Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Źródła wapnia
© 13smile/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru wapnia - hiperkalcemii

Nadmiar wapnia we krwi to hiperkalcemia. Choroba może być wywołana przez zaburzenia hormonalne lub nadmierną suplementację. Objawia się m.in. osłabieniem mięśni i częstym oddawaniem moczu.

Nadmiar wapnia we krwi to hiperkalcemia. Choroba może być wywołana przez zaburzenia hormonalne lub nadmierną suplementację. Objawia się m.in. osłabieniem mięśni i częstym oddawaniem moczu.

 

Hiperkalcemię leczy się zależnie od przyczyny, która ją wywołała. Jest to np. normalizacja poziomu hormonów bądź stosowanie leków zmniejszających wchłanianie wapnia z kości.

Przyczyny nadmiaru wapnia we krwi

Wyróżnia się dwa rodzaje przyczyn hiperkalcemii: zależne od PTH (parathormonu, który reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową) i niezależne od niego.

 

Do przyczyn PTH-zależnych należą:

 • pierwotna nadczynność przytarczyc – może być spowodowana rakiem przytarczyc, gruczolakiem lub też gruczolakami występującymi w większej ilości,
 • zespoły paraneoplastyczne – jest to grupa objawów poprzedzających pojawienie się nowotworu nawet o kilka miesięcy lub kilka lat. Tkanka nowotworowa wytwarza czasem PTH i prowadzi do hiperkalcemii. Tego typu objawy powinny być wskazaniem do diagnostyki onkologicznej.

 

Przyczyny PTH-niezależne wywołujące hiperkalcemię to:

 • zatrucie witaminą D będące efektem przedawkowania suplementów,
 • stosowanie leków moczopędnych (tiazydów),
 • choroba nowotworowa, szczególnie w fazie przerzutów do kości,
 • długotrwałe unieruchomienie, które wpływa na zmniejszenie gęstości kości.

 

Najczęstsze przyczyny nadmiaru wapnia w organizmie to nadczynność przytarczyc oraz nowotwory (90%).

Nadmiar wapnia – objawy

Nadmiar wapnia we krwi ma wpływ na: działanie ośrodkowego układu nerwowego, serca i nerek, krzepnięcie krwi, a także funkcjonowanie enzymów.

 

Hiperkalcemia może objawiać się następująco:

 • powodując wielomocz, a co za tym idzie – odwodnienie.
 • wydalanie wapnia wraz z moczem może wywołać kamicę nerek,
 • hiperkalcemia powoduje wymioty, nudności, zaparcia oraz utratę apetytu,
 • przy zbyt wysokim poziomie wapnia może pojawić się też metaliczny smak w ustach,
 • hiperkalcemia jest przyczyną nadciśnienia tętniczego, nierównomiernego bicia serca (niemiarowości) i przyspieszonego bicia serca (tachykardii),
 • podwyższony poziom wapnia w organizmie może spowodować bóle głowy, senność,
 • hiperkalcemia osłabia mięśnie.

 

Przewlekła hiperkalcemia prowadzi do odkładania się fosforanów i wapnia w różnych narządach: nerkach, rogówce, tkance otaczającej stawy, błonie śluzowej żołądka, ścianach naczyń. Ten stan nazywany jest wapnicą.

 

Niebezpieczne jest przekroczenie poziomu 3,75 mmol/l wapnia we krwi. Przy takim stężeniu pojawia się przełom hiperkalcemiczny, który powoduje zaburzenia świadomości, zaburzenia rytmu serca imitujące w EKG zawał, wymioty i nudności oraz silny ból brzucha, a także śpiączkę.

Nadmiar wapnia – jak leczyć

Aby podjąć odpowiednie leczenie, należy znaleźć przyczynę zbyt wysokiego poziomu wapnia we krwi i wyleczyć ją. Najczęściej pacjent z hiperkalcemią jest obficie nawadniany. Dzięki temu wapń zostaje szybciej wydalony wraz z moczem. Podaje się do 5 l soli fizjologicznej razem z moczopędnym lekiem wydalającym wapń, np. furosemidem. W czasie leczenia koniecznie należy kontrolować parametry nerek.

 

Mniejsze wchłanianie wapnia z kości gwarantują kalcytonina i bisfosfoniany. Wchłanialność wapnia z przewodu pokarmowego obniżą glikokortykosteroidy. Przy niewydolnych nerkach jedyną metodą leczenia hiperkalcemii jest dializoterapia.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta źle się czuje, trzyma się za głowę
©Daxiao Productions/Fotolia
Styl życia
Hiperkalcemia: skąd się bierze i jak rozpoznać, że organizm przyswaja za dużo wapnia
Hiperkalcemia oznacza nadmiar wapnia we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Początkowo hiperkalcemia nie daje żadnych objawów. W bardziej zaawansowanym stadium zaburza pracę niemal całego organizmu.

Hiperkalcemia oznacza nadmiar wapnia we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Początkowo hiperkalcemia nie daje żadnych objawów. W bardziej zaawansowanym stadium zaburza pracę niemal całego organizmu.   Prawidłowe stężenie wapnia w we krwi to około 2,25-2,75 milimoli na litr (mmol/l). Wynik przewyższający tę normę oznacza hiperkalcemię. Przewlekła hiperkalcemia prowadzi do wapnicy, czyli odkładania wapnia i fosforanów w różnych narządach (na przykład nerkach, żołądku, rogówce). Objawy hiperkalcemii: zaburzenia niemal całego organizmu Hiperkalcemia w łagodnym stadium może nie dawać wyraźnych objawów. Zespół hiperkalcemiczny występujący przy umiarkowanej lub ostrej hiperkalcemii daje następujące objawy: zaburzenia funkcjonowania nerek: kamica , wielomocz, problemy układu pokarmowego: zaparcia, nudności, wymioty, brak apetytu, wrzody żołądka i dwunastnicy, kamica układu żółciowego, zapalenie trzustki, metaliczny smak w ustach, schorzenia sercowo-naczyniowe: nadciśnienie tętnicze , niemiarowość serca, tachykardia, objawy nerwowo-mięśniowe: senność, osłabienie mięśni, porażenie mięśni twarzy, ból głowy, zaburzenia orientacji, śpiączka.   Rozpoznanie hiperkalcemii polega na badaniu poziomu wapnia w surowicy . Należy także zbadać stężenie kreatyniny, fosforanów, chlorków, potasu, magnezu i PTH (parathormonu), aby ustalić przyczynę hiperkalcemii. Co jest przyczyną hiperkalcemii? Za prawidłową gospodarkę wapniową w organizmie odpowiadają hormony: PTH wytwarzany przez przytarczyce i kalcytonina produkowana w komórkach tarczycy. Hormony decydują o tym, ile przyjętego z pożywieniem wapnia może wchłonąć organizm. Jeśli PTH i kalcytonina są produkowane w nadmiarze (w wyniku nadczynności przytarczyc), wówczas...

symbol wapnia
© concept w/Fotolia.com
Styl życia
Prawidłowy poziom wapnia we krwi – czym jest hiperkalcemia i hipokalcemia?
Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.

Prawidłowy poziom wapnia w litrze krwi powinien wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli. Nadmiar tego pierwiastka oznacza hiperkalcemię i może prowadzić do nowotworów.   Wapń jest najważniejszym budulcem kości. Pierwiastek odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, krzepliwość krwi oraz pracę mięśni. Wapń znajduje się w mleku , serach, owocach, zielonych warzywach, roślinach strączkowych oraz rybach. Norma stężenia wapnia we krwi Prawidłowy poziom wapnia w organizmie oscyluje w granicach 1 kilograma, co stanowi około 1,5 procent masy dorosłego człowieka. 99 procent tego pierwiastka znajduje się w kościach, natomiast reszta trafia do krwi. Ilość wapnia w osoczu powinna wynosić od 2,1 do 2,6 milimoli na litr. Badanie określające poziom wapnia we krwi W celu określenia poziomu wapnia we krwi stosuje się badanie stężenia wapnia całkowitego. Dzięki niemu można określić: normokalcemię (prawidłowa ilość wapnia w osoczu), hiperkalcemię (nadmiar wapnia w osoczu) , hipokalcemię (niedobór wapnia w osoczu). W przypadku wykrycia nadmiaru lub niedoboru pierwiastka lekarz powinien dodatkowo zlecić inne badania. Są to: wapń zjonizowany, wapń w moczu, poziom fosforu i magnezu w organizmie , poziom witaminy D w organizmie, stężenie parathormonu (PTH) we krwi. Wykonanie powyższych badań pozwoli określić, co jest przyczyną zaburzeń poziomu wapnia we krwi. Jakie są przyczyny hiperkalcemii? Hiperkalcemia oznacza, że poziom wapnia w litrze krwi przekroczył 2,75 milimoli. Przyczyną dolegliwości jest zaburzenie przyswajania pierwiastka przez organizm. Zadanie to należy do dwóch hormonów: wytwarzanej przez tarczycę kalcytoniny oraz parathormonu, produkowanego w przytarczycach. Niedobór tej pierwszej substancji oraz nadmiar drugiej prowadzi do zwiększenia ilości wapnia we...

Starsza kobieta
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Wapno do picia dla alergików i nie tylko
Wapno do picia jest jednym z najskuteczniejszych środków na złagodzenie objawów alergii. Należy pamiętać, że stosowanie wapna, bez żadnych innych leków przeciwalergicznych raczej nie pomoże zwalczyć objawów reakcji alergicznej. Wapno do picia powinno się przyjmować razem z innymi środkami łagodzącymi uczulenie, np. z cynkiem i kwercetyną.

Wapno do picia jest jednym z najskuteczniejszych środków na złagodzenie objawów alergii. Należy pamiętać, że stosowanie wapna, bez żadnych innych leków przeciwalergicznych raczej nie pomoże zwalczyć objawów reakcji alergicznej. Wapno do picia powinno się przyjmować razem z innymi środkami łagodzącymi uczulenie, np. z cynkiem i kwercetyną. Wapno do picia – jakie ma właściwości i zastosowanie? Wapno do picia, z łaciny - calcium, zawiera jony wapnia, wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy i glikol . Stosowane jest na różnego rodzaju uczulenia i wysypki, bo zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Wspomaga pracę układu nerwowego, wzmacnia kości, szkielet, stawy i bierze udział w syntezie enzymów. Wapno wspomaga pracę serca, bierze udział w budowie komórek i zwiększa przyswajalność witaminy B12 .   Wapno do picia stosuje się na różnego rodzaju dolegliwości. Przeważnie wykorzystuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia czy bólach migrenowych. Często używane jest także w łagodzeniu reakcji alergicznych, np. wysypki od słońca, czy opuchnięcia. Ponadto wapno jest podstawowym budulcem kości, zębów oraz tkanki łączne j, dlatego ważne jest, by w organizmie dzieci znajdowała się odpowiednia jego ilość. Zbyt małe ilości przyjmowanego wapna prowadzą do rozwoju osteoporozy – choroby, która rozwija się przeważnie po 35. roku życia i powoduje kruchość kości. Dlatego oprócz suplementacji wapnem warto też wzbogacić dietę o produkty mleczne (sery, mleko), a także niektóre warzywa zielone, które mają w składzie wapń (kalarepa, brokuł, natka pietruszki). Wapno do picia dostępne w różnych formach Wapno do picia występuje w tabletkach, kapsułkach, saszetkach, tabletkach do ssania, syropach, czy granulatach. Dlatego też można wybrać je w najbardziej dogodnej postaci. Bardzo często w suplementach diety pojawia się wraz z magnezem, gdyż jest...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner