Pies z kagańcem na psyku.
©krushelss/Fotolia.com
Styl życia

Kaganiec dla psa: metalowy, skórzany, plastikowy, z materiału – jaki wybrać i kiedy używać

Obowiązek nakładania kagańca dla psa nie jest dokładnie sprecyzowany w Ustawie o ochronie zwierząt. Nie można puszczać psów bez kontroli właściciela oraz odpowiedniego oznakowania psa, czyli np. plakietki z numerem telefonu. Obowiązkowe wyprowadzanie psa w kagańcu może regulować uchwała o utrzymaniu czystości i porządku na terenie danej gminy i miasta.

Obowiązek nakładania kagańca dla psa nie jest dokładnie sprecyzowany w Ustawie o ochronie zwierząt. Nie można puszczać psów bez kontroli właściciela oraz odpowiedniego oznakowania psa, czyli np. plakietki z numerem telefonu. Obowiązkowe wyprowadzanie psa w kagańcu może regulować uchwała o utrzymaniu czystości i porządku na terenie danej gminy i miasta.

 

Obowiązek nakładania kagańca mogą też narzucać wewnętrzne regulaminy przewoźników, ośrodków sportowych i galerii handlowych. Straż miejska lub policja, dysponują prawem powołania się na art. 77 kodeksu wykroczeń. Według niego, osoby, które nie założą kagańca psu w miejscach, gdzie jest to wymagane, podlegają karze nagany lub grzywny do 250 złotych.

Kasia gotuje z Polki.pl: tarta z kurczakiem i warzywami

Metalowe kagańce dla psów średnich, dużych, agresywnych

Metalowy kaganiec dla psa umożliwia swobodne oddychanie i picie oraz łatwo utrzymać go w czystości. Jest bardzo trwały ale i dość ciężki, dlatego nie poleca się go małym psom. Używanie go zimą może być o tyle niekomfortowe, że śnieg dostający się do środka, może przeszkadzać psu. Niektóre modele w kontakcie z wodą rdzewieją. Ponadto, pies nieprzyzwyczajony do metalowego kagańca może się nerwowo szarpać i uderzać siebie lub właściciela.

Skórzane kagańce zabudowane dla psów bardzo agresywnych

Skórzany kaganiec można kupić w formie klasycznej lub zabudowanej. Pierwszy rodzaj pozwala swobodnie oddychać, drugi – bardziej zabudowany, ma tylko dziury umożliwiające delikatny przepływ powietrza. Oba są bardzo lekkie, dlatego idealnie sprawdzają się do nauki chodzenia w kagańcu. Skórzane kagańce są mniej trwałe od metalowych.

Plastikowe kagańce dla mniejszych psów

Plastikowe kagańce łatwo utrzymać w czystości, nie rdzewieją, są lekkie i elastyczne. To dobre zamienniki kagańców metalowych dla mniejszych ras, jednak dość szybko się niszczą więc trzeba je często wymieniać.

Kagańce z materiału: nylonu, ortalionu

Kagańce nylonowe lub ortalionowe są lekkie i przeznaczone dla każdej rasy, ale raczej na okazjonalne wyjścia jak np. wizyta w lecznicy. Materiałowe kagańce trudno utrzymać w czystości, a ciasna tuba dopasowana do psiego pyska uniemożliwia zwierzęciu rozwieranie szczęk, przez co czworonóg ma utrudnione oddychanie – szczególnie, gdy jest bardzo gorąco.

Dopasowanie i mocowanie kagańca do głowy psa

Odpowiedni rozmiar kagańca jest bardzo istotny. Jeśli będzie za duży – pies szybko go ściągnie, jeśli za mały - sprawi zwierzęciu ból i dyskomfort. Dobierając kaganiec, warto zwrócić uwagę na rodzaj zapinania. Dla silnych i agresywnych psów lepiej wybrać model z dużą ilością pasków mocujących. Do treningu można wybrać model z paskiem bocznym, który łatwo się odpina. Na kagańcach często jest napisane, dla jakiej rasy jest przeznaczony. W razie wątpliwości, warto dopytać o to sprzedawcę w sklepie zoologicznym. 


Cocker spaniel leży na podłodze.
©sikorskifoto/Fotolia.com
Styl życia
Cocker spaniel w domu, czyli jak pielęgnować sierść psa długowłosego
Cocker spaniel to długowłosa rasa psa, który ma charakterystyczne długie uszy o złoto-rudym lub ciemniejszym umaszczeniu. W pielęgnacji tej rasy najbardziej uciążliwe jest tworzenie się kołtunów na uszach, łapach i brzuchu. Warto, aby właściciel cocker spaniela miał w domu grzebień lub szczotkę dla psa, szampon do długiej sierści oraz odżywkę do rozczesywania psiej sierści.

Cocker spaniel to długowłosa rasa psa, który ma charakterystyczne długie uszy o złoto-rudym lub ciemniejszym umaszczeniu. W pielęgnacji tej rasy najbardziej uciążliwe jest tworzenie się kołtunów na uszach, łapach i brzuchu. Warto, aby właściciel cocker spaniela miał w domu grzebień lub szczotkę dla psa, szampon do długiej sierści oraz odżywkę do rozczesywania psiej sierści.    Wiele cennych informacji o pielęgnacji psów długowłosych można dowiedzieć się od groomera , czyli osoby profesjonalnie zajmującej się psią kosmetyką i fryzurami. Pierwsze trymowanie spaniela Trymowanie sierści to usuwanie martwych włosów, w przypadku spanieli - głównie z okolic głowy, uszu, łap oraz tułowia. Pierwszy taki zabieg możne się odbyć już w 6 miesiącu życia czworonoga . Trymowanie w domu wykonuje się specjalnym nożykiem lub palcami. W przypadku mniejszej wprawy w skubaniu sierści można udać się do psiego salonu piękności. Strzyżenie cocker spaniela Spaniele mają uszy, tułów i łapy porośnięte długim, lekko pofalowanym włosem, który warto skracać. Sierść spaniela można podcinać raz na dwa miesiące za pomocą nożyczek w domu lub w salonie fryzjerskim dla zwierząt. Zapobiegnie to plątaniu się włosów i powstawaniu kołtunów. Kosmetyki do pielęgnacji sierści długiej z lanoliną i olejkiem jojoba (żożoba) Cocker spaniele najlepiej myć kosmetykami dla psów o miękkiej i długiej sierści. Tego typu produkty można kupić w sklepie zoologicznym lub przez internet na stronach zajmujących się dystrybucją psich akcesoriów. Unika się kosmetyków ze sztucznymi barwnikami , bo to one są zazwyczaj powodem alergii i podrażnień. Wybór produktu z olejkiem żożoba lub lanoliną spowoduje, że sierść psa staje się wygładzona i błyszcząca. Jak przygotować...

Groomer trymuje białego teriera.
©sergo321/Fotolia.com
Styl życia
Trymowanie psów rasy west highland white terier. Dlaczego warto usuwać sierść i jak to zrobić?
Trymowanie westa można wykonywać nożykiem trymerskim lub palcami. Drugi sposób z łatwością wykonamy samodzielnie. Trymowanie w przeciwieństwie do strzyżenia psów pozwala zachować ładną, błyszczącą sierść.

Trymowanie westa można wykonywać nożykiem trymerskim lub palcami. Drugi sposób z łatwością wykonamy samodzielnie. Trymowanie w przeciwieństwie do strzyżenia psów pozwala zachować ładną, błyszczącą sierść.   Futro psów rasy west highland white terier jest białe, więc łatwo się brudzi - psa należy  regularnie kąpać. Niezbędne jest też czesanie i trymowanie westa. Czym jest trymowanie i jakie psy wymagają tego zabiegu? Trymowanie jest wykonywane u psów, aby usunąć martwą sierść. Używa się do tego nożyka trymerskiego. Dzięki temu zabiegowi włosy psa są zdrowsze i mają ładniejszy kolor. Podszerstek po trymowaniu rośnie wolniej. Strzyżenie psów usuwa włosy okrywowe: martwe i żywe . Martwy włos nie zawsze wypadnie, co utrudnia wzrost kolejnych włosów. Warstwa pozostałych w skórze martwych włosów wygląda bardzo niekorzystnie. Sierść jest matowa, czasem zaczyna się też kręcić. Przy trymowaniu włosy martwe usuwane są przy samej skórze, a zamiast nich odrasta nowy szorstki włos. Jest on lśniący i zachowuje naturalną barwę. Odrastające włosy dłużej pozostają czyste. Do szorstkiej sierści trudniej przykleja się brud. Nie pojawiają się też na niej kołtuny i trudniej ją zamoczyć. Dzięki trymowaniu włosy westa łatwiej pielęgnować. Pies nie wymaga też tak częstych kąpieli jak ten, który jest tylko strzyżony. Trymowanie jest polecane właścicielom psów szorstkowłosych m.in. większości terierów, w tym foksterierów i westów, a także sznaucerów i kundelków o szorstkich włosach. Trymowanie westa – jak powinno wyglądać? Sierść west highland white teriera składa się z dwóch warstw: podszerstka przy samej skórze i szorstkiego włosa okrywowego. Psa należy zarówno trymować, jak i czesać, aby...

Pies leży, w pysku trzyma smycz.
©javier brosch/Fotolia.com
Styl życia
Tradycyjne smycze dla psa do wyprowadzania na spacer i niestandardowe do treningów – czym się kierować wybierając smycz
Smycze dla psa dobiera się do funkcji, jaką ma pełnić oraz wielkości psa. Smycze na spacer mogą być regulowane lub krótkie – bez regulacji. Właściciele czworonogów najczęściej wybierają smycze z taśmy, sznurka lub skórzanego rzemienia. Smycze do tresury, treningów i pokazów (tzw. ringówki) najczęściej wykonane są z elastycznej linki polipropylenowej, zakończonej solidnym karabińczykiem lub pętlą.

Smycze dla psa dobiera się do funkcji, jaką ma pełnić oraz wielkości psa. Smycze na spacer mogą być regulowane lub krótkie – bez regulacji. Właściciele czworonogów najczęściej wybierają smycze z taśmy, sznurka lub skórzanego rzemienia. Smycze do tresury, treningów i pokazów (tzw. ringówki) najczęściej wykonane są z elastycznej linki polipropylenowej, zakończonej solidnym karabińczykiem lub pętlą.   Smycz dobrze jest dobierać do wagi i wielkości psa . Na niektórych smyczach napisane jest, dla jakiej rasy lub do ilu kilogramów są przeznaczone. Klasyczne smycze bez regulacji: z taśmy, sznurka, skóry, łańcucha Smycz klasyczna to najczęściej sznurek, taśma, łańcuszek lub skóra, zakończona - z jednej strony, karabińczykiem, a z drugiej – rączką (pętlą). Długość takiej smyczy wynosi zwykle od 120 do 150 centymetrów i pozawala psu na względną swobodę . W przypadku, gdy pupil musi iść przy nodze wystarczy owinąć pętlę wokół nadgarstka, skracając nieco długość taśmy. Takie smycze nie mają regulacji, co może utrudniać podróże z psem i swobodne wybieganie zwierzęcia. Tradycyjne smycze z regulacją długości: automatyczne i przepinane Smycz regulowana zakończona jest z obu stron karabińczykiem. Za pomocą metalowych kółek na smyczy można dowolnie regulować jej długość w zależności od potrzeb np. na treningu – wydłużyć, na spacerze – skrócić. Smycze automatyczne rozwijają się na długość od 3 do 8 metrów . A wbudowana w nich blokada pozwala, w każdej chwili, zahamować wydłużanie lub zwijanie. Smycz automatyczna, linka czy taśma? Smycze z taśmy są bardziej wytrzymałe, od automatycznie zwijanych linek, dlatego lepiej sprawdzają się podczas spacerów z dużym i silnym psem . Małe i średnie psy...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik