Para się kłóci
©olly/Fotolia
Styl życia

Czy będąc w związku potrzebujemy odrobiny zazdrości?

W małych dawkach zazdrość może pokazać siłę więzi między partnerami, rozbudzić pożądanie czy uświadomić, że musimy cały czas starać się o siebie nawzajem. Ciągła zazdrość w związku może spowodować poczucie osaczenia, izolowania od potencjalnie zagrażającego relacji towarzystwa, co skutkuje uczuciem zmniejszenia się życiowej przestrzeni i pragnieniem ucieczki.

W małych dawkach zazdrość może pokazać siłę więzi między partnerami, rozbudzić pożądanie czy uświadomić, że musimy cały czas starać się o siebie nawzajem. Ciągła zazdrość w związku może spowodować poczucie osaczenia, izolowania od potencjalnie zagrażającego relacji towarzystwa, co skutkuje uczuciem zmniejszenia się życiowej przestrzeni i pragnieniem ucieczki.

Zazdrość w związku

Zazdrość w relacji partnerskiej warunkują przyczyny:

  • zewnętrzne - niewłaściwe zachowanie ukochanego, np. chłód, obojętność, brak czasu;
  • wewnętrzne - tkwiące w psychice, np. zaniżona samoocena, negatywne wzorce jako następstwo nieudanych związków, spowodowane negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć, zależność pomiędzy samooceną a opinią partnera, zespół Otella (u alkoholików - wymuszanie przyznania się do zdrady przemocą).

Kobiety radzą sobie z zazdrością zwiększając własną atrakcyjność fizyczną, natomiast płeć brzydka stosuje taktykę demonstrowania swoich zasobów - kupowanie prezentów, zapraszanie do restauracji. Zdrowa zazdrość występuje w sytuacji realnego zagrożenia zdradą, niezdrowa to tylko irracjonalne o niej przekonanie, niepoparte dowodami.

Czy zazdrość w związku jest potrzebna

Odrobina zazdrości może być dla związku jak powiew świeżego powietrza - pokazuje siłę więzi, uświadomi, że musimy się starać, rozbudzi namiętność. Zazwyczaj jednak ofiara ciągłych oskarżeń, która ma czyste sumienie, odbiera je jako kurczenie się przestrzeni życiowej, wymuszanie izolacji społecznej. Osaczanie wywołuje poczucie duszenia się i chęć ucieczki. A skoro w oczach partnera i tak jesteśmy winni i na pewno mamy coś na sumieniu, możemy nie do końca świadomie chcieć dać mu nauczkę i naprawdę go zdradzimy. Musimy kłamać, gdzie i z kim się wybieramy i systematycznie oddalamy się od zazdrosnego partnera, a siła relacji słabnie. Zazdrośnik odczuwa silny lęk przed porzuceniem, ale zachowania swojego nie jest w stanie zmienić, niszcząc wszystko, co zostało zbudowane. Aby więc zredukować ciągłe objawy zazdrości i natrętne myśli na ten temat, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • co naprawdę powoduje takie myśli? czy miały miejsce jakieś konkretne zachowania partnera czy zupełnie nie dał nam powodu? w jakich sytuacjach się to nasila?
  • jakie są uczucia i potrzeby obu stron?
  • jaka jest twoja samoocena i czy jest związana ze zdaniem na ten temat ukochanego?
  • czy zamiast skupiać się na kontrolowaniu każdego kroku partnera nie lepiej byłoby realizować własne pasje i miło spędzać czas?

Zastanówmy się, jak zazdrość wpływa na związek i jak na obie strony wpływają takie ograniczenia. Warto porozmawiać o tym we dwójkę na neutralnym gruncie, zapoznać się z punktem widzenia ukochanego. Spojrzenie z odmiennej perspektywy uczy dystansu do swych uczuć. Można też zamienić się rolami i odegrać scenę zazdrości, notując i analizując swe odczucia. Pomocny bywa również psycholog bądź psychoterapeuta oraz sesja terapii par.

kłotnia między kobietą a mężczyzną
Pixabay/webar4i/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Chorobliwa zazdrość – sprawdź, jak możesz ją przezwyciężyć w związku!
Chorobliwą zazdrość należy odróżnić od naturalnego w związku niepokoju o uczucia partnera. Zwykła zazdrość przeradza się w patologiczną głównie u osób z niskim poczuciem własnej wartości.

Chorobliwą zazdrość należy odróżnić od naturalnego w związku niepokoju o uczucia partnera. Zwykła zazdrość przeradza się w patologiczną głównie u osób z niskim poczuciem własnej wartości. Co to jest chorobliwa zazdrość? Chorobliwa zazdrość to zaburzenie psychopatologiczne, którego podłożem jest podświadomy lęk przed odrzuceniem. Często na to schorzenie cierpią osoby z niskim poczuciem własnej wartości czy z niską samooceną. To u nich narasta najsilniej poczucie nieuniknionej straty i zagrożenia ze strony osób, które przez „chorych” będą uważane za bardziej atrakcyjne. Jak zazdrosny, to dobrze… Wiele słyszy się o tym, że zazdrość partnera w związku to jawny dowód na to, że zależy mu na tej relacji i powinno się odczytywać takie zachowanie jako pozytywny aspekt relacji. Inni powiedzą, że to uczucie podgrzewa miłość i buduje jej trwałość, a także wprowadza lekkie urozmaicenie do codziennego życia. Nawet nasze babcie mówiły: zazdrość to siostra miłości! Jakby nie podejść do tematu – to naturalne ludzkie odczucie! Co kiedy zachowanie zazdrosnego partnera wychodzi poza granicę normy? Objawy chorobliwej zazdrości Partner, który jest zbyt zazdrosny, uzależnia drugą osobę od siebie, nie pozwalając jej na relacje społeczne z innymi ludźmi. „Zazdrośnik” odznacza się przede wszystkim zaborczością i nadmierną kontrolą, jednocześnie z czasem zakazuje swojej drugiej połówce normalnie żyć w społeczeństwie. Pilnie śledzi każdy ruch partnera. Zazdrośnika „zjada od środka” lęk, że może zostać opuszczony na rzecz innej osoby, dlaczego każdy gest czy spojrzenie ukochanej (lub ukochanego) w stronę innej osoby traktuje jak największe na świecie niebezpieczeństwo. Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością? Z chorobliwą...

Mężczyzna siedzi między dwiema kobietami. Obie na niego patrzą.
Flickr/Ben 'Jimmy' Angel/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jak poradzić sobie z zazdrością?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak nie być zazdrosnym i dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe, bo miłość i zazdrość są nieodłączne – nie mylisz się. Zazdrość tym tylko różni się od miłości, że ma swoje granice, a przekroczenie ich może zepsuć nawet najbardziej udany związek.   Zazdrość nie jest cechą wrodzoną, a wyuczoną – jej źródło tkwi w lęku , niskiej samoocenie, niedostatecznym poznaniu swojego partnera i krzywdzących stereotypach na temat płci przeciwnej. Aby pozbyć się zazdrości, podejdź do swojego problemu analitycznie. Krok 1: Zdefiniuj pojęcie miłości. Żeby uzmysłowić sobie, jak szkodliwa i irracjonalna może być zazdrość, zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie, czym dla ciebie jest miłość . Jeśli w swojej definicji nie pojawi się posiadanie drugiej osoby na własność lub sprawowanie nad nią kontroli, to znak, że jesteś w stanie stworzyć zdrowy związek i na takiej relacji najbardziej ci zależy. Kiedy myślisz o miłości i pierwszym, co przychodzi ci do głowy są wzajemna szczerość, zaufanie i wsparcie – jesteś na najlepszej drodze do pozbycia się zazdrości, która niszczy te wartości, przez co sprawia, że związek nie spełnia twoich oczekiwań. Krok 2: Uwolnij się od stereotypów. Nic tak nie osłabia wzajemnego zaufania jak stereotypy, które zewsząd słyszymy powtarzane jak mantrę. Mężczyzna wcale nie musi oglądać się za wszystkimi kobietami, a dziewczyna być ze swoim chłopakiem tylko dla pieniędzy. Kiedy na horyzoncie pojawi się szczupła, niebieskooka blondynka, wcale nie znaczy to, że mężczyzna myśli tylko o tym, jak bezkarnie zaciągnąć ją do łóżka, a gdy żona z entuzjazmem opowiada o nowym szefie, nie ma jeszcze powodu, aby podejrzewać ją o romans. Prawdziwe problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy rodzą się podejrzenia –...

mężczyzna z kobietą na kanapie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sposoby na zazdrość: nie kontroluj, rozmawiaj, zadbaj o siebie
Zazdrość to nie wyraz troski o partnera, ale też nie sygnał, że źle się dzieje w związku. Jest za to szybkim sposobem na wepchnięcie ukochanego w obce ramiona i zrujnowanie relacji.

Zazdrość to nie wyraz troski o partnera, ale też nie sygnał, że źle się dzieje w związku. Jest za to szybkim sposobem na wepchnięcie ukochanego w obce ramiona i zrujnowanie relacji. Czym jest zazdrość Zazdrość to według psychologów uczucie, z którym trzeba nauczyć się żyć. Jest złożonym emocjonalnie stanem frustracji w sytuacji, która może skutkować utratą kogoś lub czegoś, na czym nam zależy. W miłości bywa w umiarkowanym stopniu bodźcem do zdrowej konkurencji i zaangażowania w relację i sygnałem, że nam zależy. Ryzyko pojawienia się zazdrości i uzależnienia od związku bądź ukochanej osoby znacząco wzrasta, gdy partnerzy spędzają ze sobą prawie cały czas na wyłączność i nie wyobrażają sobie odejścia od tej sytuacji . Zazdrość jest istotnym motywem popełnianych przez męską część populacji morderstw, napędza spiralę agresji w małżeństwie. Jak walczyć z zazdrością Aby zazdrość nie rujnowała naszego życia i związku, możemy postarać się ją ograniczyć przy pomocy poniższych sposobów:   1. Porozmawiajmy szczerze z partnerem, bez wyrzutów, oceniania czy oskarżeń. Być może nawet nie podejrzewa, że niewinne smsy o północy do koleżanki z pracy na tematy przygotowywanego na jutro wystąpienia przed szefem wzbudzają w nas takie podejrzenia .   2. Zrezygnujmy z nieustannego kontrolowania, gdzie i z kim jest i co robi i sprawdzania jego telefonu czy maili - jeżeli już traktujemy go jak winnego, będzie mu tylko łatwiej podjąć decyzję o zdradzie, a chętną osobę może spotkać nawet wyrzucając śmieci. Kontrolowanie nie jest wyrazem troski o związek , tylko zwyczajnym niszczeniem go.   3. Sprawdźmy, czy obsesyjnej zazdrości nie wywołują w nas tak naprawdę kobiece spojrzenia i fakt prowokowania twojego mężczyzny. Jeśli jego reakcje nie są nieodpowiednie, to przecież dobrze, że jest wciąż...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner