Kalorie, witaminy i minerały zawarte w ogórku konserwowym. Jak zrobić pastę z ogórków konserwowych
Ogórki konserwowe przygotowuje się przez zalanie ich zalewą z wody, octu i przypraw. Całość należy pasteryzować. Ogórki konserwowe są niskokaloryczne, ale bogate w cukier. Z marynowanych warzyw można przygotować pastę.
Ogórki konserwowe przygotowuje się przez zalanie ich zalewą z wody, octu i przypraw. Całość należy pasteryzować. Ogórki konserwowe są niskokaloryczne, ale bogate w cukier. Z marynowanych warzyw można przygotować pastę.
Ogórki przetwarza się za pomocą kiszenia i marynowania. W ten sposób przygotowuje się warzywa kiszone, małosolne oraz konserwowe.
Czym są ogórki konserwowe?
Ogórki konserwowe są popularnym w Polsce przetworem na zimę. Zazwyczaj są jedzone z pieczywem, kanapkami, sałatkami, daniami mięsnymi i śledziem. Służą jako przekąski i zakąski. Umyte i oczyszczone warzywa w skórce wkłada się do wyparzonego słoika. Następnie warto je doprawić liśćmi laurowymi, zielem angielskim, pieprzem w ziarenkach, gorczycą, chrzanem, koprem i czosnkiem. Do słoika wsypuje się także krążki marchewki i cebuli oraz słupki papryki. Całość zalewa się roztworem z octu, wody, soli i cukru, a następnie pasteryzuje. Tak zamarynowane ogórki konserwowe można przechowywać przez kilka lat.
Mały ogórek konserwowy ma zaledwie 3 kalorie
Ogórki konserwowe są sycące, niskokaloryczne i nie zawierają tłuszczu, dlatego idealnie sprawdzą się dla osób na dietach odchudzających. Ich głównym składnikiem jest woda. W jednym małym ogórku konserwowym (ważącym około 10 gramów) znajdują się tylko 3 kalorie (100 gramów produktu to 26 kalorii). Niestety warzywo marynowane w occie i cukrze traci witaminy i minerały, ale zachowuje część błonnika i białka.
Jak przygotować pyszną pastę z ogórków konserwowych i twarożku?
Pasta z ogórków konserwowych, twarożku i jajka dobrze komponuje się z pieczywem, grillowanymi warzywami, serami oraz wędlinami. Możesz używać jej również do sałatek oraz pieczonych i wędzonych ryb. Danie przygotujesz w 10 minut.
Składniki (na 10 porcji):
- 5 ogórków konserwowych,
- 100 gramów twarogu półtłustego,
- 2 jajka ugotowane na twardo,
- 1 łyżka majonezu,
- pół łyżeczki oliwy z oliwek,
- łyżka posiekanego szczypiorku,
- pół łyżki posiekanego koperku,
- pół łyżki posiekanej natki pietruszki,
- szczypta pieprzu,
- szczypta soli.
Czas przygotowania: 10 minut
Stopień trudności: łatwe
Sposób przygotowania:
- Ogórki konserwowe zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
- Twarożek rozgnieć widelcem, a jajka obierz i podziel na ćwiartki. Następnie oba produkty zmiksuj na gładką masę (możesz dodać odrobinę wody, by pasta była bardziej wilgotna).
- Do miski przełóż masę serowo-jajeczną oraz ogórki. Po wymieszaniu pasty przypraw ją solą, pieprzem, ziołami, oliwą oraz majonezem.
- Pastę odstaw do lodówki na pół godziny.
- Danie podawaj schłodzone, w małych miseczkach.
Dobra rada: Do przygotowania pasty możesz użyć również cebuli, czosnku, mielonych pieczarek, siekanych oliwek i suszonych pomidorów. Zamiast twarożku świetnie sprawdzi się tuńczyk z puszki lub makrela wędzona.
Smacznego!
- Zbliża się Twoje przyjęcie weselne? Zobacz, co podać gościom wegetarianom: pomysły na menu na wesele.
- Przygotowujesz weki na zimę? Sprawdź, jakie pyszne przetwory z warzyw powinny się znaleźć w domowej spiżarni.
- Odwiedzi Cię gość, który nie je mięsa? Wypróbuj dwa przepisy na sycące dania z fasoli.
- Przetwory z papryki chili można dodawać zarówno do kanapek, sałatek, jak i ryb lub mięs. Sprawdź, przepisy na konfiturę, papryczki z olejem, marynowane papryczki i buraki z papryczkami.