pani ginekolog
Flickr/Ilmicrofono Oggiono/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Pierwsze badanie ginekologiczne – jak się przygotować?

Większość kobiet odczuwa zawstydzenie przed pierwszą wizytą u ginekologa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ badanie ginekologiczne dotyczy najintymniejszej części naszego ciała. Pamiętaj jednak, że lekarz to też człowiek, który po prostu wykonuje swój zawód.

Większość kobiet odczuwa zawstydzenie przed pierwszą wizytą u ginekologa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ badanie ginekologiczne dotyczy najintymniejszej części naszego ciała. Pamiętaj jednak, że lekarz to też człowiek, który po prostu wykonuje swój zawód.

Kiedy wybrać się do ginekologa?

Na pierwszą wizytę ginekologiczną powinnaś umówić się zanim rozpoczniesz życie seksualne. Idealny będzie czas między miesiączką a połową cyklu. Pomimo obaw, nie należy z tym czekać do momentu aż pojawią się jakieś problemy zdrowotne, albo aż zajdziesz w ciążę.

Dokumenty potrzebne na pierwszej wizycie u ginekologa

Idąc na wizytę do ginekologa, nie potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dowód osobisty. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, w rejestracji okaż legitymację szkolną.

Jak wybrać dobrego ginekologa?

Najlepiej będzie, jeśli poprosisz o rekomendacje swoje koleżanki. Jeśli się wstydzisz lub nie masz kogo podpytać, poszukaj informacji na forach internetowych. Twoje skrępowanie może być mniejsze, jeśli zdecydujesz się na wizytę u kobiety – ginekologa.

Jakie pytania zadaje ginekolog?

Zacznij od poinformowania lekarza o tym, że jest to Twoja pierwsza wizyta. Ginekolog przeprowadzi z Tobą rozmowę na temat miesiączkowania. Powinnaś przygotować się (także psychicznie) do odpowiedzi na pytania: Kiedy dostałaś pierwszy okres? Czy masz regularne cykle? Czy okres jest bolesny? Czy współżyłaś? Kiedy miałaś ostatni okres? Czy jesteś obciążona chorobami genetycznymi?

Pierwsze badania ginekologiczne u dziewicy

Jeżeli wybierasz się na wizytę u ginekologa, a jeszcze nie rozpoczęłaś współżycia, lekarz najprawdopodobniej wykona badanie dwuręczne przezodbytnicze. Jest ono bezbolesne, więc nie masz się czego obawiać. Zupełnie nie powinnaś także mieć obaw o utratę dziewictwa. Podczas badania ginekologicznego nie następuje przerwanie błony dziewiczej.

Przebieg badania ginekologicznego u kobiety współżyjącej

Jeśli już współżyłaś, ginekolog zbada Cię za pomocą wziernika. Jest to plastikowe lub metalowe urządzenie, które umożliwia dokładne zbadanie macicy i pochwy. Najczęściej pobierany jest wymaz cytologiczny, aby sprawdzić, czy w narządach intymnych nie ma niepokojących zmian.

 

Niezależnie od Twojego życia seksualnego, podczas wizyty ginekologicznej lekarz zbada Twoje piersi. Sprawdzi, czy nie ma w nich wyczuwalnych grudek. Takie badanie możesz także wykonywać samodzielnie w domu. Wizyta ginekologiczna trwa od kilku do kilkudziesięciu minut – nie powinna przekraczać 30 min.

 

Młoda kobieta stoi przy recepcji w gabinecie ginekologicznym
©JackF/Fotolia
Styl życia
Przygotuj się do badania ginekologicznego
Wizyta u ginekologa podczas okresu może być krępująca, ale wtedy właśnie lekarz wyjmuje lub zakłada spiralę domaciczną. Depilacja przed wizytą u ginekologa jest kwestią indywidualną – gładka skóra okolic intymnych ułatwia lekarzowi badanie i eliminuje ryzyko wplątania się wziernika we włosy.

Wizyta u ginekologa podczas okresu może być krępująca, ale wtedy właśnie lekarz wyjmuje lub zakłada spiralę domaciczną. Depilacja przed wizytą u ginekologa jest kwestią indywidualną – gładka skóra okolic intymnych ułatwia lekarzowi badanie i eliminuje ryzyko wplątania się wziernika we włosy.   Najlepiej odwiedzić gabinet ginekologiczny, gdy dziewczyna dopiero planuje rozpoczęcie współżycia. Lekarz pomoże dobrać najskuteczniejszą metodę zapobiegnięcia niechcianej ciąży i przeprowadzi bezbolesne badanie. Wizyta u ginekologa: czy depilacja jest konieczna? Owłosienie w okolicach intymnych pełni rolę ochronną, zabezpiecza drogi rodne przed bakteriami. Zbierają się jednak na nim ludzkie wydzieliny, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, a brak dostępu powietrza do skóry może wywoływać znaczny dyskomfort. Gładka skóra jest znacznie bardziej przystępna dla lekarza wykonującego badania. Nie ma również możliwości przeoczenia jakichkolwiek zmian skórnych w trakcie badania – lekarz zauważy każdą nieprawidłowość. Nie ma konieczności całkowitego usuwania owłosienia specjalnie przed wizytą u ginekologa. Czy dziewica może iść na wizytę u ginekologa? Najlepszy czas na pierwszą wizytę u ginekologa to okres po pojawieniu się pierwszej miesiączki a przed rozpoczęciem współżycia. Niepokojące objawy ze strony układu rozrodczego, po zaobserwowaniu, których należy umówić się na wizytę to:   pieczenie, upławy , zatrzymanie miesiączki, jej nieregularność lub obfitość, bóle podbrzusza , zaburzony rozwój sutków, powiększenie łechtaczki, otyłość, łysienie, nasilony trądzik, powiększający się obwód brzucha.   Do lekarza trzeba zabrać legitymację szkolną lub dokument potwierdzający numer PESEL (do gabinetu prywatnego). Bez zgody jednego z rodziców ginekolog nie może przepisać...

ból nerek
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Śródmiąższowe zapalenie nerek – jak najszybciej idź do lekarza!
Jeśli zauważysz u siebie objawy śródmiąższowego zapalenia nerek, zgłoś się jak najszybciej do lekarza. Ponieważ schorzenia nerek często przebiegają na początku bezobjawowo, w momencie pojawienia się wyraźnych sygnałów choroba może być już dość zaawansowana.

Jeśli zauważysz u siebie objawy śródmiąższowego zapalenia nerek, zgłoś się jak najszybciej do lekarza. Ponieważ schorzenia nerek często przebiegają na początku bezobjawowo, w momencie pojawienia się wyraźnych sygnałów choroba może być już dość zaawansowana. Pierwszy krok w leczeniu zapalenia nerek – wizyta u lekarza Jeśli podejrzewasz, który lek mógł wywołać uszkodzenie nerek, jeszcze zanim udasz się do lekarza, przerwij przyjmowanie stosowanych medykamentów . Podczas wizyty poinformuj lekarza o wszystkich symptomach, jakie udało ci się zauważyć i o stosowanych lekach. Szczegółowy wywiad jest kluczowy. Po wstępnym rozpoznaniu schorzenia lekarz skieruje cię do szpitala, by przeprowadzić badania moczu, krwi i ocenić stopień uszkodzenia nerek . Należy rozpocząć leczenie, które będzie miało na celu zwolnienie tempa rozwoju choroby, a także zapobieganie wystąpieniu powikłań.   U większości chorych śródmiąższowe zapalenie nerek jest całkowicie wyleczalne, gdy tylko zostanie usunięta przyczyna choroby . Często nie ma też potrzeby stosowania leczenia nerkozastępczego nawet czasowo.   Jeśli jednak zapalenie nerek ma ciężki przebieg, jest możliwe, że chory będzie wymagał trwałego nerkozastępczego leczenia, a także leczenia nefroprotekcyjnego, które polega na zahamowaniu lub spowolnieniu rozwoju choroby.   Zobacz, jak przebiega  wizyta u ginekologa i co zrobić przed badaniem . Świąd, pieczenie i ból mogą być objawami  zakażeń intymnych. Zobacz, jak rozpoznać infekcje intymne . Pierwsze badanie ginekologiczne może być stresujące, dlatego lepiej wcześniej dowiedzieć się na czym będzie ono polegać. Zobacz,  jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa .

Zbliżenie na bieliznę kobiecą
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Objawy zakażeń intymnych: pieczenie i świąd
Najczęściej zakażenia miejsc intymnych wywoływane są zakażeniem pochwy oraz zapaleniem dróg moczowych. W obu przypadkach objawami są świąd, pieczenie, ból w dole brzucha czy zmienione upławy. Zakażenia intymne leczy się przede wszystkimi farmakologicznie.

Najczęściej zakażenia miejsc intymnych wywoływane są zakażeniem pochwy oraz zapaleniem dróg moczowych. W obu przypadkach objawami są świąd, pieczenie, ból w dole brzucha czy zmienione upławy. Zakażenia intymne leczy się przede wszystkimi farmakologicznie.   Zakażenia intymne można podzielić na dwa rodzaje: zakażenie pochwy oraz zapalenie dróg moczowych. Rozpoznanie konkretnej choroby, pozwoli udać się do właściwego specjalisty i rozpocząć leczenie. Z zakażeniem pochwy powinniśmy się zgłosić do ginekologa, a z zapaleniem dróg moczowych do urologa. Jak rozpoznać zakażenie pochwy? Zakażenie pochwy to infekcja bakteryjna, grzybicza lub wywołana rzęsistkiem pochwowym. Charakteryzuje się przede wszystkim zmienionym wyglądem upławów oraz podwyższonym poziomem pH w pochwie (jest to wskaźnik zakwaszenia flory bakteryjnej, który normalnie powinien wynosić 3,8 – 4,5 pH ). Objawy zakażenia pochwy to: postać grzybicza: wskaźnik pH do 4,5 ; bezwonne, gęste upławy; ból przy oddawaniu moczu; zaczerwienie warg sromowych. postać bakteryjna: wskaźnik pH od 4,5 do 7,0 ; obfite upławy o szarej barwie, nieprzyjemny, „rybi” zapach. zakażenie rzęsistkiem pochwowym (inaczej zakażenie pierwotniakami): wskaźnik pH od 4,5 do 7,0 ; bardzo dokuczliwy świąd; żółtawo-zielone upławy; ból przy stosunku oraz przy oddawaniu moczu, zaczerwienie warg sromowych. Zobacz także: czym leczyć infekcje intymne   W przypadku zakażenia pochwy należy się niezwłocznie zgłosić do ginekologa, który przepisze odpowiednie leki, przywracające równowagę flory bakteryjnej w pochwie. Jak rozpoznać zapalenie dróg moczowych? Zapalenie dróg moczowych jest bardzo łatwe do zaobserwowania od pierwszych chwil rozpoczęcia się choroby. Charakteryzuje się częstym i bolesnym oddawaniem moczu, odczuwaniem pieczenia lub świądu w miejscach intymnych oraz...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner