Party Stories
Dawid Kwiatkowski w redakcji Party.pl
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Ciężarna kobieta naszykowana na trening
©Ana Blazic Pavlovic/Fotolia
Styl życia

Fitness w ciąży – najlepsze zajęcia dostosowane dla kobiet ciężarnych

Ćwiczenia w ciąży, jeśli ciąża nie jest zagrożona, są bezpieczne, a nawet wskazane. Ważne jest jednak, by się nie przeforsować i wykonywać ćwiczenia dostosowane m.in. do wieku ciąży. Najlepszym wyborem są fitness i joga dla ciężarnych.

Ćwiczenia w ciąży, jeśli ciąża nie jest zagrożona, są bezpieczne, a nawet wskazane. Ważne jest jednak, by się nie przeforsować i wykonywać ćwiczenia dostosowane m.in. do wieku ciąży. Najlepszym wyborem są fitness i joga dla ciężarnych.

Fitness w ciąży jest bezpieczny i wskazany dla tych, które przed ciążą uprawiały sport

Zajęcia ruchowe są wskazane dla kobiet w ciąży, chyba że jest to ciąża wysokiego ryzyka albo ciężarna cierpi na nadciśnienie. Przeciwwskazaniem do zwiększonego wysiłku jest też bierność przed ciążą. Kobiety, które nie ćwiczyły wcześniej, nie powinny zaczynać treningów w pierwszym trymestrze. Grozi to poronieniem albo komplikacjami. Natomiast jeśli ciężarna prowadziła aktywny tryb życia, nie ma powodów, dla których miałaby przestać chodzić na fitness w ciąży.

Ćwiczenia dostosowane do odmiennego stanu – fitness w ciąży

W zależności od zaawansowania ciąży ćwiczenia mogą być nieco inne. Na przykład w ostatnim trymestrze nie zaleca się leżenia na plecach, na brzuchu ani na prawym boku, ponieważ można zablokować dziecku dopływ krwi. Wiele kobiet w ciąży, w drugim i trzecim trymestrze ma problem z utrzymaniem równowagi po zmianie środka ciężkości. Również dlatego ćwiczenia powinny być dostosowane do tego, jak duży jest brzuch i jakie są możliwości fizyczne ciężarnej. Kobiety w ciąży powinny unikać bardzo dużego wysiłku, sportów siłowych i kontuzyjnych, takich jak sztuki walki, jazda konna, tenis czy gry z piłką.

Fitness w ciąży pomaga przygotować ciało do porodu

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by w trakcie ciąży ćwiczyć pół godziny dziennie. Przygotowuje to ciało do ogromnego wysiłku, jakim jest wydanie dziecka na świat. Poprawia się praca układu oddechowego, krążenie krwi, maleje ryzyko wystąpienia żylaków, obrzęków, zaparć czy skurczów nóg. Fitness w ciąży po porodzie pozwala szybciej wrócić do dawnej sylwetki. Ponadto dziecko jest lepiej dotlenione i zdrowsze.

 

Joga dla ciężarnych
© mmphoto/Fotolia.com
Styl życia
Joga w ciąży – bezpieczny i zdrowy sposób na zyskanie kondycji
Joga jest rodzajem aktywności, którą można uprawiać nawet w ciąży. Odpręża, uspokaja, wzmacnia organizm. Dzięki tym ćwiczeniom łatwiej ci będzie urodzić.

Joga jest rodzajem aktywności, którą można uprawiać nawet w ciąży. Odpręża, uspokaja, wzmacnia organizm. Dzięki tym ćwiczeniom łatwiej ci będzie urodzić.   Joga to jeden z niewielu sportów zalecanych dla kobiet ciężarnych. Ten typ aktywności nie jest obciążających ani szkodliwy dla płodu. Dzięki ćwiczeniom nauczysz się prawidłowo oddychać , odciążysz stawy i kręgosłup, wspomożesz trawienie, poprawisz krążenie i ciśnienie krwi. Joga przygotuje mięśnie do porodu i uelastyczni biodra, uda oraz miednicę. Regularne ćwiczenia w ciąży przyniosą efekty Wystarczy regularny wysiłek każdego dnia, by osiągnąć oczekiwane efekty. Nie możesz się przeciążać ani ćwiczyć zbyt intensywnie. W ciąży liczy się umiarkowany ruch, który nie zaszkodzi dziecku. W klubach sportowych pojawiły się zajęcia jogi dla ciężarnych , gdzie trening odbywa się pod okiem doświadczonego instruktora . Jest to dodatkowa motywacja dla osób, które niechętnie ćwiczą same. Możesz również uprawiać jogę w domu , ale wcześniej warto poznać pozycje, które możesz wykorzystać (zobacz: http://yogamudra.pl/joga-w-ciazy/ ). Wiele z nich polega na podpieraniu się o ścianę lub krzesło. Dzięki temu nie obciążysz dodatkowo organizmu. Zanim zaczniesz trenować jogę, idź do lekarza Jeśli planujesz rozpocząć uprawianie jogi, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Poinstruuje cię, w jaki sposób ćwiczyć lub czego nie robić. Zbada, czy nie masz przeciwwskazań do ćwiczeń, a w razie potrzeby przepisze suplementy diety. Wraz z lekarzem przeanalizuj pozycje, które chcesz wykonywać. Jeśli okaże się, że nie możesz uprawiać jogi, lekarz zaleci ci inny rodzaj sportu. Przygotuj się do ćwiczeń jogi Zanim rozpoczniesz trening, należy delikatnie rozciągnąć i rozgrzać mięśnie. Warto opracować szczegółowy scenariusz ćwiczeń z konkretnymi pozycjami, dzięki...

szczupła kobieta w zbyt szerokich spodniach
©Viacheslav Iakobchuk/Fotolia
Styl życia
Jak szybko odzyskać sylwetkę sprzed porodu?
Dieta kobiety, która niedawno urodziła, powinna przede wszystkim pozwolić na regenerację organizmu obciążonego ciążą i porodem. Kobiety karmiące piersią powinny też dostosować sposób odżywiania się do potrzeb dziecka. Nie uniemożliwia to jednak zrzucenia kilku zbędnych kilogramów, które zostały po ciąży.

Dieta kobiety, która niedawno urodziła, powinna przede wszystkim pozwolić na regenerację organizmu obciążonego ciążą i porodem. Kobiety karmiące piersią powinny też dostosować sposób odżywiania się do potrzeb dziecka. Nie uniemożliwia to jednak zrzucenia kilku zbędnych kilogramów, które zostały po ciąży.   Karmienie piersią i racjonalna dieta to najprostszy sposób, żeby szybko schudnąć ciąży. Nie wierz w diety cud! Okres po porodzie nie jest najlepszym momentem na wypróbowywanie tzw. „diet cud”, które zazwyczaj polegają na wykluczeniu z diety pewnych składników odżywczych, określonych kategorii produktów (np. dieta białkowa) lub drastycznego ograniczenia liczby dostarczanych kalorii (np. dieta „1000 kalorii”). Organizm, który przez 9 miesięcy „obsługiwał” ciebie i twoje rozwijające się dziecko, a potem doświadczył ogromnego wysiłku, jakim był poród, potrzebuje regeneracji. W okresie połogu i karmienia piersią wskazane jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety , zawierającej wszystkie kategorie produktów i optymalnej pod względem kaloryczności. Jeśli ze względu na dziecko musisz zrezygnować z jakiegoś produktu, np. z mleka, znajdujące się w nim składniki odżywcze staraj się zrównoważyć, jedząc inne, zawierające je potrawy. Jakie jest zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię kobiety karmiącej piersią? Karmienie piersią to najprostszy sposób na odzyskanie szczupłej sylwetki. Laktacja powoduje intensywne spalanie tłuszczu i prowadzi do utraty nadmiarowych kilogramów. Tego procesu lepiej nie przyspieszać na przykład poprzez ograniczanie liczby kalorii. Kobieta karmiąca piersią potrzebuje o 500 kcal więcej niż wynosi jej dziennie zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli więc przed ciążą jej dzienne zapotrzebowanie wynosiło 2000 kcal, to w okresie karmienia piersią potrzebuje ona 2500 kcal dziennie. Zbyt mała liczba...

dziewczyna w ciąży
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Jak powinna dbać o siebie przyszła mama?
W ciąży wskazane są ruch i zdrowa dieta, ale także odpoczynek i odpowiedzialność. Unikanie ryzykownych sytuacji, dbanie o higienę i regularne badania u ginekologa zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Jak dbać o siebie w ciąży? Przede wszystkim racjonalnie.

W ciąży wskazane są ruch i zdrowa dieta, ale także odpoczynek i odpowiedzialność. Unikanie ryzykownych sytuacji, dbanie o higienę i regularne badania u ginekologa zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Jak dbać o siebie w ciąży? Przede wszystkim racjonalnie . Jak dbać o siebie w ciąży: żywienie i używki W żywieniu kobiety w ciąży najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jeśli kobieta nie lubiła pewnych produktów przed ciążą, nie powinna zmuszać się do ich jedzenia, gdy dowie się o swoim stanie. Oczywiście dieta powinna być zbilansowana i bogata w witaminy i minerały, żeby mogły one przez łożysko docierać do płodu i zapewniać jego prawidłowy rozwój. Nie wolno też ulegać wszystkim swoim zachciankom – to nieprawda, że ciężarna może jeść wszystko i w każdych ilościach . Masa ciała w trakcie ciąży nie powinna zwiększyć się o więcej niż 20%. Należy unikać produktów, które mogą zaszkodzić dziecku, w tym surowego mięsa, surowych lub niedogotowanych jaj, serów pleśniowych czy wysokoprzetworzonej żywności. Lista produktów zakazanych w ciąży jest długa, są na niej też używki – alkohol, kofeina, nikotyna. Jak dbać o siebie w ciąży: aktywność fizyczna i sytuacje ryzykowne Kobieta w ciąży powinna zrezygnować z uprawiania sportów kontuzyjnych, np. jeździectwa, narciarstwa, gier drużynowych z piłką, a także ze sztuk walki, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jeśli ciężarna prowadziła aktywny tryb życia przed ciążą, powinna zredukować czas i intensywność treningów, ale nie musi z nich rezygnować. Ruch jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka, dlatego warto zapisać się na przeznaczone dla ciężarnych zajęcia jogi , gimnastykę czy zajęcia na basenie. Dla miej aktywnych i sprawnych kobiet rozwiązaniem są spacery. Jak dbać o siebie w ciąży? Unikając ryzykownych sytuacji. Wszelkie upadki i urazy mogą się skończyć tragicznie,...

Nasze akcje
wyniki konkursu duplo 2021
Fleszstyle

KONKURS! Wygraj zaproszenie na największą imprezę modową w Polsce i inne supernagrody!

Partner
hada-labo-3d-lifting-mask
Fleszstyle

Sposób Japonek na zatrzymanie upływu czasu tkwi w prostocie kosmetyków

Partner
kosmetyki-neutrogena-bright-boost
Fleszstyle

TEST REDAKCJI: Sprawdziłyśmy kosmetyki Neutrogena® Hydro Boost® i Bright Boost!

Partner