Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Fistaszki częściowo rozłupane, częściowo w łupinkach
©rak7/Fotolia
Styl życia

Orzechy fistaszki – kalorie kontra „dobre tłuszcze”, witaminy i minerały

Orzechy fistaszki pozytywnie działają na pamięć i sprawność intelektualną, na układ trawienny, łagodzą napięcie i zmniejszają ryzyko miażdżycy. Ze względu na dużą zawartość białka ułatwiają budowę masy mięśniowej. Jednak są wysokokaloryczne i mogą uczulać.

Orzechy fistaszki pozytywnie działają na pamięć i sprawność intelektualną, na układ trawienny, łagodzą napięcie i zmniejszają ryzyko miażdżycy. Ze względu na dużą zawartość białka ułatwiają budowę masy mięśniowej. Jednak są wysokokaloryczne i mogą uczulać.

Dlaczego warto jeść orzechy fistaszki

Chociaż orzechy fistaszki mają 567 kcal w 100 g, to jednak warto je jeść od czasu do czasu ze względu na pozostałe wartości odżywcze. Orzechy arachidowe zawierają 25,8 g białka i bardzo dużo tłuszczów jedno- i wielonienasyconych, odpowiednio: 24,4 g i 15,6 g w 100 g produktu. Są to tzw. dobre tłuszcze, ponieważ obniżają poziom cholesterolu LDL, a także zapobiegają miażdżycy i innym chorobom układu krążenia. Spada ryzyko udaru i zawału oraz choroby wieńcowej. Duża ilość białka przyspiesza i wspiera proces budowy tkanki mięśniowej.

Masz ochotę na ciasto z fistaszkami, lecz nie wiesz jak je przygotować? Pobierz kody rabatowe Aros i kup książkę z przepisami na ciasta.

Jak działają orzechy fistaszki?

Pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację orzechy fistaszki mają dzięki dużej zawartości niacyny, czyli witaminy B3, a także magnezu. Dzięki nim rośnie zdolność koncentracji i poprawia się pamięć. Ponadto orzechy arachidowe łagodzą stres i napięcie, ułatwiają zasypianie i zmniejszają uczucie niepokoju. Mogą też dobrze działać na depresję.

Orzechy fistaszki przyspieszają pracę układu trawiennego

Dzięki dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika, orzechy fistaszki regulują pracę układu trawiennego. Mimo że są wysokokaloryczne, warto je jeść od czasu do czasu, choć należy uważać z ilością – zawarty w nich tłuszcz może utrudniać wypróżnienie. Orzechy arachidowe paradoksalnie sprzyjają odchudzaniu, ponieważ hamują apetyt – dzięki pobudzeniu organizmu do wydzielania serotoniny.

Bogactwo minerałów w orzechach ziemnych

Orzechy fistaszki są zdrowe także ze względu na zawartość minerałów. Mają duże ilości potasu i fosforu, a także magnezu. Zawierają również wapń, żelazo i cynk oraz sód.

Orzechy arachidowe jako afrodyzjak i środek na potencję

Agrinina, która jest ważna w procesie budowy mięśni, odgrywa znaczącą rolę także w poprawie życia seksualnego mężczyzn. Dzięki temu, że rozszerza naczynia krwionośne, ułatwia przepływ krwi i redukuje problemy z potencją. Urodę natomiast poprawia witamina E, której fistaszki także dużo zawierają. Opóźnia ona procesy starzenia.


Starsza kobieta
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Wapno do picia dla alergików i nie tylko
Wapno do picia jest jednym z najskuteczniejszych środków na złagodzenie objawów alergii. Należy pamiętać, że stosowanie wapna, bez żadnych innych leków przeciwalergicznych raczej nie pomoże zwalczyć objawów reakcji alergicznej. Wapno do picia powinno się przyjmować razem z innymi środkami łagodzącymi uczulenie, np. z cynkiem i kwercetyną.

Wapno do picia jest jednym z najskuteczniejszych środków na złagodzenie objawów alergii. Należy pamiętać, że stosowanie wapna, bez żadnych innych leków przeciwalergicznych raczej nie pomoże zwalczyć objawów reakcji alergicznej. Wapno do picia powinno się przyjmować razem z innymi środkami łagodzącymi uczulenie, np. z cynkiem i kwercetyną. Wapno do picia – jakie ma właściwości i zastosowanie? Wapno do picia, z łaciny - calcium, zawiera jony wapnia, wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy i glikol . Stosowane jest na różnego rodzaju uczulenia i wysypki, bo zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Wspomaga pracę układu nerwowego, wzmacnia kości, szkielet, stawy i bierze udział w syntezie enzymów. Wapno wspomaga pracę serca, bierze udział w budowie komórek i zwiększa przyswajalność witaminy B12 .   Wapno do picia stosuje się na różnego rodzaju dolegliwości. Przeważnie wykorzystuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia czy bólach migrenowych. Często używane jest także w łagodzeniu reakcji alergicznych, np. wysypki od słońca, czy opuchnięcia. Ponadto wapno jest podstawowym budulcem kości, zębów oraz tkanki łączne j, dlatego ważne jest, by w organizmie dzieci znajdowała się odpowiednia jego ilość. Zbyt małe ilości przyjmowanego wapna prowadzą do rozwoju osteoporozy – choroby, która rozwija się przeważnie po 35. roku życia i powoduje kruchość kości. Dlatego oprócz suplementacji wapnem warto też wzbogacić dietę o produkty mleczne (sery, mleko), a także niektóre warzywa zielone, które mają w składzie wapń (kalarepa, brokuł, natka pietruszki). Wapno do picia dostępne w różnych formach Wapno do picia występuje w tabletkach, kapsułkach, saszetkach, tabletkach do ssania, syropach, czy granulatach. Dlatego też można wybrać je w najbardziej dogodnej postaci. Bardzo często w suplementach diety pojawia się wraz z magnezem, gdyż jest...

mężczyzna z tabletkami na dłoni
©lumyy010/Fotolia
Styl życia
Sole mineralne i witaminy szczególnie ważne dla sportowców – które z nich warto suplementować
Sportowcy powinni suplementować witaminy z grupy B, witaminy: E, C, D oraz wapń, żelazo, cynk i magnez. Mikro- i makroelementy oraz witaminy dla sportowców, dostępne w formie suplementów diety, pomagają osobom podejmującym intensywny wysiłek fizyczny utrzymać organizm w dobrej kondycji.

Sportowcy powinni suplementować witaminy z grupy B, witaminy: E, C, D oraz wapń, żelazo, cynk i magnez. Mikro- i makroelementy oraz witaminy dla sportowców, dostępne w formie suplementów diety, pomagają osobom podejmującym intensywny wysiłek fizyczny utrzymać organizm w dobrej kondycji.   Witaminy i minerały pełnią istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej gospodarki energetycznej organizmu, uczestniczą w syntezie hemoglobiny, umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, wpływają na stan układu kostnego i mięśniowego. Składniki odżywcze w diecie sportowca – rola witamin i soli mineralnych Na niedobory witamin oraz mikro- i makroelementów szczególnie narażeni są sportowcy, którzy stosują dietę niskokaloryczną, w inny sposób starają się obniżyć wagę lub ze swojej diety wyeliminowali określoną grupę produktów. Osoby uprawiające sport, aby uniknąć niedoborów i związanych z nimi problemów zdrowotnych, powinny zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin i mikroelementów w diecie, a jeżeli dostarczenie ich z pożywieniem nie wystarcza, zastosować suplementy. Przegląd prowadzonych badań pozwolił zidentyfikować kilka witamin, mikro- i makroelementów szczególnie ważnych dla osób uprawiających sport (zobacz badania ). Suplementacja witaminy D – kto powinien przyjmować syntetyczną witaminę D Witamina D umożliwia wchłanianie się wapnia, jest przez to bardzo ważna dla zdrowych kości oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego , który kontroluje pracę mięśni szkieletowych. Suplementacja witaminy D jest wskazana przede wszystkim dla sportowców na diecie z ograniczoną ilością tłuszczu, mieszkających w mało nasłonecznionych rejonach świata. Mogą oni dodatkowo przyjmować ok. 200 UI witaminy D w postaci suplementu diety. Witaminy z grupy B – potrzebne dla regeneracji mięśni i prawidłowej przemiany materii...

Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru wapnia - hiperkalcemii
Nadmiar wapnia we krwi to hiperkalcemia. Choroba może być wywołana przez zaburzenia hormonalne lub nadmierną suplementację. Objawia się m.in. osłabieniem mięśni i częstym oddawaniem moczu.

Nadmiar wapnia we krwi to hiperkalcemia. Choroba może być wywołana przez zaburzenia hormonalne lub nadmierną suplementację. Objawia się m.in. osłabieniem mięśni i częstym oddawaniem moczu.   Hiperkalcemię leczy się zależnie od przyczyny, która ją wywołała. Jest to np. normalizacja poziomu hormonów bądź stosowanie leków zmniejszających wchłanianie wapnia z kości. Przyczyny nadmiaru wapnia we krwi Wyróżnia się dwa rodzaje przyczyn hiperkalcemii: zależne od PTH (parathormonu, który reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową) i niezależne od niego.   Do przyczyn PTH-zależnych należą: pierwotna nadczynność przytarczyc – może być spowodowana rakiem przytarczyc, gruczolakiem lub też gruczolakami występującymi w większej ilości, zespoły paraneoplastyczne – jest to grupa objawów poprzedzających pojawienie się nowotworu nawet o kilka miesięcy lub kilka lat. Tkanka nowotworowa wytwarza czasem PTH i prowadzi do hiperkalcemii. Tego typu objawy powinny być wskazaniem do diagnostyki onkologicznej.   Przyczyny PTH-niezależne wywołujące hiperkalcemię to: zatrucie witaminą D będące efektem przedawkowania suplementów, stosowanie leków moczopędnych (tiazydów), choroba nowotworowa, szczególnie w fazie przerzutów do kości, długotrwałe unieruchomienie, które wpływa na zmniejszenie gęstości kości.   Najczęstsze przyczyny nadmiaru wapnia w organizmie to nadczynność przytarczyc oraz nowotwory (90%). Nadmiar wapnia – objawy Nadmiar wapnia we krwi ma wpływ na: działanie ośrodkowego układu nerwowego, serca i nerek, krzepnięcie krwi, a także funkcjonowanie enzymów.   Hiperkalcemia może objawiać się następująco: powodując wielomocz, a co za tym idzie –...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner