Jakie warzywa są dobre dla psów? Co może jeść, a czego nie powinien?
Psia dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i w połowie składać się z mięsa, a w połowie z warzyw. Warto zadbać, by była bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz sole mineralne. Jeśli posiłki są źle dobierane, może to prowadzić do poważnych schorzeń i niedoborów w organizmach pupilów.
Psia dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i w połowie składać się z mięsa, a w połowie z warzyw. Warto zadbać, by była bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz sole mineralne. Jeśli posiłki są źle dobierane, może to prowadzić do poważnych schorzeń i niedoborów w organizmach pupilów.
Ważne jest, by każdy posiłek, jaki otrzyma pupil był zbilansowany, więc prócz mięsa zawierał również warzywa. Właściciel czworonoga musi wiedzieć jakie produkty roślinne są dobre, a które mogą zaszkodzić jego pupilowi.
Które warzywa są niebezpieczne dla psów?
Dla psów trujące są pestki warzyw, orzechy i gorzkie migdały. Nie należy ich karmić również grzybami, ponieważ źle wpływają na kondycję ich systemu nerwowego i pracy serca. Dodatkowo psy nie powinny jeść cebuli oraz czosnku, które zawierają związki siarkowe, powodujące niedokrwistość hemolityczną. W składzie rabarbaru, szczawiu i szpinaku znajdują się również szczawiooctany – związki, które mogą być przyczyną chorób układu moczowo-płciowego.
Szczególną ostrożność należy zachować podając czworonogom rośliny kapustne, czyli brokuły, kalafior, oraz strączkowe, np. fasola, bób. Są one bardzo ciężkostrawne i wywołują fermentację w przewodzie pokarmowym psów. Chcąc dać pupilowi ziemniaki, powinniśmy ugotować je na miękko, ponieważ surowe zawierają truciznę o nazwie solanina.
Jakie warzywa należy podawać psu?
W psiej diecie powinny pojawić się buraki ćwikłowe, pietruszka, marchewka i seler. Są one bezpieczne dla układu pokarmowego czworonoga i uzupełniają niedobory witamin. Jarzyny najlepiej podawać ugotowane, ponieważ psy nie miażdżą zębami pokarmu, a połykają go w kawałkach.
Czy psy mogą jeść zioła?
Psy nie lubią posiłków zbyt przyprawianych, dlatego odpadki z naszych stołów, które zawierają duże ilości pieprzu, soli czy czerwonej papryki mogą wywołać u nich podrażnienia układu pokarmowego. Czworonogom do posiłku można jednak podawać m.in. nasiona kopru, zieloną herbatę, rozmaryn, kurkumę, bazylię czy też kminek. Mają one działanie prozdrowotne, choć powinny być podawane w rozsądnych dawkach.
Jak nauczyć psa jedzenia warzyw?
Dorosłe psy, które od szczeniaka nie były uczone jedzenia warzyw, mogą mieć trudności z ich zaakceptowaniem w diecie. Warto co jakiś czas jednak przemycać coraz to większe ilości np. marchwi czy selera do karmy czworonoga. Idealny posiłek powinien składać się w połowie z mięsa, a w drugiej z warzyw lub owoców.
Nie wyobrażasz sobie dnia bez porcji świeżych warzyw? Wykorzystaj kod rabatowy Carrefour i nie przepłacaj za zdrowe zakupy.
- Woda do kąpieli yorka powinna mieć około 35 stopni Celsjusza. Jak kąpać yorka?
- Pielęgnacja sierści psa polega na czesaniu i strzyżeniu. Jak pielęgnować sierść psa?
- Do małego mieszkania wybierz shar pei bądź mało szczekającego akitę. Jakiego psa do domu wybrać?
- Sprawdź jakie mięso dla psów jest najlepsze i czy surowe im szkodzi?