Kobieta siedzi samotnie na molo i tęskni za swoim chłopakiem.
©ProstoSvet/stock.adobe.com
Styl życia

Jak wzmocnić związek na odległość?

Często mówi się, że związek na odległość może przetrwać tylko prawdziwa miłość. Warto jednak mieć świadomość, że podczas, gdy nikt do końca nie wie, co kryje się za tym określeniem, istnieją praktyczne sposoby odnośnie tego jak utrzymać taki związek.

Często mówi się, że związek na odległość może przetrwać tylko prawdziwa miłość. Warto jednak mieć świadomość, że podczas, gdy nikt do końca nie wie, co kryje się za tym określeniem, istnieją praktyczne sposoby odnośnie tego jak utrzymać taki związek.

 

Dlaczego związek na odległość może wywołać kryzys w związku?

 

Związek na odległość jest nie lada wyzwaniem nawet dla osób, które uważają, że odnalazły swoją prawdziwą miłość. Ograniczone możliwości kontaktu często sprawiają, że partnerzy dają się ponieść wyobraźni. Czasami prowadzi to do wybuchów zazdrości i podejrzeń, które mogą zniszczyć relację. Bywa też zupełnie przeciwnie – zaczyna się tak bardzo idealizować ukochaną osobę, że gdy wreszcie nadchodzi czas spotkania, można przeżyć silne rozczarowanie.

 

Sporą przeszkodą jest też fakt, że każda za stron uczy się samodzielnie sobie radzić i realizować swoje potrzeby. Z czasem może okazać się, że coraz mniej siebie nawzajem potrzebują, a współzależność była tym, co trzymało związek razem.

 

Miłość i zaufanie w związku podstawą udanego związku na odległość

 

Podstawą udanego związku na odległość jest miłość i zaufanie w związku. Brzmi to jak truizm, nie jest jednak wcale takie łatwe. Decydując się na dłuższe rozstanie, warto najpierw zastanowić się co zrobimy, jeżeli partner zacznie się rzadziej kontaktować lub zapomni zadzwonić, żeby powiedzieć dobranoc. Czy będziemy wówczas potrafili podejść do tej sytuacji z otwartością i empatią, czy może wypuścimy własne demony zazdrości?

 

Praktyczne sposoby jak utrzymać związek na odległość

 

Jeszcze przed rozpoczęciem związku na odległość warto jasno przedyskutować wiele kwestii. Należą do nich między innymi:

 

  • wzajemne oczekiwania, co do częstotliwości i formy kontaktu;
  • zastępcze sposoby okazywania sobie uczuć i zainteresowania;
  • limit czasowy rozstania i możliwości do spotkań, w trakcie jego trwania;
  • sposoby na radzenie sobie, gdy pojawi się kryzys w związku;
  • dodatkowe możliwości skontaktowania się, w przypadku, gdy podstawowy zawiedzie;
  • sposoby na zaspokajanie swoich potrzeb podczas nieobecności partnera – na przykład częstotliwość i jakość relacji z innymi ludźmi;
  • sposoby na wspólną zabawę na odległość – na przykład gry internetowe.

 

Bardzo istotnym wsparciem dla związku na odległość jest też wymyślenie nowych zwyczajów i rytuałów, które zastąpią dotychczasowe. Może to być codzienne mówienie sobie dobranoc, albo wysyłanie maili opisujących kluczowe wydarzenia z danego dnia czy tygodnia. Ważne jest jednak, żeby zachować w tym regularność, która da partnerom poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

 

Mężczyzna przytula kobietę w zatłoczonym miejscu
Flickr/Aaron Guy Leroux/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Czy związek na odległość jest możliwy?
Związek na odległość jest trudniejszy od innych związków partnerskich. Miłość na odległość jest możliwa, ale wymaga wielu poświęceń i cierpliwości. Jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać, aby związek na odległość był zgodny i miał sens.

Związek na odległość jest trudniejszy od innych związków partnerskich. Miłość na odległość jest możliwa, ale wymaga wielu poświęceń i cierpliwości. Jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać, aby związek na odległość był zgodny i miał sens. Jak przetrwać w związku na odległość? 1. Kontakt – najważniejszy w związku na odległość jest kontakt. Warto porozumiewać się ze swoim partnerem codziennie, nie tylko rozmawiając przez telefon czy pisząc SMSy. Pomocne mogą być kontakty poprzez kamerkę internetową, która pozwala widzieć się nawzajem podczas rozmów.   2. Regularność rozmów – bywa tak, że nie ma czasu na długie rozmowy przez telefon. Ważniejsza jest jednak ich regularność, dlatego trzeba dbać o to, aby kontaktować się ze swoim ukochanym przynajmniej raz dziennie.   3. Listy miłosne – na papier można przelać wiele miłosnych słów i odczuć, które ciężko jest wyjawić przez telefon czy komunikator internetowy. Listy miłosne będą pamiątką na całe życie, a co więcej są doskonałą formą składania życzeń urodzinowych czy imieninowych.   4. Pozytywne myśli – związek na odległość przynosi ze sobą wiele pozytywów, takich jak: więcej czasu na spotkania z rodziną i przyjaciółmi, czy większa zażyłość pomiędzy partnerami żyjącymi na odległość. Partnerzy mający ograniczony kontakt starają się wykorzystać czas na rozmowy, najlepiej jak tylko potrafią.   5. Wspólne zajęcia – razem ze swoim ukochanym można znaleźć wspólne zajęcie i dzielić się wrażeniami. Obejrzeć ten sam film, przeczytać tę samą książkę, a potem podzielić się swoimi opiniami.   6. Zaufanie – nie kontroluj swojego partnera, gdyż każdy ma prawo do wolności. Jeśli zdecydowaliście się...

Młody mężczyzna ma problemy a kobieta stara się mu pomóc.
©konradbak/stock.adobe.com
Styl życia
Jak wspierać partnera w trudnych chwilach?
Każdy człowiek napotyka w swoim życiu cięższe chwile, w czasie którym trudniej mu w pełni angażować się w związek, ponieważ brak mu sił. Prawdziwa miłość prowadzi do wspierania partnera w takich chwilach, a nie robienia mu wyrzutów, co mogłoby wywołać kryzys w związku.

Każdy człowiek napotyka w swoim życiu cięższe chwile, w czasie którym trudniej mu w pełni angażować się w związek, ponieważ brak mu sił. Prawdziwa miłość prowadzi do wspierania partnera w takich chwilach, a nie robienia mu wyrzutów, co mogłoby wywołać kryzys w związku.   W idealnej sytuacji partnerzy zawsze się wspierają i trwają w relacji nawet w obliczu problemów. Warto wiedzieć, jak do tego dążyć.   Jak trudny okres w życiu może wywołać kryzys w związku?   Problemy finansowe , zawodowe albo w innych relacjach mogą sprawić, że jeden z partnerów będzie przechodzić przez cięższy okres w swoim życiu . W wyniku tego może zmienić on swoje dotychczasowe zachowanie, stać się mniej zaangażowany w związek, a nawet popaść w depresję. Dla drugiej osoby może to być bardzo trudna sytuacja, szczególnie jeżeli zacznie doszukiwać się w niej drugiego dna i wiązać zachowanie partnera ze sobą samą. Co więcej ten, kto przechodzi trudny czas może dawać z siebie na tyle mało, że jego partner zacznie czuć się opuszczony i bez wsparcia. Może to doprowadzić do kierowania w jego stronę dużej ilości żądań i wyrzutów, na które osoba w trudnej sytuacji, nie jest w stanie zadowalająco odpowiedzieć. A to z kolei wywołuje kryzys w związku , który może spowodować nawet rozstanie.   Prawdziwa miłość potrafi przetrwać kryzys w związku   Mówi się, że prawdziwa miłość potrafi przetrwać wszystko, nawet poważny kryzys w związku. Trudno jednak powiedzieć, czym dokładnie ona jest. Na pewno jednak zrozumienie, empatia i cierpliwość okazywane partnerowi, który przechodzi przez trudny okres są jedną z odpowiedzi na pytanie: jak utrzymać związek .   Udany związek opiera się o zaufanie w związku i wzajemne wspieranie  ...

Kobieta zagląda swojemu chłopakowi przez ramię, który pisze smsy.
©anyaberkut/stock.adobe.com
Styl życia
Skąd mam wiedzieć, czy mój partner ma dobre intencje?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich partner ma dobre intencje. Jest to pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, ponieważ motywacja ludzi jest często tak zagmatwana, że sami nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co nimi kieruje. Jednak to, co charakteryzuje udany związek to obecne w nim zaufanie, które sprawia, że nie trzeba zadawać takich pytań.   Rozpoznanie kłamstwa lub nieczystych intencji u partnera może trwale zburzyć zaufanie, a tym samym naruszyć podstawy związku.   Czy psychologia miłości umożliwia poznanie intencji partnera?   Dość łatwo przychodzi nam posądzanie ludzi o to, że mają wobec nas nieczyste intencje . Zdarza się nawet, że zarzucamy to najbliższym, również partnerowi. Choć łatwo oskarżać o to inną osobę, warto uzmysłowić sobie, że rozpoznanie własnych motywacji nie jest takie proste. Często jest ich wiele raz i nie wszystkie są w pełni uświadomione. Dlatego wbrew obietnicom z różnych artykułów, nie warto wierzyć w to, że możemy sprawiedliwie ocenić intencje drugiej osoby .   Jak poznać czy partner kłamie i czy musi to zniszczyć zaufanie w związku?   Badania z zakresu psychologii pozwoliły na ustalenie wielu oznak tego, że ktoś kłamie . Można to poznać po sposobie w jaki opowiadania – na przykład dziwnym, sztywnym stylu, nadmiernie poetyckim lub rozwlekłym, zawierającym dużo szczegółów. Inną wskazówką może być sposób zachowania – uporczywe patrzenie na rozmówcę lub też unikanie jego wzroku, objawy zdenerwowania, pomimo braku powodu czy nieuzasadniona agresja.   Kłamstwo nie zawsze musi zniszczyć zaufanie w związku , zależy jakiej kwestii dotyczy i czym jest spowodowane. Można też powiedzieć, że jest wręcz na odwrót – im większe zaufanie partnerzy mają do...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner