Podatek ryczałtowy w działalności gospodarczej
Podatek zryczałtowany to jedna z możliwości opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Możliwość jego wyboru dotyczy określonych podmiotów, natomiast stawki ryczałtu zależą od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Podatek zryczałtowany to jedna z możliwości opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Możliwość jego wyboru dotyczy określonych podmiotów, natomiast stawki ryczałtu zależą od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Podatek ryczałtowy z działalności gospodarczej
Osoby fizyczne, które osiągają przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą zdecydować się na ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Stawki ryczałtu uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności, i w 2015 roku wynoszą 20, 17, 8,5, 5,5 lub 3%. Możliwe jest opłacanie ryczałtu według jednej ze stawek, albo (w przypadku prowadzenia zróżnicowanej działalności) według kilku z nich. Kwotę podatku oblicza się od przychodu z danej działalności gospodarczej, jednak rozliczanie się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego wiąże się przede wszystkim z brakiem możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu.
Przychodów osiąganych w formie zryczałtowanej nie łączy się z dochodami z innych źródeł, które określone są w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają zasadom określonym w tej ustawie.
Podatek ryczałtowy z działalności gospodarczej: podmioty uprawnione
Formę opodatkowania zryczałtowanego mogą wybrać osoby fizyczne, które zajmują się pozarolniczą działalnością gospodarczą, osoby świadczące usługi najmu, podnajmu, dzierżawy itp. Możliwość ta dotyczy również prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub jawnej oraz osób duchownych.
Można zdecydować się na opłacanie podatku zryczałtowanego, jeśli w roku poprzedzającym osiągnęło się przychód nieprzekraczający równowartości 150 tys. euro – z działalności wyłączenie samodzielnej, bądź, w przypadku spółki – gdy kwota ta dotyczy łącznych przychodów wspólników. Limit ten jednak nie dotyczy przedsiębiorców początkujących, którzy przekroczyli go w pierwszym roku działalności – obowiązywać ich będzie dopiero w kolejnych latach.
Istnieje szereg wyłączeń podmiotowych od możliwości podlegania podatkowi zryczałtowanemu. Nie można więc opłacać ryczałtem następujących rodzajów działalności:
- prowadzenia aptek,
- prowadzenia lombardów,
- kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
- prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie niektórych wolnych zawodów,
- świadczenia usług np. reklamowych, pośrednictwa finansowego, detektywistycznych i ochroniarskich,
- działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
- wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
Formy ryczałtu nie można też wybrać, jeśli jest się lub było zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, a w zakresie swojej działalności zamierza się wykonywać na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy takie same czynności, jakie wykonywało się na jego rzecz w ciągu ostatnich dwóch lat podatkowych.
- Rozliczenia z urzędem skarbowym przeprowadzane są do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczana jest na podstawie uzyskanego w ciągu roku dochodu.
- Kwoty ujęte w księgach handlowych nie muszą być od razu uiszczane w urzędzie skarbowym. Odroczony podatek dochodowy jest częścią podatku dochodowego.
- Przed 2004 rokiem stawka CIT wynosiła nawet 40%. Podatek dochodowy od osób prawnych może dotyczyć także jednostek, które nie mają osobowości prawnej.
- Organizatorzy konkursów powinni ponosić ich koszta w urzędzie skarbowym. Jednak w praktyce podatek dochodowy od nagród odciąga się od wygranej.
- Właściciel lokalu może wynajmować go lako firma. Podatek dochodowy od najmu mieszkania będzie wówczas wynosić 19%.
- Opłacalność wyboru konkretnego rodzaju działalności warto sprawdzić przed jej założeniem. Podatek dochodowy od osób fizycznych prowadzących działalność oblicza się od dochodu.