecz nie warto na nim poprzestawać, odkrywając tamtejsze smaki. W Kraju Kwitnącej Wiśni jada się bardzo dużo zup. Jedną z bardziej popularnych jest zdrowa miso-shiru ze sfermentowanej soi i ryżu (lub jęczmienia). Japończycy lubią siedzieć przy dymiącym kociołku z bulionem (shabu-shabu) i zanurzać w nim mięso, owoce morza, ryby oraz grzyby, a następnie wyjadać je pałeczkami. Na koniec posiłku wypijają powstały wywar.

Kuchnia azjatycka: wietnamska

Z kuchni wietnamskiej na cały świat dotarły już sajgonki (nem), czyli naleśniki zawijane w papier ryżowy z nadzieniem mięsnym, rybnym lub warzywnym. Wietnamczycy popijają je aromatyczną zieloną herbatą jaśminową bądź sokiem z trzciny cukrowej. Tamtejsza kuchnia pachnie miętą, limonką i kolendrą, a cukier służy w niej nie tylko do przygotowywania słodkości.

Kuchnia azjatycka: koreańska

W kuchni koreańskiej królują pikantne smaki uzyskiwane m.in. dzięki dodatkowi ostrej pasty doenjang na bazie soi. Tam powstało danie kimchi, czyli kapusta pekińska ukiszona z innymi składnikami warzywnymi (czosnkiem, cebulą, rzodkwią, papryką) oraz rybnymi (krewetkami, anchois i innymi owocami morza). Doprawia się je chili, sosem sojowym i ziarnami sezamu. W Korei jada się też hoe – surowy filet ryby zawijany w liść sałaty i maczany w sosie gochujang.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama