Reklama

Przy pracy na etacie nie trzeba płacić składek na ZUS od działalności gospodarczej. Warunkiem jest, by wynagrodzenie z umowy o pracę nie było niższe niż płaca minimalna.

Reklama

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie stoi w sprzeczności z możliwością pozostawania równocześnie w stosunku pracy lub wykonywaniu pracy np. na umowę zlecenia. Łączenie zatrudnienia w ten sposób związane jest z pewnymi modyfikacjami w kwestii opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Działalność gospodarcza i umowa o pracę: ubezpieczenia społeczne

Przy pracy na etat w oparciu o umowę o pracę – kwestia ta jest z góry rozstrzygnięta, i osoba taka podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Natomiast ZUS od działalności gospodarczej będzie trzeba płacić wyłącznie wtedy, gdy wynagrodzenie za pracę etatową jest niższe od płacy minimalnej.

Działalność gospodarcza i umowa o pracę: wysokość składek

W sytuacji prowadzenia własnej działalności osoby pozostającej równocześnie na etacie pojawia się obowiązek opłacania składek na ZUS z obu tych tytułów. W takiej sytuacji przedsiębiorca podlegał będzie ubezpieczeniu społecznemu należnemu tylko z umowy o pracę, pod warunkiem jednak, że jego wynagrodzenie nie jest niższe od ustalonego minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Jeśli więc wynagrodzenie z umowy o pracę jest równe minimalnemu wynagrodzeniu lub od niego wyższe, wówczas nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu dochodów osiąganych z własnej działalności gospodarczej.

Co więcej, nie jest określone, że taka wartość wynagrodzenia musi pochodzić z jednego stosunku pracy. Liczy się suma dochodu, a więc na przykład z dwóch niepełnych etatów, albo w sytuacji, gdy pracodawca z własnym pracownikiem zawiera umowę zlecenie, co również wpływa na zsumowanie tych dochodów.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli osoba taka zdecyduje się na skorzystanie w ramach stosunku pracy z urlopu bezpłatnego, wówczas będzie zobowiązana do opłacenia składek na ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zaś osoba taka przebywa na urlopie chorobowym lub rozpoczyna pracę w ciągu miesiąca, a więc jej dochód nie osiągnie kwoty minimalnego wynagrodzenia – wówczas składki na ZUS z działalności gospodarczej nie są obowiązkowe.

Działalność gospodarcza i umowa o pracę: ubezpieczenie zdrowotne

W przeciwieństwie do sytuacji związanej ze składkami społecznymi, do których stosuje się przedstawione wyżej zasady, inaczej wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego – jest ono bowiem obowiązkowe z obu tytułów. Jeśli osoba taka złoży jednak odpowiednie oświadczenie, obowiązana będzie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynie z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – musi w tym celu zgłosić fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama